Syřané mají svého mučedníka, v čele revoluce stanul umučený chlapec

  • 12
Syrská revoluce získala svého mučedníka. Je jím třináctiletý chlapec Hamza Chátib, který před měsícem zmizel během protestů. Úřady vrátily rodině jeho zmrzačené tělo až po měsíci a snímky umučeného chlapce pobouřily celý muslimský svět.

Miloval prý déšť, protože voda pokaždé zaplnila zavodňovací kanál, ve kterém se s kamarády koupal a potápěl. Hamza Chatíb byl prý citlivý, jinak obyčejný třináctiletý kluk z osady nedaleko jihosyrského města Dará. Zde ho 29. dubna při protestech Syřanů proti diktátorskému režimu Bašára Asada zatkli policisté. Zřejmě ti neuniformovaní, kteří prosluli svou brutalitou.

Zoufalá rodina neměla o chlapci bezmála měsíc žádné zprávy. Až 24. května jim úřady vrátily synovo tělo. Podle svědků zle zřízené: rodinní známí tvrdí, že viděli několik ran po kulkách, které však zřejmě nezavinily Hamzovu smrt. Třináctiletý chlapec byl mučiteli pálen, řezán, vystavován elektrošokům a sexuálně zneužit.

Navíc ho sadističtí vrazi zbavili penisu a vykastrovali. "Když si chtěla Hamzova matka prohlédnout tělo mrtvého syna, ukázali jí jen obličej," vyprávěl panarabské televizní stanici al-Džazíra jeden z příbuzných. "Zkoušeli jsme přesvědčit Hamzova otce, aby se na syna nechodil podívat. On nás ale neposlechl a sundal z těla přikrývku. Když spatřil Hamzovo tělo, omdlel," pokračuje člen širší rodiny.

Syřané protestují proti umučení Hamzy Chátiba (28. května 2011)
Protesty proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada ve městě Talbišeh (27. května 2011)
Suvenýry s portrétem syrského prezidenta Bašára Asada (27. května 2011)

"Část kolemstojících mu přispěchala na pomoc, jiní začali Hamzovy ostatky fotografovat a filmovat. Vypukl chaos," dodává. Záběry se dostaly na internet. Brutalita, s jakou byl Hamza Chatíb umučen, pobouřila nejen Sýrii, ale celý svět, zvláště ten muslimský. Z třináctileté oběti syrských bezpečnostních složek se stal symbol nynější revolty proti diktátoru Asadovi.

Chlapec mučen nebyl, hlásá propaganda

Na sociálních sítích již vznikly skupiny o desítkách tisíc sympatizantů, které upozorňují na osud dětského mučedníka. Žádají nejen vyšetření Hamzovy smrti, ale i Asadův odchod a demokratické svobody, které jim autoritářská vláda po desetiletí upírá.

Tragický příběh syrského školáka z nepříliš majetné rodiny zmínila i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. "Po mém soudu již nyní musí být Syřanům jasné, že jejich vláda zcela rezignovala na to, aby naslouchala vlastnímu lidu, aby s ním spolupracovala," řekla šéfka amerických diplomatů.

"Mohu jen doufat, že chlapec nezemřel zbytečně. Že se syrská vláda vzdá brutality. A že se Sýrie začne měnit ve skutečnou demokracii," konstatovala Clintonová. Na Hamzův případ již musel zareagovat i Bašár Asad. Nejprve nechal státní televizi, která je propagandistickým nástrojem režimu, odvysílat vlastní verzi smrti třináctiletého školáka.

Režimní soudce Sámer Abbás v pořadu uvedl, že "smrt byla způsobena několika střelnými ranami". Podle něj tělo třináctiletého školáka nenese "žádné známky mučení či bití". Televize natočila i lékaře, který víceméně potvrzuje soudcovu verzi.

Pryč s Asadem!

Revoluce v Sýrii v obrazech

Protesty proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada v Jordánsku (1. června 2011)
Lidé protestují proti režimu prezidenta bašára Asada
Protesty v syrském městě Homs (18. dubna 2011)
Demonstrace proti syrskému režimu v kyperské Nikósii (22. dubna 2011)

Úřady opakují, že Hamza zemřel v okamžiku, kdy se nešťastnou shodou náhod dostal do přestřelky mezi bezpečnostními silami a "ozbrojenými protivládními gangy". Ty podle Asadových kritiků operují výhradně v hlavách režimních propagandistů, respektive na papíře vládních listů.

Režim se cítí vraždou ohrožen

Není však vyloučeno, že část syrských protestujících vzala do rukou zbraň a vojákům se postavila. Vládní verze má zásadní trhliny. Nevysvětluje například, proč byly Hamzovy ostatky - pokud opravdu zemřel již v dubnu - uloženy ve vládní márnici bezmála měsíc. A kdo, respektive proč jeho tělo, které prý mělo i zlomený vaz, zohavil.

Syrský režim zřejmě kauza Hamzy Chatíba vážně znepokojuje. Asad dal Syřanům vědět, že osobně nařídil vyšetření případu. Občanům také sdělil, že jako otec dobře cítí, co zažívá Hamzova rodina, kterou údajně pozval k osobnímu setkání.

V úterý také Asad nabídl amnestii "členům všech politických hnutí včetně Muslimského bratrstva", islamistické organizace, kterou on i jeho diktátorský otec Háfiz desetiletí tvrdě potírali. Nejen francouzský ministr zahraničí Alain Juppé má za to, že tato nabídka přišla pozdě. Během nynější syrské rebelie zahynula nejméně tisícovka Syřanů, zatčeno bylo podle různých odhadů 8 až 10 tisíc lidí.

"Mohou být brutální, mučit naše děti. Lidé se bojí, ale domů už z ulic nepůjdou. Zeď strachu, kterou režim budoval, už znova nedokáže postavit," míní Visám Taríf ze skupiny ochránců lidských práv.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video