Konejte dobro jako Winton, vzkazují politici dětem. A posílají film

  • 11
Film Nickyho rodina míří do českých škol, ministerstvo školství chce, aby se žáci poučili ze skutečného příběhu sira Nicholase Wintona. Ten za války zachránil 669 převážně židovských dětí před holokaustem.

Kromě promítání se chystají i školení pro pedagogy, děti také budou mít možnost setkat se s některým z "Wintonových dětí". Novinářům to  řekli zástupci ministerstva spolu s režisérem filmu Matejem Mináčem a předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou, na jejíž popud projekt pro školy vzniknul.

Z archivu Nicholase Wintona

"Děti na celém světě začaly pod dojmem toho příběhu konat dobro," uvedl Mináč. Podle něj je Wintonův příběh pro mládež důkazem, že změnit někomu dobrým skutkem život je v podstatě jednoduché.

Projekt začne od září, je určen žákům od 6. tříd až po středoškoláky. Kromě dokumentu budou mít školy k dispozici i knížku a DVD s několika krátkými filmy. Autoři očekávají, že se zpočátku zapojí 200 až 250 škol. "Chtěli bychom ve školních ročnících 2011/12 a 2012/13 realizovat projekt Nickyho rodina, kterým by prošli studenti z celé České republiky ve věku od 11 do 18 let," dodali. Ministerstvo školství letos vyčlenilo na tyto účely 280 tisíc korun. Kromě Česka se má film promítat i ve školách na Slovensku.

Snímek měl premiéru letos v lednu, na ministra školství se poté obrátila předsedkyně sněmovny Němcová s tím, jestli by jej jeho úřad nemohl rozšířit do škol. Němcová také navrhla Nicholase Wintona na Nobelovu cenu za mír.

Sir Nicholas Winton s režisérem Matějem Mináčem v Praze na projekci filmu Nickyho rodina (20. ledna 2011)

Spolu s režisérem Mináčem dnes připomněla, že české školní osnovy neobsahují výchovu k dobrovolnictví a děti nejsou vedeny k nezištné pomoci potřebným. "Náš vzdělávací projekt by mohl být úvodem do této problematiky," myslí si Mináč.

Film Nickyho rodina zpracovává skutečný příběh o tom, jak těsně před druhou světovou válkou Winton zorganizoval odjezd stovek československých, převážně židovských dětí do Velké Británie, kde vyrostly u adoptivních rodičů. Jinak by skončily v nacistických vyhlazovacích táborech. Za svůj čin byl Winton ve vlasti povýšen do šlechtického stavu a Václav Havel mu v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

,