Srbové po 15 letech zatkli generála Mladiče, udal ho anonym

  • 668
Speciální jednotka zadržela v Srbsku dlouho hledaného vojenského velitele armády bosenských Srbů Ratka Mladiče. Potvrdil to srbský prezident Boris Tadič. Mladič je viněn z válečných zločinů a stíhá ho haagský tribunál.

"Jménem Srbské republiky mohu oznámit, že jsme zatkli Ratko Mladiče. Jeho vydání je v procesu," řekl Boris Tadič na zvláštní tiskové konferenci v Bělehradě. Neupřesnil však, kdy by mohl být Mladič vydán do Haagu.

Žil u bratrance a měl doklady

Jak žil Ratko Mladič na útěku

Podle srbských válečných vyšetřovatelů je nyní Mladič v cele v Srbsku a jeho vydání k nizozemskému soudu může trvat asi týden. Krátce po Tadičově vystoupení se objevila zpráva, že Mladič už je v letadle na cestě k Haagu. Informaci vyvrátil Bruno Vekarič, zástupce šéfa válečných vyšetřovatelů.

"Musí být vyslechnut vyšetřovacím soudcem, seznámen s obviněním a má právo se proti vydání odvolat," vysvětlil Vekarič s tím, že extradice by se měla uskutečnit v pondělí, nejpozději ve středu.

Tadič odmítl sdělit o zatčení někdejšího bosenskosrbského generála sebemenší podrobnosti. V místě jeho úkrytu podle něj stále pracují vyšetřovatelé a snaží se zjistit, kdo Mladičovi na útěku pomáhal. Prozradil jen, že ho dopadla skupina tajné srbské policie BIA ve spolupráci s vyšetřovateli válečných zločinů.

Bosenský řezník Mladič

Přečtěte si o exgenerálovi a zločinech, z kterých je viněn

Podle informací srbské televize zadržela speciální jednotka muže, jenž se vydával za Milorada Komadiče, v sedm hodin ráno u obce Lazarevo na severu Srbska asi osmdesát kilometrů od Bělehradu.

K jeho dopadení jim zřejmě pomohlo anonymní udání. Experti pak museli podle vzorků DNA potvrdit totožnost někdejšího bosenskosrbského generála. Mladiče agenti zřejmě po zatčení zadržovali v prostorách BIA v Banjici.

Speciální jednotka zasáhla na základě fyzické podoby

Starosta Lazarova řekl rozhlasu B92, že neznal nikoho se jménem Milorad Komadič, pod jehož jménem se Mladič ukrýval. Když vesničané ráno v obci viděli policejní auta, mysleli si, že jde o rutinní kontrolu.

Mladič na útěku

Mladič velel bosenskosrbské armádě za války v letech 1992-1995. Po skončení bojů žil několik let pod ochranou někdejšího jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče ve svém bělehradském sídle. Po pádu Miloševičova režimu v roce 2000 zmizel.

Před 15 lety byl v souvislosti s masakrem téměř osmi tisíc muslimů ve Srebrenici a s tříapůlletým obléháním Sarajeva obviněn z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a z genocidy.

Speciální jednotka k tajné operaci přistoupila poté, co zjistila, že dotyčný má určité fyzické rysy shodné s Ratko Mladičem. Fyzicky si byli velmi podobní, tvrdí respektované srbské rádio B92.

Na zatčení Mladiče se podle bosenského prezidenta Bakira Izetbegoviče podílely i bezpečnostní složky z Bosny a Hercegoviny.

Někdejšího bosenskosrbského generála Ratka Mladiče stíhá Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii za genocidu, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, které měl spáchat za války v devadesátých letech. Zatykač na něj byl vydán už v roce 1996.

Bělehrad má na zatčení Mladiče zájem, protože Evropská unie klade jako jednu z podmínek přijetí Srbska předání Mladiče před mezinárodní soud.

Srbové už v roce 2008 zadrželi dlouho hledaného politického předáka bosenských Srbů Radovana Karadžiče. Na Mladičovu hlavu byla vypsaná odměna 10 milionů eur (v přepočtu 250 milionů korun).

Srbsko zatklo Mladiče při návštěvě Ashtonové

"Myslím, že zatčení Ratka Mladiče otevírá Srbsku dveře do Evropské unie. Udělali jsme všechno, co jsme mohli. Spolupracovali jsme s Haagem a nakonec jsme učinili ten poslední zásadní krok. Zatkli jsme Ratka Mladiče," řekl srbský prezident.

"Zatčením Mladiče ze Srbska spadl velký balvan, může uzavřít nešťastnou kapitolu naší historie," dodal prezident. Srbové zatkli Mladiče symbolicky v den, kdy zemi navštívila šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. Ta zatčení přivítala a řekla, že by měl být do Haagu vydán bez průtahů.

Také evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle ocenil Mladičovo dopadení. "Spravedlnost byla vykonána. Srbsko překonalo ohromnou překážku na své cestě k členství v Unii," řekl podle agentury Reuters.

Zatčení Mladiče uvítalo i NATO, Bílý dům a také rodiny obětí masakru ve Srebrenici. I jim Tadič slíbil, že Srbsko zatkne i posledního zbývajícího válečného zločince Gorana Hadžiče. Na něj je vypsána odměna milion eur (25 milionů korun).

Podle nepotvrzených informací zatkli Mladiče u obce Lazarevo na severu Srbska.

Podle nepotvrzených informací zatkli Mladiče u obce Lazarevo na severu Srbska.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue