Hušák otočil, stáhl odvolání proti konkurzu na Sazku

  • 84
Bývalý šéf Sazky se opět ukázal jako pokerový hráč. Rozehrál partii, na jejímž konci stáhl své odvolání proti konkurzu na loterijní firmu, a prezentoval se jako muž, který nehledí na vlastní prospěch a stará se jen o blaho firmy. To vše v den, kdy ho měli akcionáři odvolat z čela představenstva.

Mimořádná valná hromada však kvůli obstrukcím nakonec ani nezačala.

Akcionáři přitom měli začít jednat už v deset hodin dopoledne. Hlavní akcionář, Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), byl odhodlán Aleše Hušáka z pozice předsedy představenstva odvolat.

To se ovšem kvůli obstrukcím nepodařilo. Jeden akcionář trval na doložení příslušnosti všech přítomných akcionářů. K tomu je ale potřeba předložit akcie. Ne všichni je však stačili do hodiny sehnat, a tak muselo být jednání odročeno. Stanovy totiž říkají, že valná hromada musí začít do 60 minut od jejího plánovaného startu.

Šéf ČSTV Pavel Kořan byl vývojem jednání překvapen. "Byli jsme odhodláni pana Hušáka odvolat. Toto jsme nečekali, což byla chyba. Měli jsme být lépe připraveni," řekl Kořan s tím, že další termín valné hromady byl stanoven na 22. srpna.

Obstrukcím předcházela horečná jednání

Zdržování a nečekané požadavky mohou mít podle zdrojů MF DNES a iDNES.cz kořeny v několikahodinovém hektickém vývoji, který zasedání valné hromady předcházel.

Podle nich se Hušák snažil na stažení odvolání proti konkurzu dohodnout s PPF a KKCG. Cena, která byla v jednání, byla mixem několika věcí.

Hušák jednak požadoval uchování postu předsedy představenstva Sazky a jednak vyplacení alespoň části požitků, které měl dohodnuté ve smlouvě coby generální ředitel loterijní firmy. O ty měl přijít kvůli souběhu funkcí generálního ředitele a předsedy představenstva.

Třetí podmínkou mělo být stažení případných obvinění, která by se proti Hušákovi mohla kvůli jeho bývalým krokům v Sazce objevit.

Společnost PPF však podle zdrojů iDNES.cz a MF DNES Hušákovi řekla, že mu zachování postu předsedy představenstva slíbit nemůže, protože o něm rozhodují sportovci, hlavně největší akcionář ČSTV. Ještě v pondělí večer představitelé PPF šéfovi ČSTV volali a pokoušeli se jej přemluvit, aby svaz Hušáka ve funkci podržel. Podle všeho ale tato snaha neuspěla.

Právě proto bylo patrně potřeba čas na jednání natáhnout a na valné hromadě vytvořit obstrukce.

Hušákovi pak stačilo chvíli před jednáním valné hromady doložit PPF své vstřícné gesto - stáhnout své odvolání proti konkurzu - a vyjít z celé situace s tváří charakterního muže, který je schopen v zájmu firmy odhodit své přesvědčení o nesprávnosti konkurzu a nechat mu volnou cestu.

Podle svých slov tak pouze reagoval na prohlášení věřitelů o tom, že pokud by vrchní soud konkurz na majetek Sazky zrušil, jsou rozhodnuti ho znovu prosadit.

 "Z uvedeného je zřejmé, že cesta k reorganizaci Sazky je definitivně uzavřena. Za současné situace je pro Sazku i její věřitele nejvhodnějším řešením neprodlužovat insolvenční řízení a zaměřit se na co nejefektivnější provoz Sazky. V nejbližší době se asi stanu řadovým sázkařem, do té doby se ale budu snažit o to, aby Sazka fungovala co nejlépe," prohlásil Hušák.

Zároveň kategoricky odmítl, že by jeho rozhodnutí předcházela jakákoliv dohoda s hlavními věřiteli.

To odmítla i PPF. "Vzhledem k nepravdivým informacím ohledně údajné dohody PPF s Alešem Hušákem, které jsou z trhu podsouvány médiím s cílem poškodit reputaci PPF, považujeme za nezbytné důrazně prohlásit: Dohoda o setrvání Aleše Hušáka v Sazce výměnou za cokoli je nesmysl," řekl mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Odvolání proti konkurzu na loterijní společnost Sazka podaly i firmy Penta a E-Invest. V dokumentu pro vrchní soud argumentují podobně, jako to dosud dělal Aleš Hušák. Vyhlášení konkurzu bylo podle nich neopodstatněné a kroky insolvenčního správce Josefa Cupky protizákonné. Tímto odvoláním se zřejmě soud bude muset zabývat i nadále.

,