Střelec na ostrově v Norsku zabil víc než osmdesát lidí

  • 1758
Nejméně 85 lidí zemřelo při páteční střelbě na mládežnickém táboře vládní strany na norském ostrově Utoya nedaleko Osla. Mnoho dalších mladých lidí skončilo v nemocnicích s těžkými zraněními. O několik hodin dříve při útoku v Oslu zemřelo sedm lidí. Podle norského premiéra jsou oba útoky národní tragédie.

Podle nejnovějších dostupných zpráv policie je mrtvých celkem 92; nejméně 85 jich zahynulo po střelbě na ostrově, sedm lidí nepřežilo výbuch v centru Osla. Jen po bombovém útoku zůstává v nemocnici 90 zraněných, policisté rovněž dál pátrají po dalších možných obětech ve vodě okolo ostrova Utoya.

Útoky v Norsku

Tábora na ostrově se účastnilo bezmála 600 lidí ve věku kolem dvaceti let. Původně měl tábor v sobotu navštívit i norský premiér Jens Stoltenberg. Střelba na ostrově následovala krátce poté, co ve vládní čtvrti v Oslu vybuchla pumová nálož. Ta zabila nejméně sedm lidí a nejméně deset dalších zranila (více čtěte zde).

Policie z obou útoků viní 32letého Nora Anderse Behringa Breivika. Podle policie je pravicového smýšlení a má protimuslimské názory. Podle norských médií má blízko ke křesťanským fundamentalistům.

Zadrženého muže policisté obvinili z obou útoků, hrozí mu za ně až 21 let vězení, což je nepřísnější možný trest. Nyní muže vyslýchají a doufají, že jim vysvětlí motivy svého činu.

"Během noci vyšlo najevo že to, co se stalo na letním táboře dělnické strany, je národní tragédie," řekl ráno premiér Jens Stoltenberg na tiskové konferenci. "Od konce války země nezažila nic horšího. Nedá se to pochopit. Je to jako noční můra," dodal.

Oslu se vyhněte

Velvyslanectví ČR nedoporučuje českým občanům v nejbližších dnech do uklidnění situace navštěvovat centrum Osla a vyzývá všechny návštěvníky důsledně dodržovat pokyny policie. Velvyslanectví také zřídilo nouzovou linku pro české občany, jejichž rodinní příslušníci se neozývají z Norska. Dostupná je na čísle 0047-9261 1283

Podle něj je brzy na to spekulovat o motivech. "Zatím je zadržen jen jeden muž, musíme vědět více. Policie zatím neví, zda je za útoky jeden nebo více lidí," řekl premiér s tím, že zadržení útočníka je pro policii dobrým vodítkem pro vyšetřování.

Policie rovněž našla na ostrově několik nevybuchlých výbušnin. Svědkové vypověděli, že střelec oblečený do policejní uniformy se pohyboval táborem a střílel kolem sebe mladé lidi, kteří se v hrůze rozbíhali do všech stran. Někteří lidé se snažili zachránit skokem do vody a plavat k pevnině.

"Viděla jsem lidi skákat do vody, kolem padesáti lidí se snažilo plavat k pobřeží. Lidé křičeli, třásli se strachy, byli vyděšení. Byli tak mladí, bylo jim 14 až 19 let," řekla dvaačtyřicetiletá Anita Lienová, která žije několik set metrů od tábora.

Policisté od rána prohledávají jezero. Podle norských médií řadu obětí nalezli právě ve vodě, mnoho lidí bylo zastřeleno při pokusu dostat se na pevninu. 

Centrum Osla je vylidněné

Při explozi v Oslu bylo poničeno několik vládních budov včetně úřadu premiéra. Ten ve své kanceláři nebyl a později oznámil, že je na bezpečném místě.

Centrum Osla je po útoku vylidněné, v ulicích zaujali pozice vojáci. Ulice jsou posety sutí, skleněnými střepy a zkroucenými kusy železa.

"Mám zprávu pro toho, kdo útočil, a pro ty, kdo stáli za ním," řekl premiér Stoltenberg na televizní tiskové konferenci. "Nikdo nás bombou neumlčí, nikdo nás neumlčí ani střelbou," řekl bez dalšího upřesnění.

Vražedné útoky v Norsku vyvolaly ve světě vlnu rozhořčení. Mnozí šéfové států a vlád zdůraznili v této souvislosti, že je nutné spolupracovat v boji proti terorismu.

Také Česká republika důrazně odsoudila brutální teroristické útoky v Norsku. Ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že je otřeseno informacemi o množství nevinných oběti a zraněných. Zákeřné útoky ukázaly, že mezinárodní společenství se musí teroristické hrozbě jednoznačně postavit, uvedlo v prohlášení. Česká policie přijala kvůli teroru preventivní opatření, tajné služby jsou v pohotovosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue