VIDEO: Byt může zapálit mobil v posteli i prodlužovačka pod kobercem

  • 2
Stačí špatná nabíječka, přetížená prodlužovačka nebo nepozornost při vaření v papiňáku a byt je v plamenech. Technický ústav požární ochrany připomíná, že viníkem požárů nejsou jen nedokouřené cigarety, ale i běžně používané vybavení bytu. Loni při požárech domácností zemřelo 68 lidí.

V roce 2010 hasiči vyjížděli k více než dvěma a půl tisícům požárů v rodinných domech či bytech, při nichž zemřelo 68 lidí a škody přesáhly 420 milionů. Obětí všech požárů bylo loni celkem 131, na domácnosti tak připadá více než polovina.

Oheň může propuknout například použitím špatné nabíječky nebo nekvalitní baterie v mobilním telefonu. "Může se stát, že při nabíjení se začne buď nabíječka nebo baterie v mobilu přehřívat a vyvíjené teplo může zapálit hořlavé materiály v okolí. Typickým příkladem je položení nabíjeného mobilu do postele," popsala Vlasta Charvátová z Technického ústavu požární ochrany.

Často může za požár také prodlužovací šňůra. "Buď je přetížená, nebo je třeba položená pod kobercem a šlape se po ní, čímž může dojít k degradaci materiálu. Zátěž proudu, kterou už kabel není schopen unést, vyzáří ve formě tepla, takže se kabel začne zahřívat po celé délce. Vše může probíhat velmi pomalu a nemusíte si toho dlouho vůbec všimnout," varoval elektrospecialista TÚPO Petr Michut.

V loňském roce ubylo požárů vzniklých technickou závadou rychlovarné konvice, na špici se drží vznícení od nedopalku cigarety nebo špatně postaveného či neudržovaného komínu a nesprávně umístěná topidla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video