VV potvrdily v čele Johna, nadiktovaly podmínky pro pokračování koalice

  • 211
Věci veřejné dál sázejí na tvář Radka Johna. Stranická konference potvrdila hlasování véčkařů, kteří si ho přejí za předsedu. Neprošel návrh, aby strana hned odešla do opozice, místo toho VV nadiktovaly podmínky pro pokračování koalice. Žádají třeba "důstojné zastoupení" své strany v kabinetu.

VV schválily návrh doporučující ministrům a poslancům odejít do opozice, když premiér nebude plnit koaliční smlouvu, nepřizná Věcem veřejným důstojné postavení ve vládě, včetně toho, že zanechá osobních výpadů a nenaplní protikorupční strategii.

Pro návrh Ladislava Račoka z Ústeckého kraje hlasovalo 158 delegátů, proti 4, 17 se zdrželo. Pro tvrdší doporučení okamžitě z vlády odejít hlasovalo jen 10 účastníků konference.

"VV by považovaly za totální zradu koaliční smlouvy, kdyby protikorupční opatření nenastala," řekl staronový předseda strany Radek John delegátům konference Věcí veřejných v Hradci Králové. Za další důležitou věc považuje například mírnění dopadů reforem zejména na rodiny s dětmi.

Nové vedení VV

Předseda Radek John, první místopředsedkyně Karolína Peake, místopředsedové Kateřina Klasnová, Tomáš Jarolím, Dagmar Navrátilová, Milan Šťovíček

Spolu s Johnem ve vedení strany zůstaly místopředsedkyně Karolína Peake a Kateřina Klasnová. Noví jsou tři místopředsedové - teplický zastupitel Tomáš Jarolím, olomoucká poslankyně Dagmar Navrátilová a starosta Litvínova a poslanec Milan Šťovíček.

Všechny potvrdili delegáti konference v tajném hlasování. Tajné hlasování si přál sám John, přestože on ani kandidáti na místopředsedu neměli žádné soupeře. VV mají totiž specifická pravidla volby. O předsedovi hlasují véčkaři a ten si pak na rozdíl od jiných stran sám vybírá místopředsedy. Delegáti v Hradci Králové tak měli jediný úkol - celé vedení potvrdit. To se podle očekávání stalo.

Pro Johna a jeho tým hlasovalo 169 ze 192 přítomných, proti hlasovalo 21 delegátů, dva se zdrželi. "Uděláme maximum pro prosazení našeho programu," řekl po potvrzení volby John. Dodal, že se tajné volby nebál. "Nemáme problém, nejsme sekta," uvedl staronový předseda Věcí veřejných.

Vybojují si Věci veřejné víc křesel ve vládě?

Politici VV mluvili na konferenci zpravidla obecně o tom, že chtějí ve vládě "důstojné postavení". Co to přesně znamená, řekl nejrázněji exministr dopravy Vít Bárta, podle nějž musí být dodržena koaliční smlouva. Ta straně dává čtyři křesla. "Pokud to nedostaneme, tak už tuto vládu nepodporujme ani minutu," řekl Bárta.

John se svým návratem do vlády moc nepočítá, ani tuto variantu nepreferuje. Strana má nyní ministra školství Josefa Dobeše a ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského, na dopravu VV dočasně místo Bárty nominovaly náměstka Radka Šmerdu. Mít "dva a půl" ministry ale podle Johna VV neuspokojuje.

Místopředsedkyně Karolína Peake na konferenci Věcí veřejných v Hradci Králové.

Jednou z nových tváří, kterou by VV mohly nabídnout do vlády, je první místopředsedkyně strany a šéfka poslanců Karolína Peake. Vzhledem k deklarované prioritě VV, kterou je boj s korupcí, se strana může pokusit získat ministerstvo spravedlnosti, které teď vede Jiří Pospíšil z ODS. To by ale předpokládalo větší rošádu s křesly ve vládě.

Peake ale očekává, že se může stát i jiná věc. Trochu se obává toho, že ODS a TOP 09 budou chtít vyhodit Věci veřejné jako "špinavou" stranu z vlády.

Opouštíme naše témata, odejděme do opozice, navrhl delegát

Ačkoli se na konferenci příliš neprobíraly aféry kolem Věcí veřejných, na které průběžně upozorňují média, část delegátů v diskusi svou vlastní stranu nešetřila.

"Pověst Věcí veřejných byla zcela zničena," řekl Jiří Novotný z Vyškova. Chybou podle něj je to, že se strana odklání od vlastních témat a přebírá agendu TOP 09, jako je podle něj snižování platů úředníků. Chybou je podle něj být dál ve vládě. Navrhl dokonce usnesení, aby konference VV důrazně doporučila poslancům VV co nejdříve vystoupit z vládní koalice a přejít do opozice. To ale neprošlo.

Delegát Jan Blažek ze Znojma kritizoval, že strana se v kampani profilovala jako bojovník s dinosaury v politice a místo toho se smířila s účastí prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska v ní. Kritizoval také některé praktiky uvnitř VV - třeba to, že místní politici si musejí nechat z centra schvalovat a autorizovat vystoupení v médiích.

Strana také odhlasovala, že bude požadovat, aby byl hazard zdaněn ročně alespoň o 10 miliard korun, z čehož 6 miliard má jít do státního rozpočtu. Obce by také měly dostat možnost omezit všechny hrací automaty a ty, které jsou povoleny, by do roka měly zmizet.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video