KAPITÁN SLAVÍ. Pavel Horváth se raduje ze třetího plzeňského gólu v síti Ostravy. | foto: ČTK

Plzeň - Ostrava 3:1, lídr prohrával, ale do mistrovského cíle došel

• 15
Fotbalová Plzeň je na nohou. Západočeši ve 29. prvoligovém kole porazili Ostravu 3:1 a klub slaví první mistrovský titul ve své stoleté historii. Mužstvo trenéra Pavla Vrby došlo před vyprodaným hledištěm do zlatého mistrovského cíle.

Přitom zápas pro plzeňské hráče začal špatně, už v páté minutě po první přímé střele na branku prohrávali. Ostravský záložník Lukeš přímý kop nerozehrál nijak skvěle, ale brankáře Pavlíka překvapila teč Limberského, který chtěl Lukešovu střelu odvrátit hlavou. Místo toho ji nechytatelně usměrnil do sítě.

Ovšem inkasovaná branka plzeňské fotbalisty nevídaně nakopla. Na ostravskou branku se začal valit útok za útokem, střely jen svištěly, ale míče většinou končily buď v hledišti, nebo přímo v oblacích, jako například ten Rezkův.

Drtivý tlak vyústil ve vyrovnání ve 25. minutě. Při obléhání ostravské branky Bystroň přistrčil míč Jiráčkovi, který na rozdíl od zkušenějších spoluhráčů zachoval chladnou hlavu. Nechtěl za každou cenu protrhnout síť a zvolil lehkou placírku k tyči. "Ukázali jsme kvalitu a dokázali to otočit, toho si vážím," poznamenal kouč Vrba.

Převaha domácích pokračovala, kapitán Horváth pálil jen těsně vedle, hosté se na útočnou polovinu dostávali jen sporadicky.

Vedoucímu gólu Plzně pak předcházela sice hezká kombinační akce, ale také Bakošův jasný ofsajd. Pomezní sudí Marek však nechal praporek dole, a tak si Bakoš mohl zasekávačku brankáři i následnou gólovou střelu jaksepatří vychutnat.

VIDEOREPORTÁŽE

Podívejte se do Plzně

Začátek druhého poločasu už byl vyrovnanější. Zásluhu na tom však neměli hosté, ale fotbalisté Plzně. Byli sice dál o poznání nebezpečnější, ale pozornému divákovi nemohlo uniknout, že už dávají přednost hře na jistotu.

Přesto měl velkou příležitost Petržela a po něm měl před ostravským gólmanem smůlu Bakoš. Odpovědí Baníku byla jen propagační střela Lukeše.

Mistrovskou pojistku obstaral domácí kapitán Horváth, jak jinak než z přímého kopu. V 65. minutě si postavil míč asi dvacet metrů od ostravské branky a neomylně ho poslal k pravé tyči. Valnou hromadu, kterou na něm spoluhráči vzápětí utvořili, nesmírně šťastný střelec přežil bez úhony.

"Titul je ve správných rukou. Náš první gól je sice vykolejil, ale mají takovou kvalitu, že to stejně otočili a mohli slavit. Pro naše mladé mužstvo byl takový zápas velkou zkušeností," řekl ostravský trenér Karol Marko.

Dvacet minut před koncem se musel blýsknout domácí brankář Pavlík, když vyškrábl nad břevno nádherný dalekonosný pokus Marka.

Svěží útočný fotbal s brankovými šancemi pak domácí předváděli až do konce a jejich každou akci provázel mohutný aplaus.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37