TI NEJLEPŠÍ. Hokejisté Bostonu po 39 letech znovu získali Stanley Cup.

TI NEJLEPŠÍ. Hokejisté Bostonu po 39 letech znovu získali Stanley Cup. | foto: AP

Boston prolomil nadvládu domácích, Krejčí a Kaberle slaví Stanley Cup

  • 179
Hokejisté Bostonu prolomili dosavadní finálovou nadvládu domácích celků a po vítězství 4:0 v rozhodujícím sedmém zápase vybojovali na ledě Vancouveru slavný Stanley Cup. V dresu Bruins se ze stříbrného poháru těší i Češi, útočník David Krejčí s obráncem Tomášem Kaberlem.

Sedmé finále Stanley Cupu bude pro mnohé ze zúčastněných hráčů nejpamátnějším duelem kariéry.

Podobné pocity si odnesli i fanoušci, kteří za nejlevnější vstupenku zaplatili v přepočtu 27 tisíc korun a ve vyprodané Rogers Areně v kanadském Vancouveru vytvořili elektrizující atmosféru. Na to nejdůležitější, tedy na výsledek, však budou v dobrém vzpomínat pouze zástupci Bostonu.

Minutu po minutě

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Ten po třech těsných porážkách 0:1, 2:3 v prodloužení a 0:1 napočtvrté jasným skóre 4:0 prolomil domácí neporazitelnost Vancouveru a potvrdil tak po domácích triumfech 8:1, 4:0 a 5:2, že byl ve finále lepším celkem.

V kádru Bruins se ze svého prvního Stanley Cupu radují také Češi Tomáš Kaberle a David Krejčí, jenž byl s dvanácti góly a 23 body nejlepším střelcem a nejproduktivnějším hráčem play-off. Prestižní Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče vyřazovacích bojů však český forvard nezískal, podle očekávání dostal přednost jeho spoluhráč z branky Tim Thomas (více ZDE).

Boston vypálil jen pět puků, přesto překonal Luonga

Od úvodních vteřin měli více ze hry domácí. Boston poprvé vážně zahrozil ve čtvrté minutě po akci Brada Marchanda, kdy se před brankou ocitl v šanci Krejčí. Z protiútoku pak mohl otevřít skóre Henrik Sedin, ale brankář Thomas potvrdil své kvality.

Stejně tomu bylo i v osmé minutě. Na ledě opět řádila elitní řada Canucks se švédským bratrským duem Sedinů a Thomas si hodně hluboko oddechl, když mu puk zůstal schovaný mezi semknutými betony. Krátce nato zahrozil i druhý útok zakončením Chrise Higginse.

Facebook

Sportovní stránky iDNES.cz jsou nově na Facebooku, staňte se fanoušky.

Ve 12. minutě překvapivě až čtvrtá formace Bruins započala misi v útočném pásmu, z dlouhého střídání unavení domácí hokejisté však minutu trvající tlak ustáli.

Zakrátko Boston vyhrál buly v útočném pásmu, Marchand kroužil s pukem kolem mantinelu a nacentroval před branku. Jako první trefila puk hokejka Patrice Bergerona a překvapený Roberto Luongo nestihl zasáhnout - 0:1.

Závěr úvodního dějství vyplnil Higginsův bodyček proti Zdeno Chárovi, který soupeře neviděl přijíždět a po úderu na hlavu zůstal chvíli otřesený ležet. Rozhodčí ovšem potvrdili nastolený volnější styl posuzování a nevylučovali, stejně jako u předchozího sekání Bergerona s Ryanem Keslerem.

Canucks měli dál střeleckou převahu, góly ale dával jen Boston

Skvělou formu ve 22. minutě opět málem prodal štírek Marchand, jenž se natlačil před Luonga a jehož střelu zastavila až horní tyč. Vancouver usiluje o vyrovnání, v cestě mu ale stojí pozorná obrana a skvělý Thomas. Po břevnu Marchanda se Boston propracoval k první střele na branku v dané hrací části až v 27. minutě, kdy vypálil Rich Peverley.

GÓLOVÁ OBRÁTKA. Brad Marchand obkroužil branku a zatlačil kotouč za tyč, brankář Vancouveru si pak sám srazil puk do sítě.

V polovině řádné hrací doby Chára chybně rozehrál, následně se však obětavě položil do střely a zabránil Vancouveru ohrozit branku Thomase. Ze snahy domácích o vyrovnání vybočila 33. minuta.

V akci byl opět bojovník Marchand, jenž si našel Luongem vyražený puk po střele obránce Dennise Seidenberga a výpadem zpoza branky zvýšil na 2:0 pro Bruins. Asistenci si připsal i veterán Mark Recchi, který mohl krátce nato dokonce zvýšit na třígólový rozdíl. Svůj únik ovšem nedokázal dovést do zdárného konce.

Tři minuty před koncem prostřední dvacetiminutovky odehrála skvělé střídání druhá pětka Vancouveru, jež si po faulu Cháry na Keslera zahrála první přesilovku zápasu. Místo snížení se ale prosadili potřetí hosté. Bergeron přebruslil obránce Christiana Ehrhoffa a z brejku v pádu dotlačil za Luonga další puk.

Boston udržel náskok a Marchand vše zpečetil do prázdné klece

Po třech minutách hry ve třetí třetině prověřil Thomasovu pozornost Kesler. Vancouver už musel otevřít hru a Bostonu se nabízelo více prostoru k rychlým protiútokům. Ve 46. minutě se ale nechal unést emocemi Jannik Hansen, jehož bodyček na Andrewa Ference bez držení puku rozhodčí potrestali dvouminutovým vyloučením. Hosté se tak o další kousek přiblížili konci řádné hrací doby a s tím spojenému zisku Stanley Cupu.

V 52. minutě si na trestnou lavici šel odpočinout pro změnu hráč Bostonu. Milan Lucic hákoval Henrika Sedina. Ten ovšem se svými spoluhráči ani podruhé početní výhody nedokázal využít ke snížení. Pět minut před koncem se o hattrick pokoušel aktivní Bergeron, Luongo se však tentokrát překvapit nenechal. Stejně dopadl i brejk dva na jednoho Krejčího s Lucicem.

Krátce nato se Luongo odebral na střídačku a Vancouver si vyzkoušel hru s šesti hráči v poli. V čase 57:16 však opět udeřil skvěle hrající druhý útok Bostonu. Do prázdné klece se trefil Marchand a hlasitým jásotem slavil zpečetění velkého triumfu Bruins.

NA HROMADU. Hokejisté Bostonu Bruins slaví zisk Stanley Cupu po 39 letech.
TI NEJLEPŠÍ. Hokejisté Bostonu po 39 letech znovu získali Stanley Cup.
LUONGOVY SLZY. Třikrát na domácím ledě zastavil bostonské střelce, počtvrté se to už Roberto Luongovi nepodařilo.

Výsledek finále Stanley Cupu - 7. zápas:

Vancouver - Boston 0:4 (Konečný stav série 3:4)
Branky a nahrávky: 15. P. Bergeron (Marchand), 33. Marchand (Seidenberg, Recchi), 38. Bergeron (Seidenberg, Campbell), 58. Marchand. Rozhodčí: O'Halloran, Walkom - Sharrers, Morin. Vyloučení: 2:1. Bez využití. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 37:21. Diváci: 18.860. Třetiny: 0:1, 0:2, 0:1.

Vancouver: Luongo - Bieksa, Ehrhoff, Edler, Salo, Tanev, Alberts - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Tambellini, Kesler, Higgins - Hansen, Lapierre, Torres - Oreskovich, Malhotra, Glass. Trenér: Alain Vigneault.

Boston: Thomas - Seidenberg, Chára, McQuaid, T. Kaberle, Boychuk, A. Ference - Peverley, Krejčí, Lucic - Recchi, P. Bergeron, Marchand - Seguin, Kelly, Ryder - S. Thornton, Campbell, Paille. Trenér: Claude Julien.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.