Vít Bárta (VV) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Experti k nahrávce VV: Nebyli tak opilí, aby nevěděli, co říkají

  • 929
Jako opilecké machrování omluvil Vít Bárta svá slova na adresu prezidenta Klause. Zazněla na schůzce Věcí veřejných, jejíž záznam se objevil na internetu. Kontroverzních výroků je na něm víc. Odborníci se shodují, že účastníci nemohli být nijak silně opilí a je to spíš jen výmluva.

Ze záznamu není opilost účastníků březnové schůzky nijak zřejmá. "Pokud se nejedná o silnou opilost, kterou doprovázejí problémy s artikulací, lze ze zvukového záznamu velmi obtížně zjistit, jestli je, nebo není člověk opilý," řekl iDNES.cz psycholog Slavomil Hubálek.

Nahrávka VV

Podobného názoru je i odborník na alkoholové závislosti. "Pokud by lidé na nahrávce byli opilí tak, že by si neuvědomovali, co mluví, bylo by to rozhodně poznat. Bylo by velmi těžké jim rozumět, špatně by artikulovali nebo zadrhávali. To ale není tento případ. Je tedy možné, že měli jednu nebo dvě skleničky, ale rozhodně ne tolik, aby to ovlivnilo jejich vnímání," míní odborník na problematiku závislostí Ladislav Csémy, který působí v Psychiatrickém centru Praha.

Psycholog Hubálek navíc připomíná, že opilost neomlouvá. "Spousta různých darebáků se na ni u soudu vymlouvá, ale osobnost člověka zůstává stále stejná, jen se k ní něco přilije," uvedl.

Psychiatr Stanislav Kudrle připustil, že člověk, který má upito, může mít sklony přehánět a zveličovat. "Ale myslím si, že v tomhle případě se spíš aktéři schůzky snaží vyvinit z toho, co řekli," dodal.

S výmluvami na opilost mají velkou zkušenost policisté. Obvykle ale taková tvrzení hříšníkům nijak nepomohou. "Podle mého názoru nelze omlouvat alkoholem to, že si nedávám pozor na pusu. Je to podobné, jako kdyby takhle někdo obhajoval třeba hajlování. Z logiky věci vyplývá, že alkohol nelze brát jako omluvu. To bychom mohli zrušit celý právní systém a od narození do smrti být opilí," řekl šéf prachatické policie Martin Grožaj.

Právě proto není v českém právu opilost považována za polehčující okolnost. "Alkohol zásadně nikoho nezbavuje zodpovědnosti," řekl právník Josef Lžičař.

"Výrok padl, opilostí se nikdo žádné odpovědnosti nezbaví, naopak lidé často pod vlivem říkají to, co si opravdu myslí," dodal advokát a připomněl známý výrok, že ve víně je pravda.

Vít Bárta je zřejmě prvním českým politikem, který dobrovolně přiznal vlastní opilost. V minulosti to spíše bývalo opačně. Například ministr financí Miloslav Kalousek odmítl, že by byl ve Sněmovně opilý, jak tvrdil poslanec David Rath. Ten za svá tvrzení navíc dostal desetitisícovou pokutu.

13. května 2011

Opilost odmítl i poslanec ODS David Šeich, když ho zastavili v roce 2006 strážníci v Brně a naměřili mu 2,4 promile. Šeich ale popřel, že by pil a odmítl krevní testy.

V roce 2003 pak poslanec Petr Kott zmeškal hlasování o vládní reformě. Přestože to popřel, ukázalo se, že to bylo kvůli opilosti. Kott byl kvůli svým problémům s alkoholem nakonec vyloučen z ODS.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video