Na status nežádoucí jsem hrdý, okomentoval von Trier vyhazov z Cannes

  • 45
Režisér Lars von Trier, jehož organizátoři festivalu v Cannes kvůli jeho výrokům o Hitlerovi a nacismu prohlásili za nežádoucí osobu, ještě jednou vyslal do světa omluvu. Zároveň však opět pobouřil, když uvedl, že je za přízvisko "persona non grata" vlastně rád. "Rodina na mě může být pyšná," uvedl.

V rozhovoru pro list Hollywood Reporter, který v Cannes vydává deník věnovaný dění na festivalu, znovu zopakoval že ho incident mrzí a že když tvrdil, že  sympatizuje s Hitlerem a je nacista, byl to pouze humor.

Měl by mít Lars von Trier za své výroky doživotně zakázaný přístup na festival v Cannes?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 10. června 2011. Anketa je uzavřena.

NE
NE 1649
ANO
ANO 439

"Je to celé škoda už proto, že Gilles Jacob (šéf festivalu, který je židovského původu – pozn. red.) je můj blízký přítel. To, co jsem řekl, bylo stupidní, rozhodně ale nejsem žádný další Mel Gibson (herec a režisér, který si svou tvorbou vysloužil pověst antisemity – pozn. red.). Když jsem mluvil o Hitlerovi v bunkru, myslel jsem tím, že si umím představit, jaké to bylo, když tam vymýšlel své plány, ne to, že bych je podporoval," uvedl s tím, že antisemitou nemůže být  už proto, že jeho nevlastní otec je Žid a sám vyrůstal v přesvědčení, že má židovské kořeny.

Sto metrů od paláce

Podle deníku je zatím stále nejasné, co přesně historicky první vyloučení tvůrce z festivalu v Cannes znamená. Režisér říká, že se nesmí pohybovat v okruhu sta metrů od festivalového paláce a na červeném koberci a má zakázaný vstup i na závěrečný ceremoniál. Doufá ale, že trest nedopadne na film, s nímž v Cannes soutěží.

Cannes 2011 - Lars von Trier
Cannes 2011 - Lars von Trier s herčkami svého filmu Melancholia, K. Dunstovou (vlevo) a Ch. Gainsbougovou

"Doufám, že nevyloučí i Melancholii. I kdybych byl Hitler, jako že nejsem a říkám to zřetelně a nahlas, ale i kdybych jím byl a natočil bych dobré filmy, festival by je měl vybrat," prohlásil.

Asi budu mít problém

Von Trier už také zaznamenal první konkrétní dopad středečního skandálu na obchod s jeho filmy. Argentinský distributor oznámil, že do kin nepošle Melancholii, přestože už na ni vlastní práva. 

Ohrožen navíc může být i projekt s Martinem Scorsesem, dokument s názvem The Five Obstructions: Scorsese vs Trier, na jehož distribuci uzavřel smlouvu krátce před osudovou tiskovkou.

Z natáčení filmu Melancholia

"Ještě jsem se Martinem nemluvil, ale je to velmi otevřený člověk," doufá von Trier v dobrý konec a zdůrazňuje, že například představitelky hlavních rolí v Melancholii, herečky Kirsten Dunstová a Charlotte Gainsbourgová, na něj nezanevřely. "Myslím, že pro Kirsten jsem prostě jenom střelený Evropan. A Charlotte nebyla šokovaná, protože má otce, který je známý provokatér (zpěvák Serge Gainsbourg). Řekla mi dokonce: Táta by na tebe byl hrdý," dodal von Trier.

Část viny za celý incident pak přiřkl festivalu, který prý od něj automaticky očekával roli provokatéra, a tak se ji snažil naplnit. "Bude to znít divně, ale já nemám rád konflikty. Když jsem šel na tiskovku, věděl jsem ale, že se ode mě chce, abych byl zábavný. Každý se těšil, co zase ten bláznivý Lars řekne. Lidé se  smáli a vypadali, že mě pochopili," posteskl si.