Tisíciletí válečníci z kamene ukázali nové detaily o mayské civilizaci

  • 2
Archeologové objevili sochy zajatých válečníků z dob mayské civilizace. Dva vápencoví bojovníci ukázali, že významná střediska Copán a Palenque spolu v 7. století bojovala bok po boku proti válečníkům z města Toniná. Odborníci cenné artefakty nalezli v mexickém Chiapasu.

"Je to v celé řadě aspektů důležitý objev," radoval se podle mexického zpravodajského serveru milenio.com šéf skupiny archeologů Juan Yadeun. "Předně jde o dva vězně z města Copánu, které leží v dnešním Hondurasu a je přes 420 kilometrů daleko," řekl odborník u naleziště Ocosingo v Chiapasu.

Původ vyobrazených válečníků, které před 1 300 lety kdosi vytesal do vápence, vědci určili díky hieroglyfům na jedné ze soch. Více než 1,2 metru vysoká skulptura bojovníka byla rozbitá na tři části.

První díl archeologové našli loni v září, další dva v květnu a v červnu. Druhému válečníkovi dosud chybí hlava. Zajatci mají zkřížené nohy a ruce svázané za zády. Celá socha váží okolo 400 kilogramů.

"Sochy ukazují, že původní regionální bitvy mezi různými městy přerostly v celomayský konflikt," uvedl Yadeun z Národního antropologického a historického institutu (INAH). Objev navíc potvrdil, že skutečně existoval spojenecký pakt mezi vzdálenými městy Copán a Palenque.

Skuteční copánští bojovníci do Chiapasu přišli mezi lety 695 až 699 našeho letopočtu, aby pomohli svým spojencům z místního města Palenque. Tamní obyvatele dlouhodobě napadali a obléhali bojovníci ze sousedního střediska Toniná. A v roce 714 Palenque po šestadvaceti letech dobyli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue