Bývalý fotbalový boss Chvalovský dostal 10 let za úvěrové podvody

  • 173
Bývalý šéf Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský stráví deset let ve vězení za úvěrové podvody z konce 90. let. Do vězení jej poslal Městský soud v Praze. Nepodmíněný trest dostala i čtveřice mužů, kteří mu pomáhali oklamat Komerční banku a získat půjčky v hodnotě 1,5 miliardy Kč.

Deset let s Chvalovským

27. února 2001 - Policie zatkla tehdejšího předsedu ČMFS Františka Chvalovského a obvinila jej z úvěrového podvodu. Chvalovský poté strávil téměř deset měsíců ve vazbě, propuštěn byl na kauci 15 milionů korun.

22. dubna 2002 - Vrchní státní zastupitelství předalo pražskému městskému soudu obžalobu. Soud vrátil kauzu státnímu zastupitelství k doplnění o znalecký posudek z oboru účetnictví.

28. května 2004 - Státní zástupce podal podruhé obžalobu na Chvalovského a jeho společníky. Soud kauzu opět vrátil.

Únor 2007 - Pražský městský soud potřetí vrátil obžalobu k došetření. Ve spisu prý nebyly založeny originály bankovních dokladů o finančních operacích, ale jen kopie.

Listopad 2007 - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podal z podnětu státních zástupců kvůli opakovanému vrácení případu stížnost pro porušení zákona. Nejvyšší soud ji zamítl a případ vrátil k doplnění.

Říjen 2010 - Státní zástupce podal kvůli údajným úvěrovým podvodům počtvrté obžalobu.

18. dubna 2011 - Obžalobou se začal zabývat Městský soud v Praze.

10. května 2011 - Žalobce navrhl soudu, aby Chvalovskému uložil trest při horní hranici trestní sazby, která činí pět až deset let vězení. Exšéf ČMFS vinu odmítl a požadoval zproštění obžaloby.

28. června 2011 - Městský soud v Praze rozhodl, že Chvalovský má jít za stamilionové úvěrové podvody na Komerční bance na deset let do vězení.

Všichni obžalovaní vinu odmítli, rozhodnutí soudu je nepravomocné a všech pět mužů se může ještě odvolat. Zřejmě se ale uzavře případ, který soudy projednávají už deset let.

Úvěrových podvodů se podle rozhodnutí vedle bývalého šéfa ČMFS a funkcionáře a sponzora fotbalového klubu Chmel Blšany Chvalovského dopustili i další čtyři představitelé několika společností - Ladislavu Filipovi uložil trestní senát osm let, Zdeňku Mezerovi a Miloslavu Brodackému po sedmi letech a Petru Franclovi šest let vězení. Podle spisu jde o představitele různých firem, které byly personálně a majetkově propojeny.

Podvodníci mají bance zaplatit stovky milionů

Muži mají zároveň zaplatit Komerční bance stamilionové náhrady škody. Mezera s Brodackým mají uhradit přes 633 milionů korun, Chvalovský s Filipem přes 465 milionů. Chvalovský s Filipem a Franclem mají zaplatit přes 200 milionů, Francl sám pak kolem 96 milionů.

Obžaloba muže viní z toho, že v letech 1998 až 1999 podali za různé společnosti u Komerční banky žádosti o financování obchodů. Spis popisuje několik skutků. Muži před bankou údajně předstírali, že peníze půjdou například na nákup zboží, masa nebo chmele, a jeho vývoz do zahraničí.

V jednom případě měly být peníze údajně určeny na zaplacení přípravných prací souvisejících s výstavbou obytného komplexu v pražském Střížkově.

Půjčené finance ale podle obžaloby použili úplně jinak, především na splácení předchozích dluhů. Ty podle spisu vznikly například při předchozím financování jejich obchodů Komerční bankou, část peněz z úvěrů podle obžaloby putovala i jiným věřitelům. Na úvěrových podvodech měli podle žalobce podíl také zaměstnanci KB.

Málem staronovým kandidátem na post šéfa svazu

Složitý případ se během své desetileté historie několikrát doplňoval. Městský soud opakovaně žádal po státním zastupitelství doplnění dalších důkazů. První obžaloba dorazila k soudu už v květnu 2002.

Podle informací deníku Sport se mohl Chvalovský, pokud by byl osvobozen, znovu stát předsedou svazu, nově Fotbalové asociace České republiky. Na post šéfa svazu v minulých dnech rezignoval Ivan Hašek.

,