Cár papíru, vysmály se odbory zákazu stávky. Kdy bude, ale neřekly

  • 6491
Odborářští předáci prohlásili, že se stávka v dopravě uskuteční navzdory soudnímu zákazu. Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil nicméně odmítl upřesnit termín. Rozhodnutí soudu označily odbory za cár papíru, vládu obviňují z ovlivňování justice a hrozí stávkou ještě mohutnější, než původně předpokládaly.

"Na Úřadu vlády k nám přistoupili úředníci justiční stráže, kteří nám předali rozhodnutí. Po tomto aktu jsme řekli, že nemá cenu jednat s vládou, když nám na její půdě byly předány takové papíry," popsal na mimořádném brífinku předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil, jak se k odborářům rozhodnutí soudu dostalo.

Soud zakázal stávku. Když v pondělí bude, vláda bude vymáhat škody po odborech

Později svůj postoj vůči předběžnému soudnímu opatření ještě zesílil. "Tohle je cár papíru," mávl rukou směrem k dokumentu ležícímu na stole.

Zavadil prohlásil, že soudní rozhodnutí nemá oporu v zákoně, protože stávka není pořádána podle zákona o kolektivním vyjednávání, ale podle Ústavy. Opatrný ale byl vůči datu stávky. "Stávka bude, nebudeme říkat víc," prohlásil pouze. V pátek přitom prezident Federace strojvůdců ČR Jindřich Hlas jednoznačně řekl, že stávka bude 13. června.

Tři dny ano nebo ne?

Poslanec TOP 09 a uznávaný právník Stanislav Polčák považuje argumentaci odborů za zcela nepřijatelnou a "mimo realitu". "Právo na stávku jim skutečně zajišťuje Ústava a nikdo jim ho nemůže vzít. Pravidla pro stávku ale vytyčuje zákon. A tím se musí stávkující řídit," řekl Polčák.

S jeho slovy souhlasí i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS. "Soud odborům neubírá právo na stávku. Jen upozorňuje, že musí při tom dodržovat zákonem daná pravidla," uvedl Pospíšil.

Když ale loni hrozila velká stávka dopravců, řada právníků zastávala opačný názor. Třídenní ohlašovací povinnost platí jen u stávky z důvodu vyjednávání o kolektivní smlouvě (zákon o kolektivním vyjednávání). Připravovaná stávka nemá s jednáním o kolektivní smlouvě nic společného, může se však opřít o ústavní Listinu základních práv a svobod. Ta povoluje stávku v případě obrany hospodářských a sociálních zájmů. V tomto případě odbory nemusejí oznamovat stávku tři dny předem, jak se někdo domnívá.

Jaroslav Pejša z Odborového sdružení železničářů dodal, že si jeho lidé nechají vypracovat právní analýzy k usnesení soudu. "Předpokládám, že rozhodnutí Odborového sdružení železničářů zazní během neděle," řekl. O chvíli později upřesnil termín na nedělní odpoledne.

Justice zprivatizovaná a zlovolná, hřímal odborář

Bohumír Dufek z Asociace samostatných odborů pak dodal, že není kompetentní diskutovat, zda je rozhodnutí soudu právoplatné, či nikoliv. To mu ale nebránilo v ostrém ataku jak na vládu, tak na justici.

"Nezávislý soud tady rozhodl do několika minut," řekl ironicky. "Blokování silnic a dálnic nelze nazvat stávkou, připadá mi to, že jsme se vrátili k Zikmundovi, který deklaroval Janu Husovi dopisem bezpečnost a nakonec ho popravil na hranici," řekl.

"Tato vláda neumí nic jiného než lhát a lhát občanům a vydávat to za svoje rozhodnutí. Je vrcholem, že si různé skupiny dokázaly zprivatizovat soudy. Na tuto zlovůli státních orgánů dokážeme najít adekvátní řešení ku prospěchu věci. Stávka bude razantnější a mohutnější, než jsme předpokládali," dodal Dufek.

"Vláda má právo říkat co chce a my máme právo chovat se, jak uznáme za vhodné," reagoval předseda Zavadil na oznámení vlády, že v případě pondělní stávky bude po odborářích vymáhat škody. Na závěr se vyjádřil i k možnosti vyhlášení generální stávky. "Pokud bych tu podporu měl, neváhal bych ani minutu," řekl s tím, že takové rozhodnutí záleží na postoji jednotlivých odborových svazů.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue