ŠŤÁRA. Že by chtěl Steven Stamkos z Tampy Bay zkontrolovat, jestli Tim Thomas v brance Bostonu neschovává nějakou tajnou zbraň, odklánějící puky mimo svatyni? | foto: AP

Krejčí asistoval u výhry a Boston je krok od finále Stanley Cupu

• 14
Hokejisté Bostonu porazili v pátém dílu finále Východní konference Tampu Bay 3:1. V sérii vedou 3:2 na zápasy a příznivci zlatočerných barev se těší, že po devětatřiceti letech by Stanley Cup zase mohl být "jejich".

Dobojováno není, ale v play-off NHL se přece jen začíná vyjasňovat, které týmy by se mohly v letošním ročníku utkat o slavnou trofej.

Po suverénovi dlouhodobé fáze sezony z Vancouveru si totiž první postupový mečbol v pondělí vybojovali právě hokejisté Bostonu, kterým vedení ve finále Východní konference nad Tampou Bay 3:2 na zápasy zajistila domácí výhra 3:1.

SVĚTLA RAMP. V tomhle poháru chceme být středem pozornosti ještě dlouho, dává domácímu publiku najevo bostonský brankář Tim Thomas po výhře 3:1 nad Tampou Bay.

TAK KONEČNĚ! Bostonský centr Brad Marchand (čelem) vždycky dokázal přispěchat s nějakým důležitým gólem. V sérii proti Tampě Bay si ho schovával po čtyři zápasy, až v tom pátém dal jeden, jemuž se říká vítězný - na 2:1 při vítězství 3:1.

KELPETA ZACVAKNOU. Brankář Mike Smith z Tampy Bay sice v prohraném zápasu s Bostonem třikrát inkasoval, ale tuhle šanci Tylera Seguina (č. 19) zneškodnil. Jeho ruce se natáhly a puk v nich bezpečně přistál.

Vstup do utkání vyšel lépe Lightning, když se už po 69. vteřinách hry prosadil Simon Gagne. Stav 0:1 ale vydržel jen do 25. minuty, kdy za asistence Davida Krejčího vyrovnal útočník Nathan Horton.

Podruhé fanoušci ve vyprodané aréně TD Garden slavili gól ve 36. minutě. Obrat skóre dokonal mladý forvard Brad Marchand. Tečku za střetnutím potom udělal ještě v poslední minutě trefou do prázdné branky hostí Rich Peverley.

"Byla to pouze reakce, odhodlání. Přiznávám, že jsem měl u toho zákroku dost štěstí," takto komentoval brankář Bruins Tim Thomas svůj reflexivní zásah hokejkou proti velké šanci Stevea Downieho. Ten mohl Tampu Bay necelých jedenáct minut před vypršením řádné hrací doby vrátit do hry vyrovnáním na 2:2. Thomas si celkově připsal 33 zákroků a novináři jej vyhlásili hvězdou střetnutí.

Tampě vinou otřesu mozku opět chyběl zadák Pavel Kubina a za Boston se naopak o výhru rvali bek Tomáš Kaberle (odehrál čistého času 13:06) a centr David Krejčí (0+1, odehrál čistého času 19:29). O svém prvním postupu do finále Stanley Cupu od roku 1990 může Boston rozhodnout ve středu na ledě Tampy.

Výsledek play-off NHL

Finále Východní konference:

Boston - Tampa Bay 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
25. Horton (Lucic, Krejčí), 36. Marchand (Bergeron, Chára), 60. Peverley (Kelly) - 2. Gagné (Stamkos). Střely na branku: 20:34. Diváci: 17 565. Stav série: 3:2.