Phyllorhiza punctata - australská medúza tečkovaná | foto: Profimedia.cz

Španělsko zavírá vyhlášené pláže kvůli invazi medúz

  • 19
Turisté na španělském pobřeží Costa Blanca si v těchto dnech moře moc neužijí. Poté, co medúzy nepříjemně požahaly víc než sto koupajících se, úřady uzavřely šest pláží.

Australské medúzy tečkované (Phyllorhiza punctata), které jsou typické spíše pro jižní Atlantik nebo Pacifik, zaplavily v těchto dnech vody poblíž Orihuely, jižně od populárního letoviska Alicante na Costa Blanca. Tato oblast je přitom už léta vyhlášená právě díky průzračnému, čistému moři a dlouhým písečným plážím.

Podle britského deníku Times úřady dočasně uzavřely pláže Punta Prima, La Mosca, Playa Flamenca, Cala Cerrada, La Zenia a Cala Capitan.

Phyllorhiza punctata není pro člověka příliš nebezpečná, vylučuje jen slabý jed, i ten však může způsobit bolestivé popáleniny.

Invaze medúz

Už několik měsíců přicházejí z celého světa varovné zprávy, že medúz rapidně přibývá a nečekaně se objevují v obrovských hejnech na nejrůznějších místech.

Na Floridě požahaly medúzy 4. července, kdy se v USA slaví Den nezávislosti a miliony lidí se vydávají na pláže, přes 2 000 koupajících se.

Medúzy ucpaly filtry v elektrárně v izraelské Chadeře (foto z 5. 7. 2011).

Začátkem července museli britští inženýři vypnout dva reaktory jaderné elektrárny Torness ve východním Skotsku. Medúzy totiž ucpaly filtry, které propouštějí mořskou vodu do chladicích systémů. Zhruba ve stejné době se kvůli invazi medúz zastavily jaderné reaktory i v japonském Shimane a byla odstavena uhelná elektrárna v izraelské Chadeře.

Britská televizní stanice Sky News odvysílala reportáž, v níž biologové upozorňují na to, že moře kolem ostrovního království by se v létě mohlo změnit doslova v medúzovou polévku.

Vědci zatím neumějí rychlý nárůst počtu medúz přesně objasnit. Příčinami podle nich může být znečišťování ovzduší a vod a v důsledku toho okyselování oceánů. Acidifikace mořských vod vzrostla v posledních desetiletích o celých 30 procent. Následkem je úbytek ryb, které jsou přirozenými predátory medúz. Ruku v ruce s neregulovaným, nešetrným rybolovem to pak může vést k rozvratu přirozeného mořského ekosystému.