Do Prahy přiletěl astronaut Feustel, jeden z posledních na palubě raketoplánu

  • 19
Do Prahy dnes přiletěl astronaut, který vyvezl do vesmíru figurku krtečka od Zdeňka Milera. Jeden z posledních deseti lidí na palubě raketoplánu bude mimo jiné v úterý odpovídat na otázky čtenářů Technetu.

Andrew Feustel si jednoznačně zaslouží neoficiální titul nejlepší české spojky ve vesmíru za poslední desetiletí. Americký astronaut, který byl dvakrát s raketoplánem na oběžné dráze Země, už do vesmíru vzal na návštěvu postavu krtečka (více zde) i Nerudovy písně kosmické (podrobnosti v tomto článku).

Dnes ráno po deváté hodině ranní na Ruzyni přistál i jeden z šesti členů posádky na předposledním letu raketoplánu. S manželkou je v Česku na dvoutýdenní oficiální návštěvě na pozvání Akademie věd ČR.

Astronaut Andrew Feustel a krtek Zdeňka Milera - logo kampaně Do kosmu s krtkem

Výměna krtečků

Přímo na ruzyňském letišti dostal Feustel od amerického velvyslance Normana L. Eisena figurku krtečka. Astronaut přitom do Česka sám přivezl hned dva krtky. Jednoho ještě dnes odveze přímo autorovi slavné postavičky Zdeňku Milerovi.

ON-LINE rozhovor s astronautem

Andrew Feustel s rodinou v úterý 2. srpna exkluzivně na Technet.cz

Velvyslanec Spojených států amerických si připravil krátkou řeč v češtině, a poté již přivítal Feustela jeho mateřským jazykem.
Podobně jako předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš vyjádřil naději, že i tato návštěva
pomůže popularizovat vědu jakožto fascinující obor pro mladou
generaci. Velvyslanec také připomněl, že manželka pana Feustela má
české kořeny, a návštěva Česka je tedy pro ně obzvláště důležitá.

Astronaut v projevu nejprve poděkoval Zdeňku Milerovi a řekl, že na pobyt v České republice se těší a váží si pozornosti a podpory, kterou mu Akademie věd i ambasáda USA věnují.

Andrew Feustela uvidíte na přednáškách na několika místech republiky. Pokud žádnou nestihnete, můžete se s ním sejít na Technetu. V úterý odpoledne bude v exkluzivním on-line rozhovoru odpovídat na vaše otázky. Pokud vás například zajímá, jak NASA a Američané vnímají konec programu raketoplánu, co s výzkumem vesmíru hodlají podniknout dále nebo jak se podívat do vesmíru, když nemáte miliony na zaplacení letenky, budete mít možnost zeptat se.

Debata bude mít ještě širší záběr. Na otázky bude odpovídat i manželka Andrew Feustela - Indíra. Její rodina pochází z Moravy a paní Feustelová svým dětem předčítala pohádky a říkadla v češtině. Za výlet krtka do vesmíru můžeme poděkovat právě jí. Snad se také dozvíme, zda jsou astronauti i v domácnosti tak precizní a pracovití jako na oběžné dráze.

Krteček pro Andrew Feustela od amerického velvyslance v Praze.

Astronaut Andrew Feustel (červená mikina) po příletu do Prahy 29.7.2011. Projev předčítá velvyslanec USA v Praze Norman L. Eisen. Vpravo od něj stojí Feustelova manželka Indíra.

Geolog s hlavou obrácenou vzhůru

Feustel pracoval jako seizmolog a následně tři roky pro společnost Exxon Mobil Exploration, až byl v červnu 2000 vybrán NASA jako specialista pro kosmické mise. Prodělal dvouletý výcvik NASA a od té doby je zařazen v technickém oddělení pro raketoplány a vesmírnou stanici ISS.

Feustel poprvé letěl s raketoplánem Atlantis v roce 2006. Byla to jedna z několika servisních misí k Hubbleovu kosmickému dalekohledu. Na misi STS 125 se s ním tehdy vydala i česká vlajka a výtisk Nerudových písní kosmických.

Podruhé se do vesmíru podíval letos, během posledního letu raketoplánu Endeavour v květnu. Místo české klasiky s sebou tentokrát na palubu vzal krtka ze slavného animovaného seriálu Zdeňka Milera.

, ,