Vyšetřování pádu vojenského letadla L-39 u Biskupic na Třebíčsku. (17. 12. 2010)

Vyšetřování pádu vojenského letadla L-39 u Biskupic na Třebíčsku. (17. 12. 2010) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Za prosincovou nehodou armádního letadla na Třebíčsku byl požár motoru

  • 11
Vyšetřovatelé určili příčinu pádu letounu L-39 Albatros. Stroj z vojenské základny v Náměšti nad Oslavou se 16. prosince zřítil do lesa u Biskupic na Třebíčsku. Podle znalců byl příčinou takzvaný titanový požár vysokotlaké turbíny kompresoru v motoru letadla.

Výsledky vyšetřování se tak shodují s tvrzením posádky stroje. Ta uváděla, že jí vypadl motor, proto navedla Albatros na neobydlené území a úspěšně se katapultovala. (více zde)

L-39 Albatros

Dvoumístný, proudový, jednomotorový dolnoplošník celokovové konstrukce. Vznikl na konci šedesátých let. V roce 1972 byla zahájena sériová výroba a do výzbroje armády byl zařazen roku 1974.

max. rychlost v pěti kilometrech - 750 km/h

max. stoupavost - 22 m/s,

dosáhne výšky - 11 500 m

dolet - 1 650 km

"Spolupůsobícím faktorem vedoucím ke vzniku požáru mohlo být to, že státní podnik LOM PRAHA vinou dlouhodobých sporů s ukrajinským výrobcem motorů neprovedl všechna výrobcem předepsaná opatření vedoucí k odstranění příčin možného vzniku titanového požáru," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

U armády nejde o první Albatros, kterému se stal osudným titanový požár. Stroj L-39C se ze stejných důvodů zřítil v únoru 1996 u Rohovládové Bělé. I tehdy se posádka stačila katapultovat.

Ministr obrany v souvislosti se závěry nehody nařídil, aby armáda na letounech L-39 provedla veškerá opatření, která by zabránila vzniku titanového požáru. Náčelník armádního štábu Vlastimil Picek pak rozhodl, že z devíti provozovaných strojů pět okamžitě ukončí provoz. Zbývající stroje budou kvůli výcviku mladých pilotů v provozu nejméně do roku 2016.

16. prosince 2010


Video