HRA SE SMRTÍ. Kaskadéři v autě a na motocyklu při svém vystoupení na "stěně smrti" v severoindickém Šrinagaru (25. července 2011) | foto: Profimedia.cz

Autofotka týdne: S autem na stěně smrti

  • 6
V Indii se na stěnu smrti vydávají borci, kteří dokážou řídit auto bez držení rukou. Nebezpečná atrakce automobilových kaskadérů má dlouhou tradici i u nás.

V Čechách se nebezpečné atrakci dokonce věnovaly dva filmy: Právě začínáme z roku 1946 a Já jsem stěna smrti natočený v roce 1978.

Indičtí performeři jezdí po stěně smrti ve městě Srinagar v Kašmíru. V devítimetrové výšce se prohání nejen motorky, ale také auto, které kaskadér na chvilku ani neřídí.

Kaskadér vyučuje

Jak se jezdí autem po dvou kolech SLEDUJTE ZDE

Atrakce využívá odstředivou sílu podobně jako například centrifuga. Čím rychleji kaskadéři jedou, tím větší síla je tlačí ke kolmé stěně.

Stejná atrakce má velkou tradici i v Čechách, kromě "Stěny smrti" se zde jezdil i "Globus smrti", což byla ocelová koule, kde kaskadéři mohli jezdit i hlavou dolů a uvnitř koule křižovat v několika směrech.

Patrně nejznámější performerskou skupinou byl Václav Rychter se svou manželkou Annou. Ta na motorce jezdila pod pseudonymem Anita Laghu. Spolu s nimi jezdili v "Richter´s moto rodeu" Zdeněk Ruml a plochodrážník Kruška. V sedmdesátých letech se pak atrakci věnovala skupina z Prostějova kolem Josefa Synka, která jezdila na motorkách ČZ.

Nově tradici obnovil Jan Holub, který se svými kolegy jezdí v globu smrti o průměru šest metrů. Přečtěte si: Koule smrti se vrací. Zažijte retro plné adrenalinu.

Hledejte fotky

Zapojte se i vy a posílejte své tipy na fotky s automobilovou tématikou v albech na Rajče.net. Pište na adresu auto@idnes.cz, jako předmět uveďte heslo "fotka týdne".