Thajsko poprvé v historii povede žena, sestra svrženého premiéra

  • 9
Thajci v neděli předčasně volili nový parlament. Opoziční Strana Thajců, kterou vede mladší sestra svrženého expremiéra Jinglak Šinavatrová, získala více než dvě třetiny křesel. Vyplývá to z předběžných výsledků zveřejněných po sečtení 98 procent odevzdaných hlasů. Zemi tak vůbec poprvé povede žena.

Strana exilovaného bývalého premiéra, kterou vede jeho mladší sestra Jinglak Šinavatrová, by měla v 500členném parlamentu mít asi 264 poslaneckých míst.

Hlavní soupeř Šinavatrové Demokratická strana premiéra Vedžadžívy má k dispozici zatím jen 160 míst.

Dosavadní předseda vlády Apchisit Vedžadžíva svou porážku uznal už před zveřejněním výsledků. "Výsledek je jasný: Puea Thai (Strana Thajců) vyhrála volby a demokraté jsou poraženi," prohlásil premiér. Dodal, že by rád viděl zemi jednotnou a smířenou poté, co v uplynulých letech prošla násilnostmi.

Příznivci Jinglak Šinavatrové slaví v Bangkoku slaví první volební odhady, podle nichž opoziční strana zvítězila (3. července 2011)

Čtyřiačtyřicetiletá Šinavatrová čeká na oficiální výsledky nicméně připustila, že "Thajci jí dávají šanci" vést zemi jako první žena v její historii.  "Večer vám řeknu, jak se cítím," řekla svým stoupencům. V politice je nováčkem - v případě vítězství se stane vůbec první thajskou premiérkou v dějinách.

Hybatelem její politické kariéry ale je její bratr Tchaksin Šinavatra. Bývalý telekomunikační magnát vyhrál volby v letech 2001 a 2005 především sliby chudým obyvatelům od levných úvěrů až po všeobecnou zdravotní péči.

V roce 2006 byl ale svržen při vojenském převratu a od té doby žije v exilu v Dubaji - demokratická strana by ho ráda pohnala před soud za korupci.

V každém případě byly nedělní volby považovány za referendum o jeho možném návratu. Šinavatra z Dubaje řídil valnou část předvolební kampaň své sestry, nazýval ji svým klonem a pomáhal jí získat podporu mezi venkovskými voliči.

Tchaksin Šinavatra na archivním snímku

Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva přišel k volbám se svou manželkou a dcerou

Dosavadní premiér, v Británii narozený absolvent Oxfordu a ekonom Vedžadžíva už před volbami varoval před nestabilitou v případě vítězství Šinavatrové. Stoupence opozice viní z loňských násilností. Vedžadžíva doufal, že získá mandát od občanů, když jej do úřadu dostaly kontroverzní volby v roce 2008. Tehdy soudy rozpustily Šinavatrovu vládnoucí stranu. Demokraté nezvítězili ve volbách za uplynulých téměř dvacet let.

Voliči rozhodovali nejen o tom, kdo nadále povede zemi, ale také o tom, zda skončí šestiletá politická krize plná protestů, stávek, blokád, vojenských zásahů i rozšiřující se propastí mezi bohatými a chudými, napsala agentura Reuters.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video