Zlínský filmový festival pro děti a mládež začíná pod peřinou

  • 9
Hned zahajovacím soutěžním filmem 51. ročníku vstoupí zlínský festival rovnýma nohama do nové éry. Snímek Františka A. Brabce V peřině totiž v sobě shrnuje všechna tři P, která děti milují: pohádku, písničky a prostorové vidění. Úsměvný muzikál o snech a kouzlech se stal prvním českým hraným filmem natočeným ve 3D.

Svým způsobem vybuduje most mezi festivalovou minulostí a budoucností. K minulosti patří klasické pohádky s princeznami, draky či vodníky, jejichž žánr letos v soutěži zastupuje Čertova nevěsta v režii Zdeňka Trošky, jenže tenhle typ dětské podívané je už na vymření.

"Ve světě tradiční pohádky prakticky vymizely, objevují se opravdu velmi výjimečně - občas v Německu, tu a tam si ve Skandinávii vzpomenou na Hanse Christiana Andersena. Ale jinak někdejší pohádkovou školu nahrazuje všude ve světě zejména fantasy," stvrzuje umělecký ředitel festivalu Petr Koliha, který při výběru zlínského programu vidí ročně nespočet filmů.

Mezi dvěma světy

Podle jeho zkušenosti také sílí tlak na tvorbu univerzálních filmů pro celou rodinu. "Také typicky český, laskavý pohled dnes už značí výjimku. V cizině i v dětských filmech převládají tóny drsné, temné, syrové, sociální. Zatímco filmová vlídnost se stěhuje jinam, do Asie, na Dálný východ," shrnuje Koliha.

Brabcův hravý příběh podle námětu scenáristy Miroslava Adamce tak slibuje přirozený přechod od národní klasiky k současné mezinárodní vlně. V peřině se sice čaruje, ale bez Luciferů či hastrmanů.

Z filmu V peřině - Karel Roden
Z filmu V peřině - Jiří Mádl
Z filmu V peřině - Bolek Polívka

Z filmu V peřině hrají zleva Karel Roden, Jiří Mádl i Bolek Polívka.

Nádherné kostýmy sice hrají všemi barvami, ale nenosí je následníci trůnu, nýbrž obyvatelé malebného městečka v čele s rodinou, pro niž našel režisér opravdu hvězdné obsazení. Dědečka s babičkou hrají Bolek Polívka s Eliškou Balzerovou, tatínka s maminkou Karel Roden s Lucií Bílou - nicméně hlavní roli mají děti.

Spousta roztančených písniček posouvá rodinnou fantasy k žánru pohádkového muzikálu a moderní atrakci ze starosvětské komedie činí ony "kouzelné brýle" pro trojrozměrné vnímání, které malí diváci tak milují.

V národních barvách

Letos se vůbec Zlínským podařilo obsadit všechny festivalové soutěže důstojnými domácími reprezentanty. Vedle děl V peřině a Čertova nevěsta, které bojují v sekci hraných filmů pro děti, se mezi hranými díly pro mládež připomene Piko, drogové drama podle skutečných osudů tří mužů spjatých s pervitinem. "Jsem rád, že tak můžeme vzdát hold zesnulému producentovi snímku Pavlu Melounkovi, který pro zlínský festival rovněž pracoval," zmiňuje Koliha.

Čeští tvůrci samozřejmě nechybějí v klání animovaných děl a mezi evropskými debuty se bude o cenu ucházet prvotina Václava Kadrnky Osmdesát dopisů.
I nesoutěžní program přivede do města dětí kromě zahraničních hostů řadu domácích osobností.

Například Eva Zaoralová, spjatá s "dospělým" karlovarským filmovým festivalem, tu zahájí výstavu fotografky Zuzany Mináčové a na závěrečném ceremoniálu, který přenáší ČT1, se sejdou Karel Gott či Monika Absolonová s dcerou Zdeňka Milera - tvůrce slavného krtečka, nebo s již odrostlými hrdiny hraného příběhu Macha a Šebestové.

Ale po pravdě řečeno, i mnozí návštěvníci odjinud už v Česku dávno zdomácněli. Ivan Barnev se zapsal do paměti v hlavní roli snímku Obsluhoval jsem anglického krále a János Bán zůstává pro všechny zkrátka a dobře Otíkem z Vesničky mé střediskové.