Ilustrační snímek | foto: AP

DPH se postupně sjednotí na 17,5 procenta. VV vadí navržený rozpočet

  • 1021
Státní rozpočet na příští rok bude mít schodek 105 miliard korun. Vláda schválila limity výdajů pro ministerstva. Dál platí koaliční dohoda, že v příštím roce budou dvě sazby DPH: 14 a 20 procent, a v roce 2013 jediná sazba 17,5 procenta. Bude to znamenat růst cen potravin či léků. Nad rozpočtem je ale otazník, ministři za VV pro návrh nehlasovali.

"Rozpočet bude mít příjmy 985 miliard korun a výdaje 1,090 bilionu korun," řekl po jednání vlády premiér Petr Nečas. Potvrdil, že do financování důchodů bude od příštího roku zapojeno 15 miliard korun z privatizačního účtu, především z dividend ČEZ.

Návrh, jaké částky budou mít v příštím roce jednotlivá ministerstva, prošel ale pouze hlasy ministrů ODS a TOP 09. Ministři Kamil Jankovský a Pavel Dobeš z Věcí veřejných pro výdajové limity pro ministerstva nehlasovali, protože TOP 09 a ODS nevyhověly požadavku VV, aby byla navýšena částka pro ministerstvo dopravy - například na úkor rozpočtu ministerstva obrany.

"Považujeme za mimořádně vážný problém, když dvě koaliční strany přehlasují svého třetího partnera," řekl iDNES.cz Vít Bárta z VV. Na mimořádné tiskové konferenci předseda Věcí veřejných Radek John oznámil, že jeho strana nyní s odvoláním na dodatek ke koaliční smlouvě požaduje nové jednání o tom, jaké jsou vůbec další priority vlády. "Definitivní návrh vlády bude až do 30. září," opáčil Nečas.

"Jasné stanovisko k tomu, jak se Věci veřejné postaví k rozpočtu ve Sněmovně, teď nedáme," prohlásil Bárta. VV dělají kolem rozpočtu "dusno" přesto, že se jim podařilo uhrát, že v příštím roce nedostane školství méně peněz než letos, což původně ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 navrhoval.

Školství má mít o 400 milionů více (121,4 miliardy korun). O 3 miliardy více než letos dostane ministerstvo dopravy (24,6 miliardy korun), které také řídí Věci veřejné a státní fond dopravy obdrží 37 miliard místo letošních 33 miliard.

Podle VV je to ale málo, pro fond dopravy žádaly 14 miliard navíc, aby stát dosáhl na peníze z fondů Evropské unie na stavbu dálnic, které má Česko šanci získat. Nečas ale zdůraznil, že částka, kterou dostane fond dopravy, je plně v souladu s koaliční smlouvou. "Vláda se při jednání o rozpočtu může rozhodnout, že ještě dotaci do fondu navýší," připustil Kalousek.

Za nepřijatelný považují návrh rozpočtu opoziční sociální demokraté a podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky jeho strana rozpočet určitě nepodpoří.

Kalouskova varianta s vyšší sjednocenou DPH neprošla

Miroslav Kalousek před jednáním koaličních lídrů (1. června 2011)

Růst DPH v příštím roce bude znamenat zvýšení například ceny potravin, léků či knih. Vláda nepodpořila druhou z variant změny DPH, kterou na jednání přinesl Kalousek. Počítal v ní s rychlejším snižováním deficitu, který měl příští rok činit 95 miliard.

Podmínkou ale bylo sjednocení DPH už v příštím roce na 19 procent s výjimkou nižší sazby pro knihy, noviny a léky. Ministr financí tuto variantu preferoval. Proti ní ale vystoupily právě Věci veřejné, které tuto výši DPH nejprve označily za zcela nepřijatelnou. Později daly najevo, že by na ni mohly přistoupit výměnou za progresivní zdanění lidí s vysokými příjmy. S tím zas nesouhlasí ODS a TOP 09.

Zatímco nad rozpočtem nechávají Věci veřejné otazník, koaliční dohoda o tom, že v příštím roce budou dvě sazby daně z přidané hodnoty - 14 a 20 procent - a v roce 2013 jednotná sazba 17,5 procenta, platí. VV pro to v parlamentu podle Johna a Bárty budou hlasovat.

"Dostal jsem asi tisíc sto mailů od našich podporovatelů, že s námi končí, pokud dopustíme, že zvyšování daní dopadne jen na nízko a středně příjmové vrstvy," odvětil John na otázku, jestli si je strana jista tím, že veřejnost postoje Věcí veřejných při jednání o státním rozpočtu na příští rok podporuje.

,