Syrský prezident Bašár Asad během projevu na půdě univerzity v Damašku (20. června 2011)

Syrský prezident Bašár Asad během projevu na půdě univerzity v Damašku (20. června 2011) | foto: AP

Syrský prezident v projevu k národu sváděl nepokoje na sabotéry

  • 12
Syrský prezident Bašár Asad po dvou měsících promluvil v televizi k národu. Nepokoje proti jeho režimu, které arabskou zemí zmítají od března, přičetl v projevu malé skupině sabotérů. Tisíce Syřanů v tureckých utečeneckých táborech vyzval k návratu.

"Musíme rozlišovat mezi těmi, kteří vznášejí legitimní požadavky, a sabotéry. Sabotéři jsou malá skupina, která se snaží zneužít slušnou většinu syrských občanů a provést své plány," prohlásil Asad v projevu na půdě univerzity v Damašku, který přenášela syrská státní televize.

Ve svém třetím projevu od propuknutí nepokojů přislíbil prezident sestavení komise, která by měla připravit plán reforem, komise k přezkoumání syrské ústavy a další rozšíření amnestie. 

Naznačil také možnost zrušení mocenského monopolu vládnoucí strany Baas. To by umožnilo vznik opozičních stran, které jsou nyní v Sýrii zakázány. Za hlavní hrozbu označil Asad možné oslabení státu nebo kolaps ekonomiky.

S ozbrojenci ale podle něj žádný dialog možný není. Podle prezidenta musí být takzvaní sabotéři, kteří poškozují obraz Sýrie ve světě, izolováni. "To, co se dnes děje, nemá s reformami nic společného, to je vandalismus," prohlásil pětačtyřicetiletý prezident.

Opozice projev odmítá

Vyzval také přibližně deset tisíc uprchlíků, kteří žijí v tureckých utečeneckých táborech, aby se vrátili do Sýrie. Režimní jednotky údajně podél hranice postavily hlídky a lidi prchající před represáliemi ze země vrací zpět.

Opozici ale jeho projev opět neuspokojil. "Opakoval staré sliby, které nenabízí žádné řešení a na ničem se nezakládají. Stále opakuje, že Sýrie je terčem konspirací, které přirovnává k mikrobům. Tyto sliby opakuje od samého začátku. Ulice bude dále pochodovat za svobodou," řekl vůdce syrského Muslimského bratrstva Mulhím Drubí.

Demonstranti na předměstích v Damašku po prezidentově řeči dokonce vyrazili do ulic. "Ne dialogu s vrahy," skandovalo v syrské metropoli přibližně 300 demonstrantů.

Asad svou řeč pronesl den poté, co syrská opozice oznámila vznik orgánu, který by měl stát v čele boje proti Asadovu režimu. Podle opozičního aktivisty Džamila Saíba by nová Národní rada měla zaštiťovat všechny syrské skupiny a politické síly uvnitř i vně země s cílem svrhnout režim.

EU chce rozšířit sankce

Ministři zahraničí zemí Evropské unie v Lucemburku oznámili, že chtějí rozšířit sankce proti Sýrii v reakci na prohlubování násilí proti odpůrcům tamější vlády. O konkrétních krocích tohoto záměru má být rozhodnuto v průběhu týdne. Například šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg si ale od případných dalších kroků EU vůči Sýrii příliš neslibuje. "Budeme něco dělat, ale já osobně mám pochyby, že by to mělo veliký účinek nebo výsledek. Prostě mocenská situace je tam taková, jaká je," řekl.

Britský ministr zahraničí William Hague prohlásil, že prezident Asad musí buď režim reformovat, nebo odejít z funkce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video