Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Automobilky si staví vlastní okruhy. Auta se tam učí jezdit

Než se nové modely představí veřejnosti, absolvují prototypy tisíce kilometrů v těch nejtěžších podmínkách. Velké porce kilometrů odjezdí také na speciálně konstruovaných testovacích polygonech. Namísto jízdy na čas na nich prototypy trénují jízdu na hrbolaté silnici, šplhání do kopce, jízdu v oblouku nebo klouzání.
Testované vozy dostávají speciální výstroj pro přesné měření.

Testované vozy dostávají speciální výstroj pro přesné měření. | foto: Opel

Když Saab ukazoval novou generaci modelu 9-5, půjčilo mu testovací polygon Volvo. "Jsme Švédi, musíme si pomáhat," odpovídal s úsměvem na překvapené pohledy jeden z vývojářů. "A schovat foťáky," zavelel. Na smyčce vzadu na konci areálu pak saaby brousily gumy na klikatém okruhu. Vedle, na širokánském prostranství, které simuluje dálnici, zrovna trénoval losí test Volví kamion.

Testovací polygony si automobilky taky navzájem pronajímají. Toyota tak donedávna ladila modely ze svého evropského vývojového centra na okruhu Fordu v belgickém Lommelu.

Testovací centrum Toyoty v belgickém Zaventemu

Právě Toyota si teď nadělila nový okruh do areálu vývojového centra v belgickém Zaventemu. Japonskou automobilku stál 47 milionů eur a dva a půl roku práce a investic. Celé belgické vývojové centrum stálo Toyotu dodnes 167 milionů eur.

Okruh je 1,4 kilometru dlouhý, vedle je dráha s kluzným povrchem, která má průměr 90 metrů. Nechybí úseky s různými povrchy. Na jednom se zkouší třeba hluk nebo vibrace.

Testuje se i v Česku

Škodovka má svou testovací dráhu v lesích nedaleko Mladé Boleslavi u obcí se jmény Husí Lhota a Úhelnice.

Koncept tudor nafotila před lety Škoda právě na své testovací dráze u Husí Lhoty.

Polygon chtěla před nějakými deseti lety ještě rozšířit  a měla s ním velké plány, ekologové byli ale proti. Zbyla tedy jedna dlouhá rovná dráha s různými druhy povrchu a velká kruhová plocha.

Kromě toho se v halách v areálu provádějí další vývojové zkoušky, třeba crashtesty. Občas do Husí Lhoty pustí automobilka diváky, loni zde ukázala nárazový test superbu a Škody Yeti.

Velmi známý je tatrovácký polygon v Kopřivnici. "Je to nejrozsáhlejší zkušební centrum ve střední Evropě," uvádí známý výrobce náklaďáků. Tatra také svůj zkušební areál pronajímá. Auta si zde mohou vyzkoušet i panelku, brod, jízdu v písku  rychlostní, terénní, svahový, sklápěčkový okruh, ale i vozovku se stoupáním až 65 procent.

Testovací centrum Tatry
Testovací centrum Tatry

Itálie je velmoc

Parádní areál s hned dvěma okruhy má Alfa Romeo v Baloccu. První je úzká klikatá smyčka, druhý regulérní závodní okruh. Ferrari zas šlechtí svůj styl ve známém Fioranu. V Itálii najdeme taky jeden z nejznámějších okruhů, v podpatku apeninského poloostrova je vysokorychlostní Nardó. Na polygonu tu automobilky, závodní týmy i tuningové firmy testují ve třech směnách denně celý rok. Nardó je jedním z nejvytíženějších okruhů díky své poloze, na jihu Itálie mají stále dobré počasí pro dosahování rekordních rychlostí.

Volkswagen W12 při rekordních jízdách na okruhu Nardó

Na klopené kruhové dráze dlouhé 12,6 kilometru jsou čtyři pruhy. Sklon má takový, aby až do 240kilometrové rychlosti pilot nemusel otáčet volantem (jede vlastně stále rovně). Od italského okruhu si taky vypůjčil jméno prototyp supersportu Volkswagen W12, který v roce 2001 pokořil právě na Nardu několik rychlostních rekordů.

Mimo automobilek mají testovací okruhy také vývojové firmy. Poblíž Barcelony tak na okruhu firmy IDIADA najednou zkouší jízdu po různých površích třeba nový supersport McLarenu a hned opodál BMW. V jeho okolí se pak prohánějí zamaskované prototypy.

Testovací okruh Applus IDIADA

Španělsko mají výrobci z autoprůmyslu vůbec v oblibě. V jihošpanělské Almerii má testovací areál francouzský Michelin. Pneumatikářský gigant si tu začátkem sedmdesátých let obsadil kus země mezi mořem a pohořím velký jako malé město a testuje tu gumy na náklaďáky, bagry a gigantické dumpry. Jezdí tam i auta bez řidiče - čtěte zde

Kromě střežených okruhů schovaných v lesích za vysokánskými ploty musí automobilky vyzkoušet schopnosti svých aut v reálném provozu. Vychytávání much a ladění pak probíhá třeba i v ulicích Plzně. Nebo například v kalifornském Údolí smrti či v zatáčkách šplhajících do andaluské Sierra Nevady.

Testy na střeše

Testovací okruhy nejsou vynálezem posledních let. Centra, kde se za plotem zkouší a ladí auta, měly automobilky už před válkou. Velkým unikátem je třeba klopený okruh na střeše Lingotta, bývalé fabriky Fiatu otevřené roku 1923 (největší automobilové továrny světa té doby). Italská značka tento okruh na pětipatrové, architekty ceněné budově dlouhé 500 metrů už dávno nevyužívá pro testování. Stále se na něj ale auta mohou vyšplhat a řidiči ozkoušet odvahu. Okruh chrání jen symbolické zábradlí.

Továrna Fiatu v italském Turíně na obrazu L. Francesettiho z roku 1928.

Do svých areálů teď nechává nahlédnout Opel. První testovací dráhu měl v továrně už v roce 1903. Ovál zkušební dráhy v areálu továrny, který se využíval hlavně jako testovací okruh pro automobily a bicykly, byl ale brzy malý.

Proto Opel už v roce 1920 vybudoval vlastní okruh dlouhý 1,5 km . Na okruhu se nejenom testovalo, ale i závodilo a organizovaly se na něm i cyklistické podniky. Právě tam uskutečnil Fritz von Opel své pokusy s vozidly na raketový pohon. Oválná dráha měla výrazně klopené zatáčky umožňující jízdu rychlostí až 140 km/h, což z ní dělalo jeden z tehdy nejrychlejších okruhů světa. Byla to taky první stálá automobilová a motocyklová závodní dráha v Německu.

Letos slaví šedesát let další centrum Opelu, které má automobilka přímo doma v  Rüsselsheimu. Po dokončení nového areálu sem mohl Opel přesunout v roce 1951 část testovacích jízd z veřejných silnic do uzavřeného centra, a tak uchránit své prototypy před nežádoucí pozorností a zvědavými pohledy. 

Kromě rychlostního okruhu dlouhého 1 500 metrů a běžných silnic se opely testovaly také na úsecích s kamennou dlažbou. "Tehdy testovací areál obsahoval řadu speciálních sekcí včetně silnic s výraznou příčnou klenbou nebo úseku se zvlněným povrchem, kde se zkoušely podvozky, závěsy kol, tlumiče, odpružení či řízení," popisuje automobilka.

Testování Opelu 1,8 l na okruhu automobilky Opel v roce 1931

Součástí testovacího areálu byly štěrkové a asfaltové cesty a dokonce i vodní brody. Nebo strmé úseky se spádem až 30 procent pro testování převodovek, stoupavosti vozu či jeho rozjezdů a brzdění. Na smykové dráze s řadou přesně definovaných povrchů mohli konstruktéři ladit geometrii řízení, stanovovat úhly smyku nebo testovat nedotáčivost či přetáčivost ve velmi prudkých zatáčkách.

Nástupce areálu z roku 1951 otevřel opel v roce 1966 u obce Dudenhofen, asi 50 kilometrů od mateřského výrobního závodu. Jsou tam i speciální vývojová pracoviště, jako například laboratoř elektromagnetické kompatibility nebo centrum crashtestů. Dnes má síť testovacích tratí v centru Dudenhofen asi 60 kilometrů. Měří se tam komfort a hlučnost, nechybí "mučicí" rozbité tratě a horské úseky. Pýchou centra je obvodový vysokorychlostní okruh.

Opel Olympia Rekord modelového ročníku 1953 na náročné trati

Opel Kapitän modelového ročníku 1951 při testech na 1,5kilometrovém rychlostním okruhu původního zkušebního areálu automobilky Opel

"Infrastrukturu a každodenní provoz centra Dudenhofen ovlivňují nové technologie a motory vyvinuté v předchozích letech," vysvětluje Opel. Například čerpací stanice uvnitř areálu nabízí 18 různých druhů paliv, pro zkoušky elektromobilů mají několik nabíjecích stanic.

Vysokorychlostní okruh Opelu v testovacím centru u Dudenhofenu umožňuje jízdu rychlostí až 250 km/h bez působení bočních odstředivých sil.

"Mozkem testovacího centra s přibližně 300 zaměstnanci je elektronický systém komplexního řízení provozu. Kontroluje i pohyb testovaných automobilů po areálu, uděluje povolení pro vjezd do jednotlivých sekcí a poskytuje přesné informace o počasí," prozrazuje Opel.

Před šesti lety testovací centrum v Dudenhofenu doplnil testovací areál Pferdsfeld, vybudovaný nedaleko města Bad Sobernheim. V této lokalitě byla kdysi umístěna základna německého vojenského letectva a Opel nechal upravit původní vzletovou a přistávací dráhu pro testování automobilů. Zatímco v Dudenhofenu se dělají většinou dlouhodobé prototypové zkoušky, areál v Pferdsfeldu se primárně specializuje na vývoj podvozků.

Autor:


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Analýza: Výroba elektromobilů bude levnější než aut na benzin, zdraží opravy

Také Toyota plánuje využití technologie giga-casting.

VIDEO Výroba bateriových elektromobilů bude do roku 2027 v průměru levnější než výroba srovnatelných vozů...

Autovideo týdne: Škoda poodhaluje nový elektromobil. Elroq už ladí výrobu

Škoda poodhaluje vzhled nového elektromobilu jménem Elroq.

VIDEO Škoda Auto představí v pátek 15. března na výroční tiskové konferenci hospodářské výsledky a...

Cena niklu klesá, i když je důležitý pro výrobu baterií do elektroaut

Důl na nikl v ruském Norilsku (24. srpna 2021)

Výroba baterií do elektroaut se neobjede bez nejrůznějších kovů, mezi něž se řadí i nikl. Jeho...

Soumrak výroby aut v Evropě. Čína v továrně Fiatu, tu po fordech nikdo nechce

Leapmotor má být v Evropě nízkonákladovou značkou, která se má zaměřit výhradně...

VIDEO Italsko-francouzskou rozmíšku v koncernu Stellantis má vyřešit předhozená kost v podobě výroby...

Francie stopla sociální leasing elektroaut pro chudé. Došly peníze na dotace

Minielektromobil Citroën Ami má hmotnost 485 kg, z čehož přibližně 60 kg...

Francouzská vláda tento týden oznámila, že po zbytek letošního roku pozastavuje program dotací pro...

Tady nenakupujte. Ministerský seznam, kde prodávají předražené dálniční známky

Slovinská a rakouská dálniční známka

Na internetu existuje řada podvodníků, kteří přeprodávají dálniční známky. Bohužel je ve...

Vysílá Rádio Jerevan? Ne aby se někdo pokusil toto auto okopírovat!

Moderní techniku mají evidentně evokovat světlomety a koncová světla tohoto...

VIDEO Nový papírový model z „ábíčka“? Ne, to je návrh nového ruského auta, který zaregistroval tamní...

  • Nejčtenější

Autoškoly mají povinně vyučovat holandský chvat na otevření dveří, přeje si EU

25. března 2024

Autoškoly by se měly do budoucna při výcviku nových řidičů věnovat bezpečnosti chodců a cyklistů....

Ukrajinský malíř nevzdává boj se Škodou. Spor o design zamítl i ústavní soud

28. března 2024

Malíř a designér Vladislav Vovkanič neuspěl s ústavní stížností ve sporu se společností Škoda Auto....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

AUTOVIDEO: Čínské ferrari nemá žádné zápaďácké díly. Stovku dá za 1,9 s a stojí třetinu

24. března 2024

Čína se stále více emancipuje i v případě supersportovních aut. V poslední době se objevily...

Autorizované, nebo neautorizované servisy? Boj mezi nimi se vyostřuje

22. března 2024

Dát auto do autorizovaného, nebo neautorizovaného servisu? Věčné dilema, které nemá jednoduchou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šedesátiny slavné škodovky. Embéčko bylo krásné a moderní, na dlouho poslední

21. března 2024

Dnešní Škoda se dá co do objemu výroby i množství modelů jen těžko srovnávat s předchozí...

Diář petrolheada: Do Mostu za klenoty z Mnichova i Stuttgartu

28. března 2024

Zdá se, že i přes poslední záchvěvy je zima u konce a vládu po ní přebírá snad rovnou léto. Alespoň...

Za nula i skoro sedm procent. Úrok na dotovaný elektromobil se hodně liší

28. března 2024

V půlce března byly v Česku spuštěny dotace na elektromobily. Řada lidí je vítá, ale systém podpory...

Ukrajinský malíř nevzdává boj se Škodou. Spor o design zamítl i ústavní soud

28. března 2024

Malíř a designér Vladislav Vovkanič neuspěl s ústavní stížností ve sporu se společností Škoda Auto....

Číňané vycítili šanci uspět s létajícími auty, koupili práva na slovenský AirCar

27. března 2024  18:40

Čínská společnost Hebei Jianxin Flying Car Technology koupila exkluzivní práva na výrobu a...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...