Pražský primátor Bohuslav Svoboda a jeho náměstek Karel Březina se zdraví u budovy centrálního dispečinku dopravního podniku v Praze. (16. června 2011) | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Perný den primátora Svobody: odboráři ho zklamali, Pražané nadchli

  • 17
Pražský primátor Bohuslav Svoboda začal stávkový den v pět ráno. Před návštěvou stanice metra Želivského ještě doufal, že do práce přijde víc lidí a metro se rozjede. A i když ho stávkující zaměstnanci Dopravního podniku zklamali, na oběd odcházel s úsměvem a přáním, aby jezdění na kolech Pražanům vydrželo.

"Ranní hodiny byly poklidné, dopravní prostředky byly prakticky prázdné, tam jelo tak deset lidí. Když jsem byl na té stanici Želivského v půl šesté ráno, tak to fungovalo naprosto standardně, u dveří seděli dva bezdomovci a jinak tam nebyl nikdo," řekl ráno s úlevou primátor.

Přesto byl mírně zklamaný: "Středeční informace byly příznivější. Čekali jsme, že metro vyjede, takže to je změna k horšímu. Čekali jsme také víc autobusů."

Zvěsti o dopravních zácpách se nepotvrdily, naopak aut bylo na ulicích méně. Primátor díky tomu přijel o osm minut dřív do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí, kde pak musel čekat na ředitelku Danu Juráskovou. "Přijeli jsme dřív, protože Praha je úplně volná," smál se.

I v nemocnici ho všichni uklidnili, že personál je téměř v plném počtu. "Sestřičky se svezly navzájem," řekla Jurásková. Navíc byl v nemocnici nezvyklý klid. "Lidé byli rozumní a přeobjednali se," uvedla jedna ze sester.

Primátor nabídl nemocnicím, že lékaře odvezou policejní auta. Nabídku využilo deset lékařů z Thomayerovy nemocnice a Bulovky.

"Odboráři nedodrželi dohodu"

Z Karlova náměstí odjel primátor na zasedání krizového štábu. Po něm byl rozhořčen situací, která se ráno odehrála ve vozovně Vokovice. Podle ČTK zde totiž stávkující bránili vyjet tramvaji s nestávkujícím řidičem.

"Odboráři nedodrželi svou část dohody. Výjezd z vozovny zablokovaly jiné tramvaje. Zaměstnanci, kteří vyjeli, museli procházet uličkou hanby. Jednomu řidiči bylo vyhrožováno fyzickým násilím. Takhle se jednat nedá. Ti, co chtějí pracovat, mají na to právo. Jsem zklamán," řekl Svoboda.

Šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík ale takové informace odmítl. Podle něho odboráři nikomu v jízdě nebránili. (Více najdete zde

Svoboda nicméně po jednání krizového štábu pohřbil naději na to, že metro odpoledne vyjede, což mu ještě ráno připadalo reálné.

Pražané vyrazili v den stávky do ulic na kolech.

Radost měl naopak ze záběrů z ulic, které naznačovaly, že se průvod demonstrujících stále tenčí. Z magistrátu se o tom jel sám přesvědčit. Demonstrující zastihl na Újezdě. odtud ale spěchal opět na Centrální dispečink Dopravního podniku, aby zjistil aktuální situaci po nástupu další směny. Zprávu, že metro skutečně nevyjede ale oznamoval s úsměvem. "Nás to v tuto chvíli netrápí, protože dopravní špička je za námi, je zvládnutá bez problémů," liboval si.

"Z každé špatné věci si člověk musí vzít to dobré a to je, že jezdili cyklisté, bruslaři, že nejezdila auta, že byla Praha přátelská pro cyklisty a ta zásadní věc, že se to vše zvládlo, aniž by došlo k jakémukoli kolapsu. Kéž by to Pražanům vydrželo," zhodnotil stávkové dopoledne primátor.

Uznal také, že ke zvládnutí situace přispělo i to, že odboráři stávku odložili o šest dní. "Samozřejmě nám ten čas pomohl být lépe nachystaní," dodal.