Rwandská exministryně dostala za genocidu a znásilňování doživotí

  • 95
Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu odsoudil první ženu za genocidu. Bývalá ministryně pro rodinu a ženské záležitosti Pauline Nyiramasuhuková stráví zbytek života ve vězení za svůj podíl na vraždění a znásilňování menšinových Tutsiů během genocidy ve Rwandě v roce 1994.

"Byla usvědčena z genocidy a zločinů proti lidskosti, včetně vyhlazování, znásilňování a perzekuce," řekl mluvčí Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu (ICTR) Danford Mpumilwa agentuře Reuters.

Tribunál, který zasedá v tanzánském městě Arusha, shledal rwandskou exministryni vinnou z genocidy a podněcování k znásilňování žen během tříměsíčního běsnění v roce 1994. Při něm jednotky většinových Hutuů povraždily na 800 tisíc Tutsiů a desetitisíce umírněných Hutuů.

Archiv o genocidě

Prozradí poslední okamžiky obětí

Nyiramasuhuková byla během vraždění v polovině 90. letech ministryní pro rodinu a ženské záležitosti. Prokurátoři ICTR ji vinili z toho, že si objednávala masakry na jihu Rwandy a napomáhala jim. Měla se podílet na rozhodnutí tehdejší vlády vytvořit krvežíznivé milice, jejichž cílem bylo vyhladit etnikum Tutsiů co možná nejdříve, přiblížila televize BBC na svém webu.

Nyiramasuhuková také čelila společně se svým synem Arsenem Shalomem Ntahobalim obvinění, že organizovala únosy a znásilnění tutsijských žen a dívek. Ntahobali, kterému bylo v té době kolem dvaceti let, od soudu odešel se stejným trestem jako jeho matka - s doživotím.

Společně se synem nutila oběti svlékat se do naha

Někdejší ministryně se synem prý často nutili své oběti svlékat se do naha a pak je naložili do nákladních vozů, které je odvezly vstříc jejich smrti. Proces s pětašedesátiletou exministryní trval celých deset let. Nyiramasuhuková během čtení rozsudku neukázala na tváři jedinou emoci, popsal korespondent BBC Will Ross. Bývalá politička všechna obvinění po celou dobu odmítala.

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Dřevěné bedny plné mrtvých těl z masového hrobu v Ruhashji. (listopad 1995)

Hromady ostatků obětí genocidy v Kiali.

"Je šokující, že tato matka a někdejší sociální pracovnice vyučená ochraňovat život, má být zodpovědna za tak hrozné zločiny," Freddy Matanguha z organizace pro prevenci proti genocidám zvané Aegis Trust.

I když je  Nyiramasuhuková první ženou, kterou odsoudil Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu, není zdaleka první ženou, která byla usvědčena z genocidy ve Rwandě. Další ženy totiž odsoudily běžné rwandské soudy a dvě jeptišky shledal vinnými za podíl na genocidě dokonce i belgický soud.

Modrá značka - Rwanda, červená - Arusha v Tanzánii

Modrá značka - Rwanda, červená - Arusha v Tanzánii


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video