Nečas: Uděláme nezbytné kroky, aby stávka lidi zasáhla co nejméně

  • 1310
S odboráři, kteří chystají stávku, jsme připraveni znovu jednat, i o pravidlech pro odchod do důchodu, řekl předseda vlády Petr Nečas. "Nelze ale očekávat, že vláda pod mým vedením zastaví reformy," dodal. Chce ještě jednat, aby dopady stávky byly co nejmenší. Vybídl odbory, ať ještě zváží rozsah celé akce.

Jaké konkrétní kroky chce udělat ke zmírnění dopadu stávky, ale neupřesnil. Uvedl jen, že kvůli tomu bude jednat se zástupci ministerstva dopravy, vnitra, Českých drah i s pražským primátorem Bohuslavem Svobodou. "Jsme na straně občanů, kteří se chtějí dostat do zaměstnání, chtějí, aby jejich děti dorazily do školy. Je naším zájmem garantovat pořádek a řád v zemi," uvedl předseda vlády.

K jednání vyzval i odboráře. Podle Nečase je vláda ochotna nabídnout, že se ještě změní pravidla pro odchod do důchodu. Odborářům vadí, že není nastavený žádný strop a v budoucnu by tak lidé mohli odcházet do důchodu i v 70 letech a později.

Jednou z možností podle Nečase je, že by se nyní zvyšování důchodového věku nastavilo do 67 let a pak už by rostl jen v případě prodlužování střední délky života. "Chtěl bych jednoznačně vyzvat představitele odborů, aby se vrátili k jednacímu stolu. Nejsme ale ochotni zastavit reformy, naše země je potřebuje," zdůraznil premiér.

Stávkou se odbory zapojily do politického boje na straně levice, říká premiér

Chystaná stávka má podle Nečase jednoznačně politické rysy a odbory se podle něj zapojily do politického boje na straně levice. Zopakoval, že ohledně možnosti uspořádat stávku je v Česku "ultraliberální prostředí" a vláda to bude chtít změnit.

Prezident Václav Klaus vyzval vládu, aby byla vůči stávkujícím tvrdší. "Já být na místě vlády a pražského primátora, tak bych se snažil po celé republice najmout soukromé autobusy, nahradil ty stávkující a řekl jim na shledanou, pokud nepřijdou," prohlásil Klaus.

"Vláda dělá správné kroky s přiměřenou razancí," reagoval na prezidentovu pobídku k razantnější akci předseda vlády.

Stávka ve čtvrtek 16. června června bude celodenní. V řadě měst nebude fungovat městská doprava. Odbory také vyzvou pracovníky ve školství, aby v pravé poledne solidárně přerušili práci a před ministerstvem zdravotnictví bude demonstrace.

Odboráři také znovu potvrdili, že jsou připraveni i k blokádám - ty se ale podle nich nebudou týkat normálních lidí, ale budou namířené proti papalášům. "Na hrubý pytel hrubá záplata," prohlásil doslova šéf hornických odborů Jan Sábel.

Nečas na to reagoval, že to bude skutečně blokáda papalášů. Jediní, kdo na případné blokády silnic doplatí, budou podle něj normální občané, prohlásil premiér.

Klaus a vláda vyostřují konflikt ve společnosti, míní opoziční ČSSD

Kriticky vůči vládě i prezidentovi Václavu Klausovi v souvislosti se stávkou vystoupil místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Klaus i vláda podle něj dělají vše pro to, aby maximálně vyostřili sociální konflikt ve společnosti. Dienstbier zkritizoval především výroky Klause, podle něhož by měla vláda postupovat proti chystané stávce daleko rezolutněji, a návrh vlády na zákaz stávky, který soud akceptoval.

"Možná ho k takto ostrému útoku vyprovokovala situace, že ve čtvrtek slaví narozeniny a pravděpodobně žádný z hostů se nebude moct díky stávce dostavit včas. Možná se ho to osobně dotklo," prohlásil Dienstbier na adresu Klause. Prezident má na čtvrtek podle Hradu naplánováno setkání s představiteli českého veřejného života, a to na 15. hodinu odpolední v Rudolfově galerii.

"My ani nikoho k žádným protestům pobízet nemusíme, protože každý vidí, že už je potřeba přijmout nějakou jinou akci, že nejde jen tak čekat na další volby," uvedl místopředseda ČSSD k reformním návrhům vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video