Klaus si pozval Sobotku, aby ČSSD kývla na výjimku z Lisabonské smlouvy

  • 193
Prezident Václav Klaus chce, aby byla schválena výjimka z Lisabonské smlouvy, kterou česká diplomacie vyjednala na jeho popud. Na Hrad si proto pozval předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, jehož strana má převahu v Senátu a s výjimkou nesouhlasí. "Pozval jsem pana předsedu Sobotku k takovému letnímu rozhovoru," řekl Klaus.

"Je spousta témat, která se nahromadila od našeho posledního setkání. Jak celková politická a ekonomická situace. Tak situace v Evropě a já bych dodal ještě, že bych chtěl s panem předsedou Sobotkou mluvit o tom, jak hodlá ČSSD v Senátu hlasovat ohledně výjimky z Lisabonské smlouvy," prohlásil prezident ještě před schůzkou se Sobotkou.

Proč se Klaus, ale i politici vládní koalice tolik starají o postoj ČSSD v této věci? Negativní postoj oranžových může totiž ohrozit výsledek hlasování o přijetí Chorvatska do Evropské unie.

Sociální demokracie požaduje, aby se hlasovalo zvlášť o Chorvatsku a zvlášť o české výjimce z Lisabonské smlouvy, která se týká evropské listiny základních práv. Tu česká diplomacie vyjednala v roce 2009 právě na přání Václava Klause. Podle prezidenta by měla být výjimka pojistkou, aby nemohli být sudetští Němci úspěšní se svými majetkovými nároky. Pokud by totiž uspěli se žalobami u soudů v zahraničí, hrozí podle Klause, že by bez české výjimky k evropské listině byly jejich verdikty pro Česko závazné.

"Není vůbec žádný důvod, aby se ta dvě hlasování spojovala," myslí si předseda ČSSD Sobotka. Sociální demokraté jsou přesvědčeni, že výjimku nemá Česko chtít, protože evropská listina garantuje ochranu sociálních práv a ve skutečnosti vůbec nejde o sudetské Němce. Schůzka s Klausem jeho postoj nezměnila.

Pokud uspějeme ve volbách, změníme reformy, řekl Sobotka. Nevyhrožujte hned na začátku, slyšel od Klause

Sobotka ještě před schůzkou řekl, že přišel Klause informovat především o postoji své strany k reformám, které prosazuje vláda Petra Nečase a s nimiž ČSSD kategoricky nesouhlasí. Jde zejména o penzijní reformu s přesměrováním části sociálních odvodů do soukromých penzijních fondů a o reformu zdravotnictví, která rozdělí péči u lékaře na standard a nadstandard.

"Po příštích volbách do Sněmovny je tady možná korekce reforem v případě, že se tak občané rozhodnou," řekl Sobotka. Když to Klaus slyšel, zavtipkoval, že by předseda ČSSD neměl "vyhrožovat hned na začátku".

Svůj negativní postoj k vládní důchodové reformě zopakoval Sobotka i po zhruba hodinové schůzce s prezidentem. Jeho straně se nelíbí, že je reforma penzí spojena se zvyšováním DPH. ČSSD podle Sobotky analyzuje, zda by mohla penzijní reformu založenou na spoření ve fondech zcela zrušit, či jenom upravit.

Sociální demokracie je ochotna s vládní koalicí vyjednávat jen tom, jaká by mohla být pravidla pro předčasný odchod do důchodu u pracovníků těžkých profesí. O tom už se Sobotka s Nečasem bavil, a jak by to přesně mohlo vypadat, posoudí experti vládní koalice a ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video