Růžový tank zakotvil na pontonu pod Hradčany

  • 628
Pověstný tank číslo 23, který jako pomník na pražském Smíchově desítky let oslavoval osvobození Československa Rudou armádou a po revoluci se proslavil jako "růžový", se vrátil do Prahy. V rámci Týdne svobody připomíná dvacetileté výročí odchodu sovětských vojsk.

Tank bude do 1. července na pontonu uprostřed Vltavy nedaleko místa, kde kdysi stával, někdejšího náměstí Sovětských tankistů, dnešního náměstí Kinských.

"Je symbolem naší svobody. Pro jeho natření jsem měl pochopení. Tehdy to bylo považováno za provokaci, nyní se na to už můžeme podívat s nadhledem a jsme rádi, že ministerstvo jej má ve svých sbírkách," řekl ministr obrany Alexandr Vondra.

Přesun růžového tanku

Prohlédněte si fotografie z cesty

Výtvarník David Černý (vlevo) dokončuje poslední úpravy vztyčeného prostředníku...
Nakládání růžového tanku od Davida Černého na ponton na Smíchově. (20. června...
Převoz růžového tanku na plovacím pontonu. (20. června 2011)
Převoz růžového tanku na plovacím pontonu. (20. června 2011)

Nákladní vozidlo přivezlo pancéřový kolos do Prahy před polednem. Cesta z vojenského muzea v Lešanech na Benešovsku trvala téměř dvě hodiny.

"Místy jsme mohli jet sedmdesátkou. Naopak v Týnci nad Sázavou nebo Krhanicích to byla jen třicetikilometrová rychlost v hodině, protože cesty tam jsou užší a byl větší provoz," popsal řidič kolosu Jiří Chroust.

Neobvyklý růžový náklad podle něj po cestě vzbuzoval zvědavost a nadšení. "Lidé si nás fotili, mávali a dokonce nám gesty naznačovali, ať zastavíme. To ale samozřejmě nešlo," dodal Chroust.

Protože má tank i s tahačem a nákladním autem 65 tun, doprovázely nadměrný náklad dva osobní vozy. Společně dorazily do přístavu na pražském Smíchově.

Logo akce Týden svobody

Tank se dal do pohybu opět po 13. hodině, kdy ho jeřáb se speciálními popruhy ze silonových vláken za několik desítek minut nalodil na ponton. Pak se už plavidlo s nezvyklým nákladem vydalo směrem ke Karlovu mostu. Proplulo zdymadlem u ostrova Žofín a zakotvilo mezi Střeleckým ostrovem a Smetanovým nábřežím.

Akci pořádá společně s armádou obecně prospěšná společnost Opona v rámci akce Týden svobody. Potrvá až do pátku 1. července a její součástí je například dvoudenní mezinárodní konference v prostorách Senátu, program na Václavském náměstí nebo výstavy a koncerty.

Tank natíral výtvarník a po něm i poslanci

Tank číslo 23 byl od července 1945 umístěn jako památník osvobození Prahy Rudou armádou a konce druhé světové války na pět metrů vysokém kamenném podstavci na smíchovském náměstí a v 50. letech byl dokonce prohlášen národní kulturní památkou.

V dubnu 1991 ho výtvarník David Černý přetřel narůžovo, za což byl krátce stíhán.

Tehdy ještě student VŠUP David Černý s přáteli natírá narůžovo sovětský tank č. 23 na pražském Smíchově. (duben 1991)

"Nestydím se za to, byla do docela dobrá akce," zopakoval po 20 letech Černý. Pod jeho rukama tank nyní opět získal původní vztyčený prst. "Nechal bych na každém, ať si to gesto vyloží sám," dodal výtvarník.

Po natření narůžovo byla barva v roce 1991 uvedena do původního stavu. Znovu ho ale přetřela narůžovo skupina poslanců. Od té doby je monument známý pod názvem Růžový tank. Následně přišel o status národní kulturní památky.

V červnu 1991 byl z náměstí odstraněn a  nějakou dobu byl vystaven ve Vojenském muzeu Kbely, nakonec skončil ve Vojenském technickém muzeu ve středočeských Lešanech.

Pondělní stěhování růžového kolosu vyšlo zhruba na 250 tisíc korun. Cestu zaplatil Vojenský historický ústav, pronájem pontonu a ochranu uměleckého díla po dobu Týdne svobody platí z grantu a sponzorských darů společnosti Opona. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue