Chtěl jsem chránit Evropu, řekl Breivik. Soud ho poslal do izolace

  • 2636
Norský soud uvalil na Anderse Behringa Breivika, který se přiznal k pátečním útokům v Norsku, osmitýdenní vazbu. První čtyři týdny stráví pravicový radikál v naprosté izolaci samovazby, nebude dostávat dopisy ani přijímat návštěvy. Breivik u soudu varoval před dalšími "dvěma buňkami v jeho organizaci".

Do soudní síně v pondělí nesměli žádní novináři ani veřejnost, mimo jiné i proto, aby Breivik nezneužil jednání k hlásání své propagandy. Soudce Kim Heger nicméně po líčení citoval některá prohlášení, s nimiž Breivik v soudní síni vyrukoval. Ten se u soudu doznal k pátečnímu bombovému útoku v Oslu i masakru na ostrově Utoya, vinu ale nepřiznal.

Dvaatřicetiletý pravicový radikál obvinil vládní Norskou stranu práce z "masového importu muslimů" do země a prohlásil, že strana musela zaplatit za zradu. Chtěl jí prý přivodit co možná největší ztráty a zabránit jí, aby do svých řad přijímala nové členy. Muslimové podle něj chtěli kolonizovat Norsko a on svým činem zachraňoval svou zemi i Evropu od "kulturního marxismu".

Policie nevylučuje, že měl Breivik komplice

"Obviněný učinil prohlášení, ve kterém se dožadoval dalšího vyšetřování včetně toho, že 'existují další dvě buňky v jeho organizaci'," řekl dále soudce Kim Heger. Podrobnosti ale odmítl uvést. Breivik dříve policii řekl, že jednal sám.

Policie na pozdější tiskové konferenci prohlásila, že nemůže vyloučit, že měl Breivik komplice. "Nemůžeme zcela vyloučit, že další lidé byli zapojeni v tom, co se stalo," uvedl policejní prokurátor Christian Hatlo, když se ho novináři ptali na prohlášení Breivika u soudu ohledně "dalších dvou buněk v jeho organizaci".

Norsko snížilo počet mrtvých

Obětí je 76, původně se hovořilo o 93

Dodal, že první soudní stání s radikálem Andersem Behringem Breivikem se konalo za zavřenými dveřmi proto, že se policie obávala toho, že u soudu vyjde najevo příliš mnoho informací. A to policie, vzhledem k obavám, že by do případu mohli být zapojeni i další lidé, nechtěla riskovat.

Prokuratura pro muže, který se přiznal k zavraždění 76 lidí, požádala o kompletní izolaci a soud jí vyhověl. Anders Behring Breivik zůstane ve vazbě osm týdnů. V samovazbě stráví první čtyři týdny, tedy do 22. srpna. Během této doby nebude moci dostávat dopisy, setkávat se s návštěvami ani získávat informace skrze média. Vidět bude moci pouze svého právníka.

Policejní vozy přivážejí k soudu Anderse Behringa Breivika. (25. července 2011)

Nazlobení Norové se shromáždili před soudem v Oslu. Do soudní místnosti, kde se konal soud s Andersem Behringem Breivikem, ale nesměli. (25. července 2011)

Vazba může být později prodlužována. Samotný soudní proces by podle odhadů policie mohl začít až za rok. Pokud bude Breivik, který je obviněn z terorismu, usvědčen, hrozí mu maximálně 21 let ve vězení. Poté by ale mělo být možné na základě příslušných posudků jeho pobyt za mřížemi dále prodlužovat (více zde).

Anders Behring Breivik působí velmi klidně a vypadá, že je celou tragédií nedotčen, přiblížil na tiskové konferenci prokurátor Christian Hatlo. A dodal, že norský extremista během vyšetřování uvedl, že nikdy neočekával, že by se ještě někdy mohl dostat na svobodu.

Mizerný zrádce, křičelo několik lidí na Breivika

Policejní eskorta přivezla Breivika k soudní síni kolem 13:45 místního času. Jeho příjezd provázel hněv několika protestujících, kteří se vrhli na jeden z přijíždějících vozů, bouchali do něj a křičeli "mizerný zrádce".

Norové v pondělí drželi minutu ticha za oběti masakru. Po celý den se scházeli

Zda v napadeném voze skutečně seděl Breivik, není jisté. Jeden ze svědků tvrdí, že ano a že vedle něj seděli policisté. "Všichni tady chtějí, aby zemřel," řekl reportérům jeden z mužů, jenž vůz napadl. Reportérce listu Toronto Star jeden z mladíků řekl, že při masakru na ostrově Utoya přišel o jednoho kamaráda, dalšího přítele Breivik zranil. Cestu mercedesu musela nakonec uvolnit policie.

Ve 14:25 už světové agentury avizovaly, že policejní konvoj soudní síň v Oslu opět opustil.

Útoky v Norsku

Bez uniformy i bez veřejnosti

Breivikovo přání zvrhnout přelíčení v divadlo a deklamování propagandistických tezí se vzhledem k uzavřenému slyšení nakonec nevyplnilo. Nevyšlo mu ani to, že hodlal dorazit ke stání v uniformě.

Skrze okno policejního auta bylo vidět, že měl na sobě červené tričko a svetr stejné barvy. Soudce později potvrdil, že úřady uniformu pravicovému radikálovi nepovolily.

Před soudní budovou se v pondělí shromáždilo množství lidí i novinářů z celého světa. "Celý život se teď točí kolem této události. Někteří lidé se u soudu zastavili, když šli kolem. Další se přišli cíleně podívat, přestože věděli, že Breivika neuvidí. Soud obsadili novináři, televizní štáby. Jsou všude kolem," popsala z Osla reportérka MF DNES.

Kvůli nákupu v Polsku byl v hledáčku tajné policie od března

Agentura Reuters v pondělí oznámila, že se v případu objevila "polská stopa". Norskou tajnou policii (PST) na Breivika upozornili už v březnu kvůli nákupu chemikálií. Potvrdila to šéfka PST Janne Kristiansenová. Breivik zaplatil jistému polskému prodejci 120 norských korun (asi 377 korun) za chemikálie a kvůli obchodu se pak objevil na příslušných seznamech. Podle Kristiansenové to však nebyl dostatečný důvod k tomu, aby byl pod aktivním dohledem. Část chemikálií, které legálně pořídil z několika zdrojů, nakonec použil k výrobě výbušnin. 

Polská policie už na žádost svých norských kolegů vyslechla majitele společnosti, která prodává po internetu chemikálie. Také prohlédla jeden z jeho skladů ve Vratislavi. Nikoho ale zatím nezatkla.

Na stopu se policie dostala také díky Breivikově manifestu, který do něj napsal o svém nákupu v Polsku někdy v říjnu až listopadu 2010. Uvedl, že si koupil chemikálie od polského dodavatele. Polská bezpečnostní služba tvrdí, že objednané produkty nebyly nelegální, naopak jsou běžně dostupné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue