Premiéra filmu Harry Potter a Relikvie smrti - část 2: Emma Watsonová se

Premiéra filmu Harry Potter a Relikvie smrti - část 2: Emma Watsonová se rozplakala při děkovné řeči (Londýn, 7. července 2011). | foto: Joel RyanAP

GLOSA: Hurá, končí Potter! aneb Proč tolik milujeme poslední díly

  • 31
Navrhuji zrušit závěrečné díly. Jakmile kdokoli natočí k čemukoli "definitivně poslední díl", strhne se lavina reakcí, v nichž se lidé loučí bez ohledu na to, jaký vztah k onomu čemusi chovali. Ta lavina je přitom dlouhá. Jako by nestačilo, že dlouhé bývají už samy rozlučkové epizody.

Posledním příkladem je Harry Potter. Závěrečný díl měl premiéru před týdnem, dodnes však vycházejí další a další potterovské články. Nekrolog pro Pottera přece nemůže být jenom jeden.

Nesmrtelný Bobby Ewing

Jistě, loučení s filmovými idoly je trpké vždycky. Když umřel Vinnetou, plakal celý východní blok natolik usedavě, že ho producenti prostě oživili a natočili další spoustu "Vinnetouů". Bobbyho Ewinga v Dallasu vzkřísili dokonce přesto, že byl mrtvý víc než rok a jeho představitel Patrick Duffy tvrdil, že už se nikdy nevrátí. Stačilo málo: ze smrti se udělala noční můra hrdinovy manželky, a tu jednoho dne prostě probudili.

Fanoušci na Trafalagar Square čekají na premiéru filmu Harry Potter a Relikvie
Z filmu Matrix Reloaded – Keanu Reeves jako Neo
Hobiti

Koho svět nadšeně oplakal: (zleva) Harry Potter, Neo z Matrixu a hrdinové z Pána prstenů. Ti se na plátno alespoň částečně vrátí díky filmu Hobit.

V honbě za penězi (a uspokojenými diváky) následně producenti vymysleli o něco elegantnější a sofistikovanější způsob, jak se vyhnout definitivním koncům: remaky a prequely. Není nic snazšího než natočit fenomén znovu a "jinak", popřípadě vymyslet, co mu předcházelo. 

Odchodu svých hrdinů se tak nemusí bát milovníci Vetřelců, Jediů, Bourneů, Bondů, Indianů Jonesů, Supermanů, Shreků, Nemů, Rambů nebo Rockyů. Dokonce i mnohonásobně zlikvidovaní hororoví vrahouni se prostřednictvím nových verzí mohou neustále vracet.

7. července 2011

Před pár lety nicméně Hollywood přišel ještě na jednu věc: konec kultu se naservíruje s patřičnou naléhavostí a dramatičností. Diváci si ho užijí víc, než kdyby jim ho oživili. Novodobou módou se tak staly velkolepé tryzny za odcházející hrdiny.

Vzkřísí Pottera

Kdo nebrečí nad tím, že "už nikdy" neuvidí kouzelnického učně z Bradavic, je necita a ignorant a vyděděnec, notabene když si v den D odmítne vzít hůlku a plášť. Když končil Matrix, chodili fanoušci do kina s "neovskými" brýlemi, a když vrcholila sága Pán prstenů, zmizely z obchodů špičaté uši, klobouky a meče. Z konců se stal zkrátka byznys.

Paradoxem je, že minimálně tolkienovci už svoje rozlučkové rekvizity začínají vytahovat ze skříní: za dva roky má mít premiéru Hobit, tedy příběh, na nějž celá trilogie navázala, a bude třeba mít na ni tu správnou výbavu.

Billboard k závěrečnému dílu Harryho Pottera. Nápis je výmluvný: Všechno končí.

K Potterovi už prý žádné další díly nebudou, říká to aspoň autorka předloh J. K. Rowlingová. Na světě nicméně existuje kniha plná bajek věnovaných Hermioně od Brumbála, a kdyby to snad nestačilo, není nic snazšího než natočit film o Harryho rodičích. Jinými slovy, kdo ví, kolikrát se ještě bude Potter loučit.

Navrhuji řešení: Nechť tvůrci klidně točí "závěrečné" díly, ale ať je pro jistotu nazývají "předposledními". Člověk nikdy neví (zato producenti často ano).