(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Penta nabídne za loterijní byznys Sazky dvě miliardy

  • 33
Investiční skupina Penta Investments učiní návrh na převzetí loterijní činnosti Sazky. Tu její věřitelé v pátek poslali do konkurzu. Penta chce nabídnout přibližně dvě miliardy korun. Nabídku Penta podá hned po vyhlášení konkurzu, tedy zřejmě v pondělí, konkurznímu správci Josefu Cupkovi.

"Naše společnost hned zítra dá úplně závaznou nabídku na celý loterijní byznys Sazky. Nabídka bude v sumě převyšující dvě miliardy korun," uvedl mluvčí Penty Martin Danko v diskusním pořadu České televize. Penta provozuje sázkovou firmu Fortuna, která chce v létě zahájit vlastní loterii.

Nabídnutá částka představuje podle Danka hlavně ocenění značky, distribuční sítě a licenčních práv. "Nebavíme se o ostatním majetku Sazky, o movitém a nemovitém majetku," dodal mluvčí.

Skupina PPF, spolu se společností KKCG největší věřitel Sazky, zatím o své nabídce a konkrétní částce za převzetí loterijní části Sazky otevřeně mluvit nechce. "Můžou to být dvě miliardy, může to být více, může to být méně," řekl  v televizi Kamil Ziegler, manažer PPF, který stojí v čele takzvaného Sazka týmu.

Schůze věřitelů v pátek rozhodla o uvalení konkurzu na Sazku a soud jej potvrdil. Účinek konkurzu nastane zveřejněním v insolvenčním rejstříku, což bude pravděpodobně v pondělí.

S pátečním rozhodnutím o konkurzu Penta nesouhlasí kvůli údajným procesním pochybením, která prý nastala během insolvenčního řízení. "Naši právníci už připravují žaloby, v krátkém čase budeme žalovat celý tento proces, který považujeme za zmanipulovaný a skandální," poznamenal Danko z Penty.

Odvolání proti rozhodnutí o konkurzu chystá během příštího týdne také generální ředitel a předseda představenstva Sazky Aleš Hušák. Schválením konkurzu představenstvo Sazky ztrácí oprávnění nakládat s majetkem firmy a toto oprávnění přechází na insolvenčního správce Sazky.

Nemůžu být propuštěn, soudí Hušák

Podle předsedy věřitelského výboru Josefa Novotného chtějí velcí věřitelé zastoupení ve věřitelském výboru nyní dostat do Sazky finanční prostředky dostačující na to, aby firma mohla uhradit dluh 66 milionů na poplatcích státu a odvrátit hrozbu odejmutí loterijní licence. Celkově to řádově můžou být stovky milionů korun, možná až půl miliardy, uvedl Novotný.

Peníze od věřitelů mají zajistit také prostředky na výhry a provoz Sazky, aby firma i v podmínkách konkurzu plnila zákonem dané podmínky. Věřitelský výbor se kvůli těmto financím sejde s insolvenčním správcem Cupkou v pondělí dopoledne.

Ministr financí Miroslav Kalousek ovšem v televizi řekl, že ani splacení dluhu Sazky vůči státní pokladně neznamená automatický konec jednoho ze dvou správních řízení, která stát nyní se Sazkou vede.

Dosavadní šéf Sazky Hušák dnes také vyjádřil pochybnost, že bude po vyhlášení konkurzu odvolaný z pozice generálního ředitele. "Propuštěn být nemůžu, protože jsem generální ředitel ze stanov," soudí Hušák. Odvolat ho prý může jen představenstvo, jehož je předsedou. To si ale nemyslí předseda věřitelského výboru Sazky Josef Novotný.

Sazka se do insolvence dostala kvůli problémům se splácením výstavby O2 areny. Jejími akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu. Sazka je v úpadku od konce března

,