Mimozemšťané nám podle ruského vědce budou podobní. | foto: Profimedia.cz

Do dvaceti let budeme znát prvního mimozemšťana. Poděkujeme Rusům

  • 546
Život ve vesmíru není omezen jen na naši planetu. Podle ruského astronoma Andreje Finkelštejna lidstvo do dvaceti let objeví mimozemskou civilizaci.

Uznávaný ruský vědec tento názor představil v rámci konference, která hodnotí výsledky půl století práce na projektu SETI. Jeho cílem je najít inteligentní mimozemský život na základě analýzy signálů přicházejících z vesmíru. (podrobněji vás Technet.cz o hledání mimozemského života informoval v tomto článku)

Co se stane, až přistanou mimozemšťané?

Možná si tady jen vyprázdní záchod

Úspěchy zatím žádné SETI nemá, ale podle některých odborníků je to jenom otázkou času. "Vznik života je stejně nevyhnutelný, jako vznik atomů," řekl šéf Ústavu užité astronomie Ruské akademie věd Andrej Finkelštejn. "Existují přece základní zákony, které platí v celém vesmíru. Život na cizích planetách existuje a my ho do dvaceti let najdeme," doplnil. 

Finkelštejn upozornil, že už bylo objeveno kolem tisíce takzvaných exoplanet, tedy planet patřících do jiné planetární soustavy a obíhajících kolem jiné hvězdy, než je Slunce. Desetina z nich je podle něj podobná Zemi. "Pokud je tam voda, je tam i život," předpověděl.

Obyvatelé vzdálených planet budou podle Finkelštejna velmi podobní lidem. "Budou mít dvě nohy, dvě ruce a hlavu. Možná budou mít jinou barvu kůže, ale to je běžné i u nás na Zemi," uzavřel podle agentur své úvahy astronom.

Na tenkém astronomickém ledě

Bohužel, podrobnější informace zatím nejsou k dispozici. Andrej Finkelštejn je ve svém oboru uznávaný odborník, významný člen mezinárodních odborných organizací a ředitel ruského Ústavu pro aplikovanou astronomii. Lze tedy jen těžko věřit, že by jeho slova byla jen plácnutí do vody.  

Na stránkách samotné konference žádné detaily nejsou. Andrej Finkelštejn také zatím nereagoval na prosbu Technetu o vyjádření, kterou mu redakce zaslala během pondělního odpoledne.

Do té doby nelze zprávu brát za bernou minci. V paměti ještě máme letošní případ varování ruských vědců před srážkou Země s meteoritem. Že nic takového nehrozilo, jsme vás informovali v tomto článku. Ve skutečnosti ovšem původcem této kachny nebyli samotní vědci, ale novináři. Daného vědce jednoduše neúplně citovali a tím změnili smysl jeho vyjádření. Jako první na to upozornil blog Bad Astronomy. (Díky čtenářům Technetu za tip.) 

5. listopadu 2010

,