Hokejisté San Jose Sharks slaví gól během sedmého zápasu série s Detroitem Red Wings. | foto: AP

San Jose nedovolilo senzaci a slaví postup do finále konference

• 18
Přestože v sérii proti Detroitu vedli hokejisté San Jose už 3:0 na zápasy, o svém postupu rozhodli až v sedmém duelu. Sharks v rozhodující bitvě uspěli 3:2 a o finále Stanley Cupu se poperou s Vancouverem.

Až na čtvrtý pokus dokázali hokejisté San Jose vyřadit v semifinále Západní konference bojující Detroit a uzavřeli tak postupující čtveřici celků pro finále jednotlivých konferencí play-off NHL.

Z pohledu českého fanouška je tedy jisté, že ze západu si o stříbrný pohár zahraje celek bez našeho reprezentanta. Jak Vancouver, tak San Jose jím totiž na soupisce nedisponují. To ovšem neplatí o východu, kde český hokej budou zastupovat obránce Pavel Kubina z Tampy Bay a duo David Krejčí - Tomáš Kaberle v dresu Bostonu.

San Jose poslalo Jiřího Hudlera a jeho detroitské spoluhráče na dovolenou čtvrteční výhrou 3:2 z domácí arény HP Pavilion. Autorem rozdílové trefy byl Patrick Marleau, pro kterého to byl premiérový bod v sérii. Kanadský forvard si jej schovával na ten nejvhodnější okamžik.

Běžela 53. minuta, když Marleau zvyšoval vedení Sharks na 3:1. O necelé dvě minuty později Pavel Dacjuk vykřesal Red Wings jiskru naděje kontaktní trefou, více ale Antti Niemi hostům nedovolil. Finský gólman si připsal celkově 38 zákroků.

Nutno ale dodat, že Detroit utkání dohrával bez několika klíčových útočníků. Zranění postupně vyřadilo Todda Bertuzziho a Danny Clearyho, který odstoupil otřesen po smolné srážce s Hudlerem. Už od úvodní minuty navíc kouči Mikeu Babcockovi chyběl i Johan Franzen.

V podobné situaci jako San Jose byl v 1. kole letošního play-off také jeho nadcházející soupeř z Vancouveru, kterého pro změnu srovnáním série z 0:3 na 3:3 potrápilo Chicago. Sharks ani Canucks se ovšem nakonec nestali čtvrtým celkem historie NHL, který by prohrál sérii play-off po vítězství v úvodních třech duelech.

Brankáři Joey MacDonald (vlevo) a Jimmy Howard letos s Detroitem Stanley Cup nevyhrají.

Justin Abdelkader zklamaný po vyřazení Detroitu Red Wings.

Jimmy Howard, gólman Detroitu Red Wings, po inkasovaném gólu.

"Není jednoduché ztrácet 0:3 na zápasy a poté čtyřikrát vyhrát. Výsledek utkání však není nikdy znám, dokud se nedohraje do konce. V naší situaci jsme hodně zklamaní, přestože jsme třikrát vyhráli a vybojovali si dnešní duel s nadějí postup," řekl zklamaný kapitán Detroitu Nicklas Lidström, jenž se ve svých 41 letech bude v nejbližších dnech rozhodovat o případném prodloužení své bohaté kariéry.