V Somálsku vypukl hladomor. Zemřely desetitisíce lidí, tvrdí OSN

  • 1122
Na jihu Somálska vypukl po devatenácti letech hladomor. Oznámila to OSN, která zároveň upozornila, že kvůli nedostatku jídla už zemřely desítky tisíc lidí. Organizace varuje, že se situace rapidně zhoršuje, a vyzývá dárcovské státy, aby začaly co nejrychleji jednat.

Hladomor v Somálsku způsobilo vůbec nejhorší sucho za posledních 60 let, které trápí i další země Afrického rohu. Ceny potravin vystřelily strmě vzhůru a v některých oblastech pomřelo i 90 procent dobytka. Základní potraviny chybí více než deseti milionům lidí, na jihu Somálska je ale situace zdaleka nejhorší.

Lidé před suchem a hladem odcházejí do uprchlických táborů v okolních zemích a často umírají i po cestě nebo v cíli svého putování. Ze Somálska v poslední době podstoupilo útrpnou cestu v nesnesitelném suchu a horku už nejméně 166 tisíc lidí, alespoň tolik jich dorazilo do uprchlických táborů v Keni a Etiopii.

Hladomor v Somálsku

Podvyživený dvouletý Lul Ibrahim se svou matkou čekají na zdravotní pomoc v
Žena staví provizorní přístřešek v jednom z uprchlických táborů na předměstí
Podvyživený tříletý Somálec Abdirisak Mursal leží v nemocnici v Mogadišu (16.
Kráva uhynulá suchem leží nedaleko silnice u keňského města Dadaab v okrese

Hladomor je oficiálně definován jako situace, kdy dva dospělí nebo čtyři děti z deseti tisíc lidí umírají každý den kvůli nedostatku jídla. A navíc, když třicet procent dětí trpí podvýživou.

Tak zle nebylo 19 let

Taková situace v Somálsku nebyla od roku 1992, kdy v zemi pomřely hlady statisíce lidí. Zpravodaj televize BBC Andrew Hardin podotkl, že humanitární organizace používají silný výraz "hladomor" opatrně a velmi zřídka.

Nyní ho ovšem hlásí hned ze dvou oblastí na jihu země - konkrétně z částí zvaných Bakool a Lower Shabelle. V jednom z těchto regionů dokonce umírá desetkrát více lidí, než je potřeba pro vyhlášení hladomoru, uvedl list The Daily Telegraph na svém webu. "V krizi je v tuhle chvíli skoro polovina somálské populace - 3,7 milionu lidí. Z toho 2,8 milionu žije na jihu," uvádí ve svém prohlášení Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí při OSN.

Pomoc Somálsku

Češi mohou přispět na pomoc obětem sucha v Africkém rohu zasláním peněz na účet Charity ČR, která vyhlásila sbírku na pomoc Somálsku a Etiopii (55 66 00 22 / 0800, variabilní symbol pro Etiopii je 146 a pro Somálsko 103).

Peníze shromažďuje i Člověk v tísni, organizaci lze posílat peníze na sbírkové konto - 70697069/0300 nebo pomocí textové zprávy DMS SOS SOMALSKO na číslo 87777 (v hodnotě 30 Kč).

UNICEF vyhlásil sbírku na pomoc dětem strádajícím v zemích Afrického rohu (Somálsko, Keňa, Etiopie, Džibutsko)
Přispět je možné na účet 11771177/0300, v. s. 800 nebo pomocí SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777 (cena je 30 Kč).

Sbírku vyhlásila i ADRA. Příspěvky lze zasílat na konto 40284028/0300 variabilní symbol 392 nebo přes DMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777 (cena DMS je 30 Kč).

V Somálsku působí dlouhodobě i Lékaři bez hranic, kteří tam poskytují zdravotní i humanitární péči. Organizace nemá vyhlášenou samostatnou sbírku na Africký roh, ale má jeden společný účet pro všechny své aktivity ve světě (2101050700/2700, variabilní symbol je 99).

"Pokud nebudeme jednat teď hned, hladomor se rozšíří do všech osmi regionů jižního Somálska během dvou měsíců. Je to kvůli chabé sklizni a šíření infekčních nemocí," burcuje svět Mark Bowden z OSN, který má na starost právě humanitární pomoc pro Somálsko. "Desetitisíce lidí už zemřely, většinou se jednalo o děti," podotkl.

Podle šéfa OSN Pan Ki-muna bude na boj s hladomorem potřeba 1,6 miliardy dolarů.

Problémem je i bezpečnost

OSN zároveň upozornila, že pomoc hladovějícím znesnadňuje dlouholetý konflikt v zemi. Humanitární organizace se jen těžko dostávají do oblastí, které kontroluje radikální hnutí al-Šabáb. Ozbrojenci jim totiž před dvěma lety zakázali do země přístup. I když nedávno obrátili a naopak vyzývají k pomoci, organizace žádají větší záruky bezpečí pro své zaměstnance.

Dětský fond OSN (UNICEF) upozorňuje na zoufalou situaci dětí žijících v Africkém rohu, ale hlavně v Somálsku. Kvůli vysokým cenám potravin (v Somálsku ceny potravin vzrostly o 270 procent) a suchu je v přímém ohrožení života nejméně půl milionu dětí, tvrdí s tím, že podvýživa s sebou nese další nebezpečí v podobě nemocí.

Letošní vyhlídky jsou špatné

"Vyhlídky na rychlé zlepšení situace ještě před koncem letošního roku jsou mizivé. Je zapotřebí jednat ihned, abychom předešli situaci, kdy se z této krize stane obrovská humanitární katastrofa," varuje také Rosa Šimberská z české odnože UNICEF s tím, že organizace potřebuje v průběhu příštích 3 měsíců 31,8 milionu dolarů na záchranu lidských životů v oblasti.

Kritickou situaci v Somálsku rozhodně neusnadňuje fakt, že země je od roku 1991, kdy byl svržen diktátor Mohamed Siad Barre, v chaosu. Celé území je roztříštěné a často ho kontrolují radikální organizace. Centrální vláda má s bídou kontrolu nad několika čtvrtěmi v metropoli Mogadišu.

Africký roh

Africký roh


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video