Snímek z helikoptéry zachycuje odpadky, které po tsunami v Japonsku smetla

Snímek z helikoptéry zachycuje odpadky, které po tsunami v Japonsku smetla opadající vlna do moře. Celkem se prý do moře dostalo až 25 milionů tun trosek. (18. března 2011) | foto: Profimedia.cz

Tsunami spláchlo do moře miliony tun trosek, roky poplují Pacifikem

  • 84
Miliony tun trosek, které spláchlo po březnovém tsunami v Japonsku moře, budou roky unášet mořské proudy Pacifikem. Odpad ohrozí kromě námořní dopravy i podmořský život, tvrdí francouzská ekologická organizace Robin des Bois. Smetí se dostane až k obřímu plovoucímu pásu odpadu, jenž se v oceánu už pohybuje.

V moři skončilo po ničivém tsunami odhadem až 25 milionů tun trosek. Jsou mezi nimi poškozené rybářské lodě, auta, části domů a jejich vybavení včetně třeba lednic. Dále předměty z plastu, gumy i dřeva.

To vše se dalo podle francouzské ekologické organizace do pohybu a mořské proudy zařídí, že budou trosky několik let Tichým oceánem kroužit. Pohybovat se mají rychlostí osm až šestnáct kilometrů za den a po roce či dvou by měly dorazit až k západnímu pobřeží USA, uvedl server telegraph.co.uk.

OBRAZEM:

Japonsko čtvrt roku po tsunami

Tam se z nich vytvoří dva obrovské shluky odpadu, jejichž dráha se rozdělí. Jedna se vydá na jih a druhá na sever. Část jižního shluku se pak ještě oddělí a připojí se k takzvanému Východnímu pásu odpadu, který pluje Tichým oceánem už dlouho.

Vědci tento obrovský shluk smetí, který pohání vodní vír, objevili už před desítkami let. Je to vlastně jakýsi plovoucí ostrov z odpadků vyhozených do Tichého oceánu, které mořské proudy neomylně sváží k sobě. Shluk odpadu už má rozměr některých středoevropských států.

Trosky začnou vypouštět chemikálie a ohrozí život v moři

Nyní se k němu přidá část japonských trosek, které se u amerických břehů vydají směrem na jih. Jejich druhá část pak poputuje Pacifikem zpátky pod taktovkou Severního rovníkového proudu, který ji dopraví až k dalšímu shluku smetí, tentokrát Západnímu pásu odpadu.

Animace Greenpeace ukazuje, jak vznikají pásy odpadu v Tichém oceánu. Kliknutím na obrázek otevřete webové stránky Greenpeace s vizualizací.

"Celá cesta kolem severního Pacifiku by mohla zabrat až deset let," dodala organizace Robin des Bois, která zároveň upozornila, že vzhledem k tomu, co všechno opadající vlna tsunami do moře z japonské pevniny stáhla, představuje putující odpad hrozbu pro životní prostředí i námořní dopravu.

Spousta odpadků totiž postupně do moře uvolní chemikálie, pesticidy a další nebezpečné látky. Třeba z automobilů vyteče do vody olej i palivo. "Po čase se trosky z plastu rozpadnou na maličké části a vytvoří 'plastický plankton' nebo 'mikroplasty', což bude z dlouhodobého hlediska vážný problém," uvedla organizace s tím, že látky by se mohly dostat i do potravinového řetězce.

14. dubna 2011


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video