Z plesnivé kuchyně vznikla vysněná místnost pro nadšenou kuchařku

  • 58
Starý kuchyňský nábytek, staré venkovské stavení. Není se čemu divit, že paní Jaroslava, vyhlášená kuchařka a cukrářka, toužila už dlouho po nové. Měla štěstí, uspěla v konkurzu na proměnu své kuchyně snů.

Kuchyň sloužila paní Jaroslavě 32 let, na nábytku to také bylo vidět. Chyběla v ní ovšem digestoř a hlavně větší pracovní plocha. K babičce jezdí často vnoučata, a tak plechů s cukrovím není nikdy dost. Jenže kam s nimi?!

Architektky Kamila Douděrová a Ivana Ludvíková (obě absolventky fakulty architektury) se v dalším díle televizní show Jak se staví sen (Prima v sobotu 11. června v 18:00) proto řešily hned několik problémů.

Od absence odsavače, špatného dispozičního uspořádání kuchyně a malé pracovní plochy až po naprosto nevyhovující elektroinstalaci: všechny spotřebiče se zapojovaly do jediné zásuvky s pomocí roztrojky.

V kuchyni chyběla i digestoř.

Otlouct, osekat, odstranit plíseň

Staré venkovské stavení je i trochu vlhké, takže se řemeslníci museli vypořádat s plísní za nábytkem – podívejte se na video. Staré obklady otloukli, strhli také letité PVC. Nová elektroinstalace a rozvody si samozřejmě vynutily i nové omítky.

Na podlahu použily designérky měkčený vinyl, který je příjemný na došlap a snadno se udržuje. Zvolený dekor širokých prken se navíc do venkovského domku hodí, evokuje dojem masivní podlahy. Také na novou kuchyňskou linku ve tvaru písmene U vybraly autorky proměny nábytek s dekorem dřeva.

Pod pracovní desku se vešla vestavná chladnička, snad bude majitelce stačit. Pultový mrazák majitelka umístila do jiných prostor v domě.

Kuchyně ve tvaru U nabízí spoustu pracovní plochy.

Nové dispoziční uspořádání jim dovolilo maximálně zvětšit pracovní plochu.
Mezi skříňky použily designérky velkoformátové obklady s minimálními spárami, které by se však měly majitelce dobře čistit. Obkladači na ně totiž použili speciální samočisticí spárovačku.

Její superhydrofilní povrch se má dobře čistit a odpuzovat mastnotu a další nečistoty. Účinný je i proti domácím nečistotám, například z oleje, kečupu a podobně. Navíc zamezuje tvorbě plísní a bakterií ve spárách, což je ve vlhkém domku paní Jaroslavy dost podstatné. Vysoká odolnost vůči teplotám (až 500 °C) je důležitá zejména za plynovou varnou deskou.

Jídelní stůl je rozkládací, v nejmenší verzi pro dva, v největší pro deset strávníků!

Náklady

Stavební a ostatní práce 94 686 Kč
Kuchyňská linka 28 541 Kč
Spotřebiče 48 050 Kč
Nábytek 69 167 Kč
Osvětlení a dekorace 48 729 Kč

Celkem: 289 173 Kč

Velkým přáním majitelky byl také velký jídelní stůl, protože k ní často přijíždějí děti a vnoučata. Kamila Douděrová a Ivana Ludvíková vybraly rozkládací stůl, který lze rozložit pro dva, ale také až pro deset či dokonce 12 osob. Pro starší vnučku připravily designérky malou kuchyňku, aby si mohla u vlastního sporáčku zkoušet to, co okoukala od babičky.

Základní barevnost zvolily designérky v přírodních odstínech béžové, hnědé a zelené, aby odpovídaly charakteru staršího venkovského stavení.

Lustr, který svítí i na strop, opticky zvyšuje výšku místnosti.

Hnědobéžovou kuchyni oživují zelené doplňky.

Svou kuchyňku dostala i starší vnučka.

Nízký strop "nadzvedl" lustr, který svítí dolů, ale také nahoru, což opticky napomáhá zvýšení výšky místnosti. Netradiční závěsné květníky na bylinky byly pro paní Jaroslavu velkým překvapením, největší radost jí však udělala digestoř, kterou ve své kuchyni už dlouho postrádala.