Fanoušci Slavie stanuli tváří v tvář zasahující policii.

Fanoušci Slavie stanuli tváří v tvář zasahující policii. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Kvůli ničení stadionu v Edenu stíhají policisté už 24 fanoušků Slavie

  • 25
Policisté již stíhají dvacet čtyři fanoušků Slavie, kteří v květnu vtrhli při pohárovém utkání Ondrášovka Cupu proti Olomouci na hřiště a potom začali demolovat stadion. Dopadení byli obviněni z výtržnictví a poškození cizí věci ve formě spolupachatelství a jeden ještě z trestného činu násilí proti úřední osobě.

Jednotlivé fanoušky kriminalisté vypátrali za pomoci záběrů z bezpečnostních kamer, televizních záznamů a vlastních video nahrávek. Utkání se hrálo 5. května v pražském Edenu. Fanoušci se rozhodli protestem donutit vedení klubu, aby jim řeklo, kdo klub vlastní a může za jeho pád.

"Na dopadení podezřelých kriminalisté pracovali od samého počátku. Pečlivě vyhodnocovali veškeré video záznamy, které byly na stadionu pořízeny. Podařilo se jim přitom odhalit i ty, kteří si maskovali obličej, popřípadě se během incidentu převlékali," popsala mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

Fanoušci Slavie se pokoušejí proniknout do útrob stadionu v Edenu..
ZÁSAH. Policie zneškodňuje jednoho z fanoušků Slavie.
Slavia protest
VEDENÍ, ČEKÁME! Fanoušci fotbalové Slavie protestují proti neutěšené situaci v klubu.

Řada z nich byla podle Miklíkové nahrána přímo při demolici stadionu.

"Většina diváků tehdy během poločasové přestávky neoprávněně vnikla na hrací plochu, kde následně demolovali zařízení stadionu. Poškodili konstrukci tunelu mezi kabinami a hrací plochou, v prvním patře část skleněných výplní čelní stěny VIP salónu, telekomunikační a další zařízení," vyjmenovala Miklíková.

PROTEST. Fanoušci fotbalové Slavie před pohárovým utkáním zaplnili hrací plochu na protest proti vedení klubu.

Poničeny byly také toalety a sedadla. Škoda byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

Výtržníci mohou jít za trestné činy výtržnictví až na 2 roky do vězení a za poškození cizí věci spáchaných ve formě spolupachatelství na 3 roky. Fanoušek, kterého policie stíhá kvůli násilí proti úřední osobě, může vyfasovat až 4 roky a další stíhaný z trestného činu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení až na 6 let.

Práce policie ale zatím nekončí. "Na vyhodnocování získané video dokumentace kriminalisté i nadále pracují. Mohlo by se jim tak podařit vypátrat další výtržníky," dodala mluvčí.

6. května 2011