Ronald Reagan a Michail Gorbačov. Našli společnou řeč | foto: Profimedia.cz

Americká exministryně Riceová pokřtila v Praze ulici Ronalda Reagana

  • 113
Jméno věhlasného státníka, který významně pomohl k ukončení studené války, nese nyní ulice v pražské Bubenči, blízko rezidence velvyslance. Po Ronaldu Reaganovi byla pojmenovaná část dosavadní ulice Zikmunda Wintra. Křtu se zúčastnila i bývalá ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová.

Americký velvyslanec Norman Eisen na počátku oslav připomněl historii ulice včetně vily, kde nyní bydlí. Vzpomněl jejího stavitele Pečka, nacistickou okupaci i čtyři desetiletí komunismu.

"Po celou dobu tu vlála americká vlajka. Touto ulicí chodili disidenti. Někdy je zatkli ještě před vstupem, někdy poté, co vilu opustili. Nyní je tu už dvacet let svoboda, splnil se tak sen prezidenta Reagana," řekl velvyslanec.

Ronald Reagan, 40. prezident Spojených států

V Bílém domě vládl v letech 1981 až 1989 a při jmenování se ve svých 69 letech stal nejstarším prezidentem. Před svým nástupem do funkce byl plavčíkem, komentátorem i hercem.

Reaganovo vládnutí je považováno jako počátek dominance Republikánské strany a amerického konzervatismu v USA. Pro jeho prezidentství je charakteristická i nová ekonomická politika, takzvaná Reaganomika.

Svým nevybíravým přístupem výrazně přispěl k ukončení studené války se Sovětským svazem a nepřímo i k pádu komunismu i nás.

Je známý i svými citáty, mimo jiné označil Sovětský svaz za "říši zla".

Díky svému šarmu a rétorickému umění mohl říci takřka cokoliv a získat pro to podporu a ještě se vyhnout skandálům. Proto si vysloužil přezdívku "teflonový prezident".

Byl ale také označován jako válečný štváč a byl kritizován za ignorování lidských práv ve Střední a Jižní Americe a v JAR. Kritika se opírala i o fakt, že za dobu jeho vládnutí se dluh USA téměř zdvojnásobil.

Zdroj: Wikipedie

Bývalý kalifornský guvernér Pete Wilson tlumočil vzkaz od vdovy po prezidentu Reaganovi Nancy, která je podle něj velmi dojatá, že ulice ponese jméno jejího manžela.

Slavnosti se zúčastnila i Condoleezza Riceová, vlivná politička z dob vlády George W. Bushe. Riceová ve čtvrtek přiletěla do Česka na návštěvu a povečeřela s premiérem Petrem Nečasem.

Ve svém proslovu poděkovala za velkou čest prokázanou "našemu velkému prezidentovi Ronaldu Reaganovi a tím i všem Američanům."  Zároveň ale uvedla, že Reagan by byl první, kdo by řekl, že svoboda nepřišla do Česka z USA, ale zvítězila díky nezlomnému duchu českých lidí.

"Dnes si tady připomínáme minulost, ale zároveň se chceme plně věnovat budoucnosti. Aby to byla budoucnost, o které Ronald Reagan věděl, že je možná. Budoucnost, kterou teď sdílíme a budeme sdílet," řekla Riceová.

Ulice se přejmenovala u příležitosti 100. výročí Reaganova narození. Jméno amerického prezidenta ale ponese jen část stávající ulice mezi ulicemi Pelléovou a Bubenečskou, blízko rezidence amerického velvyslance. Zbytek ulice se bude nadále jmenovat Zikmunda Wintra.

Riceová, která je uznávanou odbornicí na sovětské dějiny, v pátek vystoupila na konferenci věnované významu prezidenta Ronalda Reagana. Setkala se také s českým prezidentem Václavem Klausem.

"Ronald Reagan si zaslouží mít ulici v Praze. Víme a nezapomínáme, že významně přispěl ke zhroucení komunismu," řekl ve čtvrtek český prezident Václav Klaus.

V pátek nově přejmenovaná ulice Ronalda Reagana (mezi značkami) v pražské Bubenči

V pátek nově přejmenovaná ulice Ronalda Reagana (mezi značkami) v pražské Bubenči

, ,