KILA VE VZDUCHU. Tomáš Řepka patří mezi českými obránci rozhodně k těžším vahám a když se ve vzdušném souboji ocitne na něčích zádech, vypadá to na tvrdý dopad. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Sparta - Bohemians 2:0, hotovo za jedenáct minut a mistr dál živí naději

• 34
Sparta svůj zápas zvládla, teď je na tahu Plzeň. Fotbalová liga má po týdnu znovu zajímavou zápletku. Obhájce titulu v páteční předehrávce 28. kola porazil Bohemians 1905 2:0 a náskok lídra stáhl na jediný bod. Plzeň čeká v sobotu utkání v Teplicích.

Utkání Sparta versus Bohemians ve videoreportáži

Když hraje na jaře Sparta doma pražské derby, během úvodních jedenácti minut vede 2:0. Takový scénář měl dubnový duel se Slavií a páteční s Bohemians 1905. Jen střelci byli jiní.

"Soupeř budil velký respekt. Náš úkol byl jasný, aktivně vstoupit do zápasu. To se povedlo. Měli jsme hru pod kontrolou," řekl generální sportovní manažer Jozef Chovanec.

Zatímco velké derby rozhodl dvěma góly Kweuke, v malém derby skórovali Sionko a Pekhart. Kweuke alespoň první branku připravil. Od pravé čáry posunul míč do prostoru, Sionko vlétl mezi protihráče a z úhlu vystřelil šajtlí ke vzdálenější tyči. Nádherný gól.

Běžela osmá minuta. Vzápětí domácím vyšla další parádní akce. Sionko poslal dopředu dlouhý pas, Pekhart ho hrudí zpracoval pro Podaného, který mu šikovně vrátil. Pekhart pak levačkou z 16 metrů po zemi propálil Sňozíka.

"Byli jsme na odpis, v tu chvíli jsme na Spartu neměli. V jiných zápasech jsme měli štěstí, teď nám to nesedlo," řekl hostující kouč Pavel Hoftych.

Hosté byli mimo a měli štěstí, že osvědčený kanonýr Kweuke dvě tutovky zahodil. Sparťané soupeře jasně přehrávali, vycházely jim parádní akce. Ale po dvaceti minutách dost. Opět polevili, přestali běhat a ztratili hlad po gólech.

Hosté se pomalu zvedali, k lepší náladě jim mohl pomoci Škoda, ke kterému se odrazil míč, ale přehodil nejen vybíhajícího Blažka, ale i branku.

Kouč Hoftych vytušil, že sparťané už nejsou tak sebevědomí a posílil ofenzívu. Stáhl záložník Sedláčka a poslal na hřišti útočníka Ibragimova. Ten se však postaral jen o ostudu. Během krátké chvíle dostal dvě žluté karty a mužstvo oslabil. První za protesty, když mu sudí neodpískal nafilmovaný faul. A podruhé sám fauloval. Přitom mu kouč po prvním napomínání ukazoval: Zklidni se.

"Před první žlutou rozhodčímu nic neřekl. A pak ho strčili na Brabce, on se mu omlouval a dostal druhou žlutou. Pro mě nepochopitelný verdikt," zlobil se Hoftych. "Druhý poločas se pak už nemusel hrát."

Klidní tak mohli být sparťané, ale nebyli. Neproměňovali nadějné příležitosti a určitě měli v podvědomí, že před týdnem s Libercem dvoubrankový náskok málem ztratili. Možná je po přestávce znervózněla i možnost střídajícího Krause, jehož ránu ze 16 metrů skvěle vyrazil Blažek a z dorážky Hartig sice dostal míč do sítě, ale z ofsajdu.

Bohemians se ani v deseti nevzdali a snažili se soupeře pozlobit. Přitvrdili v soubojích a po každém zisku míče rychle směřovali k brance. Sparťané jim to umožňovali i tím, že nedávali hned míč od nohy a když už přihráli, tak nepřesně. Fanouškům se to nelíbilo a občas pískali.

"Jsme spokojen s vítězství, ale už ne s lehkostí hry. Třeba Léo Kweuke se vepředu trápil, chtěli jsme udělat změnu, ale nemohli, protože jsme museli střídat kvůli zranění," dodal Chovanec.

Jeho tým nakonec utkání zvládl. Vedle vítězství sparťany je těší i návrat uzdraveného brankáře Blažka. Naopak zdravotní potíže vyřadily mladíka Kadlece, jehož v útoku nahradil Pekhart. Ten nastoupil v základní sestavě poprvé od nepovedeného utkání v Jablonci. A hned byl úspěšný.