Vyhoďte Vondru kvůli prošustrovaným milionům, vyzvala Nečase Sněmovna

  • 111
Sněmovna vyzvala hlasy opozice premiéra Petra Nečase, aby navrhl odvolání ministra obrany Alexandra Vondru kvůli aféře ProMoPro. Vondra během mimořádné schůze Sněmovny žádné fatální selhání při českém předsednictví v Evropské unii, které doprovázela předražená zakázka pro ProMoPro nepřiznal.

Výzva Sněmovny. aby navrhl Vondrův vyhazovy, není pro Nečase nijak závazná a téměř jistě zůstane jen u deklarace levicových poslanců, kterou navíc výrazně zastínila stávka odborářů. Konání schůze levici umožnili poslanci TOP 09 a Starostů a část klubu Věcí veřejných. Obě strany už dříve žádaly Vondrův odchod.

Pro návrh na Vondrovo odvolání hlasovala kromě levice i Kristýna Kočí vyloučená z Věcí veřejných. Komunisté navrhli i výzvu na Nečasovu rezignaci, přidali se k nim ale jen čtyři sociální demokraté. Koaliční poslanci byli proti.

"Vy tady rozfrcáte stamiliony a nám říkáte, ať se věnujeme něčemu důležitějšímu. Je to vůbec možné," rozčiloval se na Vondrovu adresu místopředseda Sněmovny a sociální demokracie Lubomír Zaorálek.

Vondra si totiž ve svém vystoupení moc popelu na hlavu nenasypal. "Asi jsem měl některé věci víc hlídat, ale po bitvě je každý generál," zněla asi nejvíce sebekritická věta ministra obrany, který ve vládě Mirka Topolánka v roce 2009 jako vicepremiér pro evropské záležitosti odpovídal za evropské předsednictví.

Společnost ProMoPro získala za Topolánkovy vlády bez výběrového řízení zakázku na technické zajištění předsednictví a cena za zakázku nakonec vyšplhala až na 460 milionů korun. Finančně-analytický útvar ministerstva financí navíc upozornil na podivné finanční toky, kdy část peněz za proplacené faktury skončila na kontech v zahraničí.

Vondra poslancům řekl, že ho mrzí, že kauza ProMoPro vrhla stín na české předsednictví. Prohlásil také, že celá mimořádná schůze je jen šancí pro opozici, aby se blýskla před voliči. "Nikdo neprokázal, že české předsednictví bylo předražené," zdůraznil Vondra. Důležité je podle něj počkat na výsledek policejního vyšetřování, které probíhá od ledna, ale zatím k ničemu nedospělo.

"Jsem pevně přesvědčen, že se ukáže, že šlo o standardní zakázku," řekl ministr obrany, který přitom před časem nabídl premiérovi Petru Nečasovi svou demisi. Nebyla ale přijata, ačkoli jeho odchod z vlády požadovaly VV i někteří politici TOP 09. Vondrovu pozici ovšem posiluje, že je místopředsedou ODS, patří spíše ke spojencům premiéra a má velmi dobré vztahy s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Vondra ve Sněmovně zopakoval, že nečekaný růst nákladů na zajištění evropského předsednictví byl dán mimo jiné tím, že kromě třinácti plánovaných velkých akcí se konaly dopředu nechystané čtyři summity na nejvyšší úrovni a pět dalších ministerských konferencí. Vybídl poslance, ať se věnují důležitějším věcem, jako je zdravotní nebo důchodová reforma.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura se při obhajobě Vondry opřel do marnivého chování Zaorálka, když byl ještě předsedou Sněmovny a který ministra kritizoval. "Létal vrtulníkem, aby stihl stranické akce," připomněl Stanjura.

Poslanec ČSSD Petr Hulínský vyčetl Vondrovi, že se hlásí jen k tomu, co se povedlo. "Vraťte svůj plat místopředsedy vlády za dobu, kdy jste, jak říkáte, nic nepodepisoval a o ničem nerozhodoval," vyzval ministra Hulínský. Nakonec vybídl Vondru, ať podá demisi a z vlády kvůli skandálu kolem ProMoPro úplně odejde.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue