VIDEO: Airbus chystá průhledné letadlo. Jak se bude létat za 40 let

  • 104
Představte si, že letíte letadlem a skrz průhledné stěny a střechu kabiny sledujete měnící se oblohu. Nebo že se vaše sedadlo, když potřebujete, samo natáčí za světlem. Takhle by mohlo vypadat létání v roce 2050, jak ukazuje návrh nového letadla z dílny Airbusu.

Pokud by se plány konstruktérů francouzské společnosti Airbus uskutečnily, znamenalo by to průlom v letecké dopravě.

Létání jako zážitek i zábava

Z letadel by měly úplně zmizet cestovní třídy - první, byznys i ekonomická. Nahradí je speciální zóny, nabízející zábavu, odpočinek či prostor pro práci. Pokud se pasažéři chtějí bavit a komunikovat, mohou si vybrat tzv. interaktivní zónu s barem a elektronickými hrami. Ti, kteří preferují klid a relaxaci, zvolí tzv. vitalizační zónu. Technicky zaměření cestující ocení tzv. sekci chytrých technologií. 

Nikdo na palubě by se už neměl cítit jako v nějakém tmavém tunelu, místo toho si můžete vychutnat panoramatické výhledy na oblohu i na scenérie pod vámi.

Lidé by se po letu neměli cítit vyčerpáni, ale naopak, svěže a nabiti energií. K tomu má napomoci řada technologických vychytávek. Kdo si bude chtít udělat soukromí, jednoduše použije holografickou zástěnu, která ho vyčlení od ostatních.

Letadlo budoucnosti podle návrhu společnosti Airbus
Letadlo budoucnosti podle návrhu společnosti Airbus

Zapomeňte na nepohodlná sedadla, z nichž máte 'zdřevěnělé' nohy nebo celé tělo. Sedadlo v novém letadle Airbusu se přizpůsobí tvaru vaší postavy, můžete si ho libovolně nastavit podle velikosti i tvaru. Když budete chtít víc světla, automaticky se samo napolohuje. Sedadla ve vitalizační zóně mají být navíc vybavena masážní funkcí, nastavit lze dokonce i program akupresury.

K dokonalé relaxaci pomůže i aromaterapie, zatuchlý vzduch vystřídají přírodní vonné esence obohacené o vitaminy a antioxidanty.

Služby v jednotlivých zónách mohou zákazníci využívat podle individuálních potřeb. V interaktivní zóně, která se nejvíc zaměřuje na holografické technologie, si lidé můžou zahrát třeba virtuální golf, tenis nebo basketbal. Milovníci nákupů zase mají příležitost zkoušet si oděvy ve virtuálních zkušebních kabinách.

Samozřejmostí bude možnost telefonátů i videotelefonátů přímo z vašeho sedadla na libovolné místo na světě.

Letadlo budoucnosti podle návrhu společnosti Airbus

Technologie nové generace

Inženýři ze společnosti Airbus používají ve svém návrhu převratné technologie, z nichž mnohé jsou dnes teprve ve stadiu výzkumu.

Letadlo budoucnosti by mohlo být postaveno na základě bionické struktury, která napodobí stavbu kostí ptáků. Využije zejména vlastnosti, že kosti ptáků jsou lehké a zároveň pneumatické. Zjednodušeně řečeno, u trupu letadla se flexibilně využije  pevnost v místech, kde je to třeba. Zmenší se tak hmotnost letadla a ušetří palivo.

Kabinu bude pokrývat zvláštní biopolymerická membrána, pomocí níž se bude regulovat teplota, vlhkost i množství přirozeného světla.

Jiné budou oproti dnešku i použité kompozity, objeví se nové sloučeniny na bázi biologických struktur, některé dokonce možná ani nebudou v pevném, ale třeba v kapalném a plynném stavu, uvádí na svých webových stránkách společnost Airbus.

Letadlo budoucnosti podle návrhu společnosti Airbus. Virtuální golf v interaktivní zóně
Letadlo budoucnosti podle návrhu společnosti Airbus

Elektrický palubní systém bude fungovat podobně jako lidský mozek, s inteligentní sítí integrovanou přímo do konstrukčních materiálů.

Holografické technologie umožní zajímavé projekce na stěny kabiny letadla,  soukromá kabina pak může být koncipována jako vaše ložnice, konferenční místnost nebo třeba zenová zahrada.

"Náš průzkum ukazuje, že cestující v roce 2050 budou očekávat bezchybný cestovní zážitek, s ohledem na životní prostředí," řekl k novému projektu pro britský Telegraph Charles Champion, výkonný viceprezident společnosti Airbus pro vývoj. Nové letadlo by proto mělo zanechávat mnohem méně emisí a mělo by být méně hlučné.

Náš nový návrh ukazuje, že cesta nemusí být jen o cíli, ale také o zážitcích, poznání a nových objevech, uvedl Charles Champion.