Peake: Promarnili jsme šanci s velkým efektem odejít z vlády

  • 147
Měli bychom se pokusit udržet vládu a dohodnout se s ODS a TOP 09 jak na reformě zdravotnictví, tak na změnách ve vládě, říká v rozhovoru pro iDNES.cz místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake. Šanci odejít z vlády podle ní VV propásly, když přišly o vnitro. Nálada ustupovat partnerům je ale podle ní ve VV malá.

Bude ještě po příštím jednání o reformě zdravotnictví a o tom, zda se bude platit za amalgámové plomby, existovat vládní koalice?
Nerada dělám takové předpovědi. Není důvod, proč by dál nefungovala, pokud budeme chtít najít shodu a my ji najít chceme. Kývli jsme na 98 procent návrhů ministra Hegera, zasekli jsme se opravdu jen na těch amalgámových plombách a pak na tom, že jsme si přáli, aby první reformní balíček zdravotnictví byl předložen novým zákonem, tak abychom měli přes léto čas vydiskutovat, jak bude vypadat standard a nadstandard. To nejsou žádné nepochopitelné šprajcy.

Budete se bavit i o rekonstrukci vlády, což je také konfliktní téma. Z konference VV zatím vyplynulo, že budete chtít důstojné zastoupení v koalici a dodržení koaliční smlouvy, která vám dává čtyři křesla, nebo že byste mohli tolerovat vládu ODS a TOP 09, hlasovat pro reformy, ale moci o některých zákonech hlasovat i s opozicí. Čemu dáváte vy osobně přednost?
Samozřejmě očekáváme, že diskuse o personáliích bude nervózní. Sama za sebe dávám přednost tomu pokusit se dohodnout a vládu udržet. Jestli to bude možné, ale nejsem schopná odhadnout.

Vy sama si řeknete o místo ve vládě?
Rozhodně si sama o nic takového neřeknu.

A pokud vám to nabídnou koaliční partneři Věcí  veřejných?
Budu o tom uvažovat, ale je to až poslední věc v té diskusi. První věcí je to, zda jsme vůbec schopni pokračovat v tomto koaličním formátu, druhá část diskuse bude rozdělení resortů a až ta třetí bude o osobnostech.

Platí stále, že podle Věcí veřejných mají z vlády odejít pánové Vondra, Fuksa a Kalousek, nebo jste to nějak modifikovali?
Už nebudu říkat žádná jména přes média. Oddaluje nás to dohodě, není to úplně šťastné a řekli jsme si i při jednání K9, že tyto věci budeme probírat jen uvnitř a ven vyjdeme až s dohodou.

Budete chtít dostat do vlády zpět Radka Johna?
To nezáleží jen na Věcech veřejných, ale i na osobním rozhodnutí Radka Johna, a pokud vím, jeho vůle vrátit se do vlády je poměrně malá, naopak se těší, že bude na plný úvazek stranickým předsedou a jezdit po regionech. Na post místopředsedy vlády pro boj proti korupci jsme ho trochu umluvili, on tu pozici nechtěl, já už bych se varovala toho k něčemu ho přemlouvat.

Pozice místopředsedy vlády pro boj s korupcí bude zrušena?
Uvidíme. V tuto chvíli je to existující pozice, která byla vytvořena.

Očekáváte, že aniž byste z vlády odešli, můžete být vašimi partnery takzvaně odejiti, tedy vyhozeni. Máte pro to nějaké jiné indicie než to, že byl na posledním jednání premiér Petr Nečas nespokojen s tím, jak se jedná o zdravotnictví?
Mě to napadlo už před šesti týdny, když jsme se domlouvali na kompromisu, který byl pro nás velmi těžký. Když jsem si promítala scénáře dalšího vývoje a uvědomila si, že jsme promarnili šanci s velkým efektem z vlády odejít, když jsme museli opustit vnitro, tak je možné, že se to obrátí proti nám a budeme vyhozeni našimi "čistými" koaličními partnery jako ta "špinavá" strana v koalici.

Jaká bude další úloha Víta Bárty ve Věcech veřejných? On měl na konferenci jedno z nejradikálnějších vystoupení vůči vládě, když říkal, že byste už neměli couvat ani o milimetr, jinak máte z vlády odejít.
Nevím, zda je Vít Bárta ten, který je naladěn nejradikálněji, před šesti týdny jsem po odchodu nejvíc volala já. Jeho vystoupení celkem radikálně působilo. Bylo zajímavé vidět reakce z publika. Je vidět, že razantnost je přijímána velmi dobře a ustupování s rozpaky. Úloha Víta Bárty bude taková, jak ji pojmenoval Radek John. Chce ho jako součást vyjednávacího týmu, jako silného vyjednavače.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video