Přijeďte do kina na Auta 2 vlastním mercedesem, nabízíme ho v soutěži

  • 1
Před pěti lety si animovaná Auta připsala Zlatý glóbus a půl miliardy dolarů na tržbách. Teď vyrazila na nový závod, ve 3D od Tokia po Londýn. My vám s premiérou nabízíme i hromadu dárků včetně voucherů na zapůjčení dvou aut s plnou nádrží. Film vstupuje do kin již tento čtvrtek.

V příběhu se dvěma oscarovými nominacemi se v zapadlém americkém městečku Kardanová Lhota spřátelily domýšlivý závodní vůz Blesk a sešlé odtahové auto Burák. Na svět je přivedl sám zakladatel a šéf průkopnické animační společnosti Pixar John Lasseter, který nyní režíroval i druhý díl. Prý aby udělal radost "tomu věčnému klukovi v sobě" - a samozřejmě všem klukům v kinech.

Hrajte o krásné dárky spojené s filmem Auta 2

Dárky do soutěže s filmem Auta 2

Portál iDNES.cz spolu s filmovým distributorem Falcon vyhlašují hru o dárky spojené s filmem Auta 2. Vítězům, kteří správně a včas odpoví na tři soutěžní otázky, nabízíme vstupenky do kina, stolní hry, karty, hodinky, dětské parfémy a pro rodiče i sadu nářadí či stínítko do auta. Těm nejrychlejším zároveň na víkend  půjčíme octavii combi nebo mercedes s plnou nádrží.

Nápad, že americké vozy pošle do světa, dostal režisér již na propagačním evropském turné s prvními Auty: "Co chvíli jsem se musel smát při představách, jak se v různých situacích a zemích zachová venkovský balík Burák. Nakolik by zvládl fakt, že se v Londýně jezdí vlevo? Co kdyby se ztratil v Tokiu, kde nejsou žádné orientační cedule v angličtině? Jak by se cítil v Itálii, která semafory bere jen jako možnou nápovědu řidičových úmyslů?"

Cestopis, jejž umožnila pouť hrdinů na mezinárodní šampionát nejrychlejších vozů planety, tvoří první novinku filmu. Druhou přináší špionážní zápletka včetně tajných (auto)agentů a třetí formát 3D, jejž Lasseter miluje. "Mám ve 3D i vlastní svatební fotografie," přiznal se.

Chybí Paul Newman, tedy jeho Doc Hudson

Dobrodružná jízda s prvky humoru stačí dětem, Pixar však myslí na všechna pokolení a hlavně na ctitele takzvaných "vychytávek" čili rafinovaných detailů, citací a hraček. Tak třeba v Paříži si musí Burák poradit s obřími křižovatkami u Vítězného oblouku bez světel a pruhů, na britské půdě zase nechybí královská rodina či nápodoba bondovského vozu Aston Martin DB5 a závod vrcholí u Buckinghamského paláce, kde Burák zkouší rozesmát granátníky na stráži.

Zvláštní kapitolu představuje italská zastávka včetně přesného modelu Fiatu 500 přezdívaného Topolino - tak se totiž v Itálii říká myšáku Mickeymu. Aut přibyly stovky, jedno minulé však nevyjede - z úcty k památce Paula Newmana se do "dvojky" nevrátil s náhradním hlasem jeho veterán Doc Hudson.

Vojta Kotek a Ondřej Vetchý pracují na dabingu české verze.

Ve filmu Auta 2 má svou roli i jezdec formule 1 Lewis Hamilton.

Fanoušci odhalí i drobné odkazy k jiným hitům Pixaru. Například v autokině se promítají The Incredimobiles, parafráze snímku The Incredibles čili Úžasňákovi, v městě nad Seinou zase září podnik Gastow's připomínající restauraci Gusteau's z filmu Ratatouille.

Další "vychytávky" převzal film ze skutečného světa na čtyřech kolech. Závodníci Lewis Hamilton a Jeff Gordon v originále mluví postavičky nosící jejich jména. Noční závod v Tokiu vznikl podle okruhu formule 1 ulicemi Singapuru. Pařížskou katedrálu Notre Dame zdobí "autosochy" a pilíře ve stylu výfuků, špice Eiffelovy věže připomíná automobilovou svíčku z roku 1937, Itálii dokreslí prvky dráhy v Monaku či pomník bratrům Maseratiovým. Londýnský Big Ben se ve filmu proměnil v Big Bentley a depa všech závodů vycházejí ze zastávek trati formule 1 v Bahrajnu.

Čtyřidvacet Oscarů

Auta 2 představují dvanáctý celovečerní film firmy, která za pouhé čtvrt století své existence získala čtyřiadvacet Oscarů a jejíž projekty už celosvětově vydělaly na šest miliard dolarů. "Točíme zkrátka takové filmy, na které se sami chceme dívat," vysvětluje Lasseter podstatu úspěchu založeného na moderní počítačové animaci, ale hlavně na chytlavých příbězích.

Příští velmoc se začala klubat na světlo v roce 1986, kdy Steve Jobs koupil za deset milionů dolarů divizi počítačové grafiky společnosti LucasFilm. Nové studio dostalo název Pixar Animation Studios a prosadilo se hned prvním celovečerním filmem Toy Story - Příběh hraček z roku 1995.

Zleva Blesk McQueen, model Pixaru, závodní vůz, maximální rychlost 320 km/h. Burák - rezavý odtahový vůz, který ve "dvojce" přejímá hlavní roli, a Finn McMissile, "špionské" auto podle britského vozu Peerless z roku 1958.

Mimochodem, dva roky poté vyhrál český rodák Jan Pinkava Oscara za krátký film Geriho hra, který natočil právě v Pixaru. Od roku 2001, kdy Americká filmová akademie zavedla kategorii nejlepší celovečerní animovaný film, měla díla z Pixaru vždy nominace a šest ze sedmi vyhrála: Hledá se Nemo, Úžasňákovi, Ratatouille, VALL-I, Vzhůru do oblak a Toy Story 3. Třetí Příběh hraček se zároveň stal prvním animovaným titulem historie, který na tržbách překonal miliardu dolarů.

Nicméně Pixar, jakkoli v oboru kraluje, není zdaleka sám, kdo těží ze současného rozmachu animované tvorby. Stačí připomenout série konkurenční společnosti DreamWorks Shrek či Doba ledová, ale také dodatečné "předělávky" legendárních disneyovek: v září do kin dorazí trojrozměrná verze Lvího krále.
Proč "animáky", ještě před pár lety považované jen za pohádky pro děti, v poslední době vyhrávají?

Důvodů je několik. Předně si mohou dovolit cokoli, fantazie tu nezná mezí, zatímco hraná tvorba má i v době moderních technologií své limity. Dále animace, ač drahá, je výrobně spolehlivější, nemusí se ohlížet na rozmary hvězd ani počasí. Navíc poskytuje ideální látky módní vlně 3D. A především zosobňuje vzácně nadgenerační žánr, na nějž chodí do kin celé rodiny i party, což znásobuje tržby.

Auta 2 zjevně nebudou výjimkou. Z míst, kde se již promítají, získala na vstupném tři sta milionů dolarů - o sto milionů víc, než stála výroba. A to se další desítky zemí od Česka přes Japonsko po Skandinávii na premiéru "autobondovky" teprve těší.