Do dalšího těhotenství už bych nešla, říká matka s transplantovaným srdcem

  • 51
V České republice poprvé porodila žena s transplantovaným srdcem. Devětadvacetiletá Petra si dítě přála, otěhotněla však neplánovaně. Před týdnem se jí narodila dcera Lucie, obě se v pátek vrací zdravé domů.

Devětadvacetiletá Petra ze Strakonic má transplantované srdce. Před dvěma a půl lety prošla náročnou operací, před týdnem se jí narodila dcera. Je první ženou, která v Česku po transplantaci srdce porodila. Lékaři to považují za malý zázrak.

"Jmenuje se Lucinka, má 2,580 kilogramu. Svého rozhodnutí nelituji, ale určitě bych do těhotenství podruhé nešla," vzkázala Petra novinářům.

Sama si dobře uvědomuje, že její bezproblémové těhotenství a porod nebyly samozřejmostí a velká změna v organismu ženy jí i jejímu druhému srdci přináší obrovské riziko. Druhé těhotenství jí ostatně nedoporučují ani lékaři.

"To, že se to povedlo, je opravdu velká náhoda a velké štěstí. Těhotenství mohlo ohrozit jak mne i můj zdravotní stav, ledviny, zbytek orgánů, tak miminko. Ale zvládala jsem to dobře a nyní jsem opravdu šťastná," uvedla Petra.

V těhotenství pomáhal i manžel. "První dny jsou hodně zatěžující, než si člověk zvykne. Už se ale do role mateřství dostávám," dodala Petra.

Od prvního dne pod dohledem odborníků

V příběhu se šťastným koncem hrají roli i největší tuzemští odborníci. Na Petřině případu spolupracovali lékaři z IKEM i Všeobecné fakultní nemocnice. "Toto unikátní spojení několika oborů a pracovišť může dospět k tomu, co je ambicí medicíny: dovést pacienta zpět k normálnímu plnohodnotnému životu. A to mateřství pro ženu bezesporu je," řekla ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková.

"Pokud si žena s takovým handicapem přeje otěhotnět, musí splnit řadu podmínek. Těhotenství je pak plánované a gynekologická, ultrazvuková i kardiovaskulární vyšetření musí probíhat v úzké spolupráci. Pracovali jsme jako tým. Jednotlivec by zde nic nezmohl. V těhotenství se v ženě vše mění, včetně kardiovaskulárního systému, který je namáhán až o třetinu více," uvedl gynekolog a porodník z VFN Antonín Pařízek.

Petra onemocněla ve dvanácti letech kardiomyopatií, což je nezánětlivé onemocnění srdečního svalu, při kterém ztrácí srdce schopnost pumpovat krev. V prosinci 2008 prodělala transplantaci srdce.

"Žádné pacientce po transplantaci srdce těhotenství nedoporučujeme. Je spojeno s určitými riziky vzhledem k lékům, které pacient užívá, a také jej doprovází pro pacienta nežádoucí komplikace, jako je zvýšený krevní tlak či porucha ledvin," upozornil přednosta kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny Jan Pirk.

Na světě porodily desítky žen s novým srdcem

IKEM od roku 1984 transplantoval srdce asi 850 pacientům, 43 z nich byly ženy v plodném věku do čtyřiceti let. "O těhotenství se snažily dvě z nich, pětatřicetiletá pacientka a pak také Petra, která se po zvážení rizik k mateřství rozhodla," doplnila Petřina ošetřující lékařka z IKEM Markéta Hegarová.

Ještě než lékaři začali Petřino těhotenství plánovat, otěhotněla Petra neplánovaně a přirozenou cestou. "Měli jsme štěstí, že neužívala teratogenní léky, které lidé po transplantaci užívají a které způsobují narušení nebo poškození plodu. U Petry jsme je vysadili ještě před otěhotněním, protože je nesnášela dobře," dodala Hegarová.

Těhotenství proběhlo u Petry nad očekávání dobře a bez závažných komplikací. V pátek 8. července porodila císařským řezem zdravou holčičku. Porod lékaři provedli čtrnáct dnů před termínem. "Celosvětově se v takových případech doporučuje rodit císařským řezem 4 až 5 týdnů předem," dodal Pařízek. Doplnil, že ve světě už podobně odrodila asi stovka žen s transplantovaným srdcem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue