Odboráři vyštvali Hegera vulgaritami, pak křičeli na Kalouska

  • 3579
Odbory s občanskými iniciativami protestovaly v centru Prahy proti reformám. Mezi demonstranty přišel ministr zdravotnictví Leoš Heger. Odměnou mu byla sprška sprostých slov. Heger je odmítl poslouchat a odešel. Otrlejší byl ministr financí Miroslav Kalousek, který se do davu vmísil před Sněmovnou.

"Haj**e, dobytku! Hanba! Běž do pr***! Demisi," uvítala ministra zdravotnictví Leoše Hegera slova od nespokojenců, když odpoledne přišel do davu, který se po poledni shromáždil před jeho úřadem.

"Bojuji proti korupci a budu to dělat dál, ať na mě ukazujete ošklivá gesta, nebo ne. Jsem tu proto, abych napravil věci, které jsou ve zdravotnictví špatně. Jsem ochoten diskutovat a také jsem s vašimi zástupci diskutoval," vzkázal z pódia politik.

Podívejte se:

na fotografie z protestu odborářů

Demonstranti procházejí karmelitskou ulicí k Úřadu vlády. (12. července 2011)
Odbory s občanskými iniciativami protestovaly v centru Prahy proti reformám.
Odbory s občanskými iniciativami protestovaly v centru Prahy proti reformám.
Odbory s občanskými iniciativami protestovaly v centru Prahy proti reformám.

"Tohle není místo pro diskusi, diskutovat jste s námi měl dříve a jinde," odvětil na Hegerova slova předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Vulgární nadávky účastníků protestu navíc neustávaly, proto Heger po čtvrt hodině odešel. "Takto si sociální dialog nikdo z nás nepředstavuje. Gratuluji organizátorům," řekl na rozloučenou. "Vzhledem k tomu, že v zahraničí se hází i kameny, tak to tak dramaticky nevidím," zhodnotil Heger výstup už mimo pódium.

"Reakce jsou spontánní," vysvětila chování účastníků happeningu předsedkyně zdravotnických a sociálních odborů Dagmar Žitníková. "Viděli jsme klasickou aroganci moci," reagoval šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek a krátce před půl druhou zavelel k pochodu ke Sněmovně.

Kalousek opět přišel mezi demonstrující

Odboráři poté prošli po Rašínově nábřeží a přes Jiráskův most a před 15. hodinou dorazili na Malostranské náměstí, odkud chtěli pokračovat do Sněmovní ulice. Cestu jim ale přehradili policisté a řekli jim, že dál mohou už jen bez transparentů a ne v masovém průvodu. Upozornili je také, že do budovy Sněmovny se jich dostane jen 40. Právě takový je počet míst na galerii pro veřejnost.

Rad policistů průvod nedbal a nakonec se hlučný dav srotil u vchodu do Sněmovny, kde právě poslanci projednávali reformy. "Zloděj patří za mříže! Kalousek je nadstandard! Kalousku, máš padáka," řvali protestující pod poslaneckými okny, když se mezi nimi objevil ministr financí Miroslav Kalousek. Ministr mezi odboráře přišel už při jejich minulé demonstraci, i tehdy si vyslechl nejednu urážku.

"Souhlasím s tím, že zloděj patří za mříže a tunelář by se měl schovat, proto se neschovám," vzkázal přes půjčený megafon, a než zmizel ve vratech, stačil ještě na poznámku "Pánbůh ti to spočítá" odvětit "Pánbůh je milosrdný".

Protest odborů a občanských iniciativ před ministerstvem zdravotnictví začal symbolicky pět minut po 12. hodině hlasitým tikotem hodin a písní Můj čas ze seriálu Sanitka. Podle odhadů policie dorazilo 500 lidí.

"Spokojený bych byl, kdyby účastníků bylo více a náměstí se zaplnilo. Ale hlavní je, že se protest šíří mezi lidi," komentoval účast předseda odborové konfederace Jaroslav Zavadil.

Odbory si na pražském Palackého náměstí postavily pódium a lidem hodinu hrály sérii scének ze zdravotnického prostředí. V nich dobrovolníci ztvárnili rozdíl mezi standardní a nadstandardní zdravotnickou péčí. Na zubařské křeslo poslali aktéři i ministra financí Miroslava Kalouska. Tedy alespoň pomyslně, Kalouska ztvárnil figurant v masce.

"Víme dobře, že 90 procent lidí je proti reformám. Chceme žít a pracovat v klidu a ne se bránit pitomým reformám," řekl v úvodním proslovu Zavadil. "Ať už nám přestanou lhát a řeknou, co to skutečně bude stát, abychom si každý mohli spočítat, kolik peněz budeme potřebovat na to, abychom v tomto státě mohli slušně žít," vzkázal vládě.

Projevy na začátku provázely technické problémy s mikrofonem. "Jsou tady asi nějaké nedobré síly," komentovali později řečníci vynucené ticho. Začátek akce provázela také drobná strkanice pod pódiem mezi účastníky happeningu, kameramany a fotografy.

Čas a datum happeningu si odbory zvolily podle jednání poslanců. Ti se sešli ve 14 hodin na mimořádné schůzi. Na jejím programu jsou mimo jiné tři pilíře zdravotní reformy - zákon o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a záchranné službě.

Podle Zavadila úterní happening první čtení zákonů příliš neovlivní, protože převládne stranická disciplína nad rozumem. "Aby se něco změnilo, vláda musí padnout a pak se její počínání bude několik let napravovat," řekl iDNES.cz Zavadil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue