Ministr zdravotnictví Leoš Heger ve studiu iDNES.cz | foto: Dan Materna, MAFRA

Vláda kývla Hegerovi na reformy, mění umělé oplodnění i dojezdy sanit

  • 298
Ministr zdravotnictví u vlády uspěl s balíkem změn, které v novodobém zdravotnictví nemají obdoby. Kabinet schválil tři nové zákony. Pacienty ovlivní od narození až do jejich smrti.

"Vláda se na všech reformních zákonech shodla jednomyslně. Debata byla věcná," řekl po jednání kabinetu premiér Petr Nečas.

Nové zákony do zdravotnictví vnesou jasnější pravidla pro poskytování zdravotní péče, fungování záchranné služby nebo pro specializované výkony, jakými jsou kastrace nebo operativní změna pohlaví. Zákony nově rozšíří také práva a povinnosti pacientů.

V praxi změny přinesou například pětiminutové prodloužení dojezdové doby záchranek. Nyní musí k pacientovi dorazit zdravotníci do čtvrt hodiny, nový zákon počítá s tím, že se maximální doba prodlouží na 20 minut.

Reforma zdravotnictví

Zákon o zdravotních službách celou reformu zastřešuje. Definuje pojmy a popisuje strukturu zdravotní péče, stanoví pravidla pro nakládání se zdravotnickou dokumentací či řešení stížností na poskytování zdravotních služeb. "Zákon také určuje sankce, přičemž ta největší - až do výše jednoho milionu korun - je za poskytování zdravotních služeb bez oprávnění," připomněl ministr zdravotnictví.

Zákon o specifických zdravotních službách upravuje podmínky pro asistovanou reprodukci, sterilizaci, kastraci, změnu pohlaví transsexuálů, lidské genetické dědictví a klonování či pro ochranné léčení.

Zákon o zdravotnické záchranné službě stanoví jednotné podmínky pro její poskytování a stanoví práva i povinnosti záchranářů.

Zdroj: ČTK

Podle záchranářů to ale nebude znamenat zhoršení dostupnosti lékaře. "Limit vypadá dramaticky, ale je stanovený na základě stávající situace, když už nyní jsme schopni v Česku v rozptylu 97 až 99 procent výjezdů jej dosáhnout," upozornil předseda asociace záchranek Marek Slabý.

Záchranáři doufají, že na základě limitů dojde k vytvoření zhruba 30 nových výjezdních míst. "A to péči zkvalitní," míní Slabý.

Umělé oplodnění i v 55 letech

Reforma počítá také s tím, že o umělé oplodnění budou moci požádat i ženy v plodném věku do 55 let. Nyní ženám po padesátce kliniky takové zákroky dělaly za "zavřenými dveřmi", protože matky podstupující umělé oplodnění jsou v takových případech spíše ve věku babiček.

"Toto ustanovení je vágní. Nikdo nedokáže říci, co je v tomto věku žena v plodném věku. Ta, která ještě není po přechodu? Ale dítě může mít díky dárcovství i žena, která po přechodu už je," řekl MF DNES lékař Tonko Marděšic, který vede jedno z reprodukčních center.

Zákony přináší i to, že nevidomí pacienti s výjimkou vězňů si budou moci do ordinací nebo nemocnice s sebou přivést vodícího psa. Pobyt zvířat upraví vnitřní řád zdravotnických zařízení.

Rodičům nové zákony pomohou s pobytem v nemocnici u stonajícího dítěte. Ten je sice možný i dnes, rodiče si ale místo u malého pacienta musí často vyvzdorovat. Například v Motole museli až do rekonstrukce dětské nemocnice hledat lůžka pro rodiče mezi lůžky malých pacientů.

Spory o způsob kastrace

Ministr zdravotnictví Leoš Heger před jednáním vlády očekával největší diskuse o zákonné úpravě kastrací. Česko je jednou ze sedmi Evropských zemí, která používá spolu s tlumení léky v některých případech i chirurgické kastrace. Kvůli tomu čelí dlouhodobě kritice. Některé evropské organizace na Českou republiku apelovaly, aby svůj postoj změnilo.

Heger chce  v novém zákoně chirurgické kastrace zachovat. Legislativa předpokládá, že kastrace bude možná pouze v případech, které nejsou řešitelné jinak. Musí jí předcházet žádost pacienta staršího 25 let, jím podepsaný písemný souhlas a v případě zadržených v detenčních ústavech i souhlas odborné komise, kterou stanoví ministerstvo zdravotnictví. Vláda nakonec u kastrací přijala kompromis.

V Česku podle ministra dochází ke kastraci maximálně třikrát ročně. Zákrok se týká sexuálních recidivistů.

Premiér po jednání kabinetu potvrdil, že diskuse nad tímto bodem sice byla, postoj ministerstva ale vláda podpořila. Ministr zdravotnictví zdůraznil, že přistoupil na některé upřesňující podmínky ze strany resortu zahraničních věcí. "Říkají na to, že zákrok lze provést jen v případě, že byly bez úspěchu aplikovány všechny možnosti léčby. Tam je možné se souhlasem pacienta kastraci provést," řekl.

Diskuse nepřišly nad novou úpravou legislativy k potratům. Heger už dříve avizoval, že potraty z reformního balíku vyjme a zpracuje je do samostatného zákona.

Rath: Reforma je degradací zdravotníků

Reformu ve středu opakovaně zkritizoval opoziční poslanec David Rath.Podle něj představuje sice revoluci, ta ale nepřinese skoro žádné zlepšení. Jen prohloubí nepořádek a napětí, domnívá se někdejší ministr zdravotnictví Rath.

"Z textů zákonů prakticky vypadl pojem lékař, zdravotní sestra, zdravotník a pacient," uvedl v tiskové zprávě s tím, že zdravotníci jsou degradováni na pouhé poskytovatele služby.

Heger iDNES.cz před jednáním řekl, že ministerstvo zohlednilo řadu připomínek a kvůli dolaďování detailů odložilo předložení reformy vládě o tři týdny. "Byly tam takové technické detaily jako ten, kdo má registrovat zdravotnická zařízení ministerstva vnitra," uvedl příklad ministr.

Ministr zdravotnictví reformy předložil kabinetu za pět minut dvanáct. Na posledním jednání vlády před prázdninami. Už v lednu premiér Petr Nečas avizoval, že chce mít k dispozici reformní balík ve zdravotnictví do poloviny června.

Schválené zákony navazují na novelu, kterou poslanci posvětili ve třetím čtení před několika dny. Trojice nových zákonů schválených vládou Sněmovna projedná podle Nečase na mimořádné schůzi, která se koná 12. a 13. července. Platit by měly od od ledna příštího roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video