STŘELEC. Léonard Kweuke dal první gól Sparty v kvalifikaci Evropské ligy proti Sarajevu. Takhle se kamerunský útočník radoval bezprostředně po úspěšné hlavičce. Nakonec zaznamenal hattrick. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Od Lea čekáme ještě lepší výkony, říkají na Spartě o hrdinovi zápasu

• 29
Hattrickem vstoupil do nové sezony kamerunský útočník Leo Kweuke. Sparta především jeho zásluhou porazila ve 3. předkole Evropské ligy bosenské FK Sarajevo vysoko 5:0 a přiblížila se k postupu. "Porazil nás vynikající Kweuke," uznal Jiří Plíšek, český trenér poraženého týmu.

"Hrál výborně. Byl agresivní, silový a samozřejmě vynikající v zakončení," dodal Plíšek.

Sparťanský manažer Jozef Chovanec však s chválou šetřil: "Od Lea očekáváme ještě lepší výkony." Kweuke by se měl podle něj ještě více podílet na rozvíjení herní taktiky směrem k narušování soupeřovy rozehrávky. "Nakonec se to povedlo a Leo dokázal eliminovat nebezpečného stopera Torlaka."

Jako útočník však Kweuke splnil své poslání dokonale. Dal tři góly, při dalším asistoval. Čtvrteční zápas neměl výraznější osobnost.

ÚDER ZE VZDUCHU. Sparťanský útočník Léonard Kweuke si naskočil na centr z rohu
Tady se sice Léonardu Kweukemu zvedalo z trávníku těžko, ale jinak měl
Zatímco sarajevský gólman Dino Hamzič bezmocně nese míč z branky, za ním v síti
SOUBOJ. Sparťanský útočník Leonard Kweuke se probíjí do šance přes sarajevského

"Jsem moc rád, že to takhle dopadlo. Nenapadlo by mě, že dám tolik gólů, ale drželo se mě štěstí," pochvaloval si 188 centimetrů vysoký svalovec. "O soupeři jsme toho moc nevěděli, a tak jsme před ním měli respekt. Rychlý první gól nás však uklidnil, a pak už se nám hrálo lépe."

Skóre otevřel kamerunský střelec už v páté minutě, když po rohovém kopu šikovně trkl míč hlavou ke vzdálenější tyči. Tam gólman dosáhnout nemohl.

Na Kadlecův centr v 69. minutě naopak stačilo jen nastavit nohu. "Tenhle gól byl nejsnadnější," usmál se Kamerunec.

V devadesáté minutě nastřelil hrdina zápasu tyč a Podaný z dorážky zvýšil na 4:0.

Pak Kweuke završil hattrick, když mu gólovou asistenci Podaný oplatil.

Podívejte se na reakce fotbalistů Sparty po zápase:

"Jsem rád, že se Leo chytil střelecky, protože v přípravě se mu tolik nedařilo. Byl hodně faulovan a pískaly se na něho penalty, ale gól dal jen jeden," řekl Jozef Chovanec. "Doufám, že mu to pomůže zvýšit sebevědomí."

Africký kanonýr si však problémy v přípravě nepřipouštěl. Své, ani týmové. "Byli jsme v klidu, věřili jsme si a připravovali se na ostrý start do sezony."

Nový soutěžní ročník nabízí pro Kweukeho zajímavé výzvy. Loni začal nastupovat v základní sestavě Sparty až v závěrečných zápasech podzimní části, přesto byl nakonec se čtrnácti góly třetím nejlepším střelcem ligy. Letos by mohl útočit na příčku nejvyšší? "Králem střelců snad chce být každý útočník, ne?" diví se otázce.