V Číně uhynula nejstarší panda na světě, selhaly jí ledviny

  • 1
Nejstarší panda velká na světě Ming Ming uhynula v zoologické zahradě v jihočínské provincii Kuang-tung. Podle čínského deníku The Global Times jí bylo 34 let.

Zvíře uhynulo už 7. května, úřady ale informaci o jeho smrti zveřejnily až nyní. Pandě podle nich selhaly stářím ledviny.

První příznaky nemoci se objevily už 2. května, kdy ošetřovatelé objevili ve stolici krev. Společně s odborníky z místní fakultní nemocnice se snažili pandu zachránit, ale na jejím organismu se už projevilo velké opotřebení vnitřních orgánů a zemřela ráno. 7. května.

Ming Ming

Samička se narodila v září 1977. V červnu 1986 cestovala do dublinské zoo, kde pobyla asi 100 dnů se samečkem Ping Ping.

V roce 1990 domluvil tehdejší britský premiér Edward Health, že ji Čína půjčí do londýnské zoo, kde se měla spářit s berlínským Bao Bao. Počáteční milostné hrátky se ale zvrhly v boj, Ming Ming přišla o kus ucha a musela brát antibiotika.

V čínské zoo pak zůstala až do smrti.

Panda Ming Ming se stala "celebritou" už v roce 1991, kdy ji ošetřovatelé převezli do londýnské zoo, aby počala potomstvo se samečkem Bao Bao. Nakonec ji ale museli vrátit zpět, protože dvojice se nesnesla a neustále spolu bojovala. Žádná mláďata samozřejmě tento pokus nepřinesl.

Pandy velké patří mezi krajně ohrožené druhy. Ve volné přírodě jich přežívá jen asi 1 600, všechny v Číně. Přes 300 pand je drženo ve výzkumných střediscích, kde se je vědci snaží přimět k rozmnožování, aby ohrožené šelmy zachránili (viz článek o tom, jak se ošetřovatelé oblékají do pandích převleků).

Několik stovek pand velkých je chováno v zoologických zahradách a rezervacích nejen v Číně, ale i ve světě. Všechny pandy byly do zahraničí jen zapůjčeny a zůstávají majetkem Číny.

Černobílé pandy velké jsou ohroženy nejen proto, že mizí jejich přirozené životní prostředí a tím i jejich výhradní potrava, ale i pytláctvím a nízkou reprodukční schopností. Za zabití pandy, za jejíž kožešinu jsou sběratelé trofejí ochotni zaplatit v přepočtu statisíce korun, hrozí v Číně pachateli i trest smrti.