Spusťte rypadlo, zavelel Klaus a vysmál se zavírání německých reaktorů

  • 775
Václav Klaus si v Duchcově na Teplicku vyzkoušel, jaké je to sedět v kabině obřího těžebního rypadla. Byl totiž hlavní postavou oficiálního spuštění velkostroje, který vznikl v Česku po více než dvaceti letech. Prezident se zároveň pozastavil nad rozhodnutím německých politiků uzavřít jaderné elektrárny.

"Už jsem dělal leccos, ale tohle, to je unikátní zážitek. Takže, jestli mě slyšíte, spusťte stroj!" zavelel Klaus řidiči v kabině rypadla KK 1 300. Na to se roztočilo obří koleso, velké jako čtyřpatrový činžák. Rypadlo bude dobývat uhlí v hnědouhelném lomu Bílina (podrobnosti o novém rypadle najdete zde).

Klaus rypadlo dostal už před rokem jako maketu od Jaroslava Veverky, předsedy představenstva společnosti Noen, která stroj vyprojektovala a smontovala. "Vypadalo to skoro stejně. Tohle překvapivě funguje," komentoval první pohyby monstra s nadsázkou Klaus.

Z pódia se pak Klaus vydal přímo k rypadlu. Oblékl si ochranný plášť a helmu s nápisem "prezident republiky" a po soustavě schodů vyšplhal až do kabiny, z které se obří stroj řídí. Celý stroj na mohutných pásech se pak dal do pohybu.

Václav Klaus při zahájení provozu velkorypadla v Duchcově na Teplicku.
Nové velkorypadlo v Duchcově na Teplicku.
Václav Klaus při zahájení provozu velkorypadla v Duchcově na Teplicku.

"Tento gigantický stroj je sedmkrát rychlejší než želva nebo stokrát rychlejší než hlemýžď. Lžíce rypadla se nazývají korečky. Do jednoho takového korečku se vejde například malé osobní auto nebo 2 600 velkých piv," upozornila moderátorka slavnostního spuštění Renata Malíková.

Těžební stroj Klaus označil za mimořádné a úctyhodné dílo. "Velmi bych si přál, abychom v naší zemi uměli nezačít hned v této souvislosti diskutovat o tom, jestli hnědé uhlí ano, nebo ne. Myslím, že by se dnes mělo diskutovat o tom, že tady vzniklo něco mimořádně kvalitního, práce hlav, ale i rukou, což málokdy umíme ocenit," řekl prezident.

Rypadlo bude těžit na místě Libkovic, tvrdí Greenpeace

Podle Jana Rovenského z ekologické organizace Greenpeace však spuštění rypadla není důvodem k oslavě. "Chápu, že nové rypadlo nemusí být úplná katastrofa. Může to vést například ke zlepšení hlukových poměrů v okolních obcích. Rozhodně to ale není věc, která by se měla slavit," míní Rovenský.

Spuštění velkorypadla označil za stejně bizarní počin jako otevření nového krematoria.

"Nemyslím si, že by se k tomu slušela veřejná oslava s účastí hlavy státu. Velmi nevkusné mi přijde také to, že s velkou pravděpodobností tohle rypadlo bude za patnáct dvacet let pracovat v místě, kde dřív stály Libkovice. Václav Klaus je osobně spoluodpovědný za to, že se Libkovice počátkem 90. let zbouraly - byl v té době místopředsedou a poté předsedou vlády," dodal Rovenský. (O plánech na těžbu na místě Libkovic čtěte zde.)

Klaus se při spuštění velkorypadla nechtěl příliš vyjadřovat k prolomení či zachování uhelných limitů, které s těžbou hnědého uhlí v severních Čechách úzce souvisí.

"To je jiná debata. Je to na vážnou diskusi o tom, jak a kolik chceme a potřebujeme mít energií a jak je chceme získávat. Usmívám se, když vidím, že v Německu zavřou jaderné elektrárny z bezpečnostních důvodů, ale jestli jste si všimli, tak na nemoc z ozáření v japonské Fukušimě ani v Německu zatím nikdo neumřel. Ale na okurkovou chřipku už jich umřelo 22. Takže já bych moc chtěl, aby se v těchto věcech používal rozum," řekl.

Prezident tvrdí, že česká ekonomika potřebuje k prospěritě energii. "Takové ty módní vlny - že zakážeme uhlí a jadernou energetiku a postavíme všude větrníky - tomu moc nevěřím," prohlásil.

Hmm, duchcovská, pochvaloval si Klaus propisku

Krátce před odjezdem se pak Klaus na přání duchcovské starostky Jitky Bártové podepsal do knihy pro místní knihovnu. Starostka při té příležitosti Klausovi půjčila propisku.

Václav Klaus při zahájení provozu velkorypadla v Duchcově na Teplicku.

 "Já vám ji nechám, můžu?" zeptala se Bártová prezidenta.

Klaus na hru upomínající jeho případ s chilským perem přistoupil. "Hmm, duchcovská," odpověděl naoko zálibně a propisku si znalecky prohlédl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue